Apple aleyhinde açılan dava sonuçlandı!


26 Kasım 2019 Salı 21:30
Apple aleyhinde açılan dava sonuçlandı!

Apple aleyhinde açılan dava için karar verildi. Apple Music ve iTunes üzerinden, kullanıcıların verilerini üçüncü parti firmalara verdiği iddia edilen Apple, iddiaları kabul etmemişti.

Yakın zaman önce 3 kişi, iTunes ve Apple Music uygulamalarının dinleme verilerine ve kişisel bilgilere erişme izni istediğini, sonrasında da bu bilgileri ifşa ettiğini öne sürdü. Bunun yanında davacılar; Apple’ın uygulamalarında istediği izinlerle, spam maillere ve bilgi hırsızlıklarına yol açtığını iddia etti.

Apple davası sonuçlandı

Bu iddialar üzerine Apple, bu Ekim ayında iddiaların reddi için dava açtı. Akabinde California hakimi, davacılara şikayetlerinde değişiklik için süre tanıdı. Davacılar 14 Kasım’a kadar herhangi bir değişiklik talebinde bulunmayınca dava hakkın nihai karar verildi.

Bölge Mahkemesi Hakimi William Alsup davayı reddetti. Hakim öne sürülen delilleri yetersiz buldu ve Apple’ın kullanıcı verilerini ifşa etmediğini belirtti.

Öte yandan, şikayetçiler müzik seçiminin kişisel bilgilere direkt olarak bağlı olduğunu kanıtlayamadılar, hakimi bu konuda ikna edemediler.

Kullanıcı bilgileri kullanımı risk unsuru taşıyor mu?

Bir şekilde gündemin içerisinde yer alan ‘kullanıcı verileri’ gerçekten de bir risk unsuru olabilir mi sorularını akıllara getiriyor. Bu konunun oldukça kritik olduğunu ise Cambrigde Analytica olaylarında görmüştük. ABD seçimleri ve İngiltere’nin AB’den çıkma kararı için yaptığı referandumda sonuca önemli bir etki olmuştu. Bu etki de kampanya yapan firmaların kullanıcı bilgilerini kullanarak kişiye özel yapılan reklamlara dayandırılmıştı.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Apple aleyhinde açılan dava sonuçlandı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple aleyhinde açılan dava sonuçlandı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple aleyhinde açılan dava sonuçlandı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
  2. 2 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
  3. 3 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
  4. 4 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
  5. 5 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
  6. 6 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
  7. 7 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
  8. 8 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
  9. 9 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
  10. 10 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!