Okunma

Apple’dan AdBlock’a Engelleme!


10 Ekim 2015 Cumartesi 10:00
Apple’dan AdBlock’a Engelleme!

Apple, iOS 9 için geliştirilen birkaç reklam engelleme uygulamasını AppStore’dan geri çekti. Kişisel bilgiler ve kullanıcının güvenliğini tehdit ettiğini gerekçesini öne süren Apple, root sertifikası kullanan bu uygulamaların denetimden kaçtığını ileri sürdü. Bilindiği üzere iOS kullanıcılarının İnternet’te gezerken oluşturulan şifrelenmiş trafik bilgileri Apple tarafından tüm hakları gizli tutuluyor. Ancak bu root sertifikası dediğimiz durumda reklam engelleme uygulamalarının daha sağlıklı çalışabilmesi için şifrelenmiş trafik bilgileri uygulamayı geliştiren kişilere iletiliyor.

Root sertifikası güvenlik tehdidi oluşturuyor

Gezdiğiniz her site üçüncü kişiler tarafından bilindiğinde ortaya güvenlik açığı ve özel bilgilerin sizin isteminizin dışında başka bireylere iletilmesi durumu yaşanıyor. Apple’a göre bu bilgiler potansiyel bir hacker için gerçekten değerli. iMore üzerinden yapılan açıklama şu şekilde: “Apple, kullanıcılarının müşterilerinin güvenliğini esas alan bir firmadır. Bu sebepten ötürü AppStore’da bulunan ve root sertifikasını kullanarak sizin güvenliğinizi tehdit edebilecek birkaç reklam engelleme uygulamasını kaldırdık. Geliştiricileri bu konuda uyararak gerekli düzenlemeleri yapmaları için talimat vermis bulunmaktayız. Geliştiriciler bu konuyla ilgili hassas davranıp gerekli güncellemeleri yaparsa kaldırılan uygulamalar tekrar kullanıma açılacaktır. Anlayışınız için teşekkür ederiz.”

Bu konuyla ilgili Apple’ın hangi uygulamaları kaldırdığı bilinmezken reklam engelleme programlarının bu denli bir altyapıyı kullanarak işleyiş göstermesi çoğu kullanıcının eleştirilerine sebep oldu. Apple, AppStore’dan kaldırdığı reklam uygulamalarının akibetiyle ilgili daha detaylı açıklamaları önümüzdeki günlerde tekrar gündeme getirecek.

:: Apple’ın reklam engelleme uygulamalarını AppStore’dan kaldırması hakkında ne düşünüyorsunuz? 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Apple’dan AdBlock’a Engelleme!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  nerede o apple fanboyları? en güvenli en güzel en kaliteli en en en diyen fanboy/girl ler, bakın ne diyor apple bu iddialarınıza. Şimdi siz apple açıklamasını da kabul etmez onlarlada tartışmaya girersiniz, neden mi çünkü malsınız.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Apple=$$$$

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Reklam engelleme uygulamalarını isterse interneti satın alsınlar kimse engelleyemez. Birini satın alırlar yenisi çıkar yasaklarlar bir yolunu bulup yine çıkar. İnternetin en güzel yanı bu.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bi insan niye iphone a para verirki herşeyin sınırlı. Bide özgürlükten bahsederler. 1 ay kullandım kafayı yedim.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  İşine gelmemiş

 6. SDN Okuru dedi ki:

  apple'ın hiç bir ürünün kullanmıyorum, apple kullananlar düşünsün.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Apple in işine gelmemiş kısacası

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Ne çekiyorsan aynısından verde milletin kafası rahat olsun…
  Androfangaribos

 9. TheFame dedi ki:

  Apple in isine gelmemistir

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Denetimden kaçmışşşşş…… "Apple, root sertifikası kullanan bu uygulamaların 'denetimden kaçtığını' ileri sürdü. " Demek ki ne iPhone nede app store o kadar da güvenli değil miş… Balon patladı. iPhone: Ferrari görünümlü murat 131………..

 11. SDN Okuru dedi ki:

  apple yeme zamanı geldi geçti he he

 12. SDN Okuru dedi ki:

  ıslandım apple

" Apple’dan AdBlock’a Engelleme! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple’dan AdBlock’a Engelleme! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple’dan AdBlock’a Engelleme! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "