Okunma

Apple DRM’i H


23 Şubat 2008 Cumartesi 22:00
Apple DRM’i H
Hymn adlı projeyle, iTunes tarafından indirilen dosyaları istenilen biçimde kaydetmeye yarayan araçlar geliştiren gruba, yeni projesiyle ilgili bir ihtarname gönderildi. İhtarnamenin sebebi, Hymn projesinde sorun olmayan, dosya çalınırken sesi kaydetme mantığının çok ötesine geçen Requiem adlı, şifreli dosyaların şifresini kıran aracın Apple’da yarattığı rahatsızlık.

Satılan müzik dosyalarını kullanılabilir hâle getiren bir işlevsellik eklediğini düşünen proje ekibi ise, Apple’ı daha fazla destekleyemeyeceklerini belirtiyor. Sonuçta bir grup kullanıcının iTunes üzerinden şarkı satın almasının sebebi, bunlardaki şifrelemeyi kaldırıp, yasal olarak parasını verip satın aldığı eseri her yerde dinleyebileceklerini bilmek. Görünene göre, bu konuda Apple aynı fikirde değil.

Habere bir ek ve bir yorum olarak şunu belirtmeden geçmeyelim: Bu tür gelişmelerle birlikte, özgür yazılım camiasının, Amerika Birleşik Devletleri’nde Apple mağazalarının önünde gösteri yapmasının gayet haklı nedenleri olduğunu daha iyi anlıyoruz.

Bilgi için: Hymn Project (ihtarnamenin duyurulduğu forum sayfası, İngilizce)
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Apple DRM’i H”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  🙂

  SDN okuruna yakışır bir hareket, yanlış anlaşılıp yazılmış bir habere yazılan düzeltici yorumu direkt hakaretle cevaplandırmak.

  Benim yanlış bilgiler verdiğime dair kanıt sunmadan bana “fanboy” demeye hakkın yok. Git araştır, öğren, gel.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Saçmalayan sensin. Fanboy…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Saçmalamayınız… Apple DRM’siz müzik satışı için gerekli altyapıyı hazırlamasına rağmen sırf DRM’i yüzünden Apple’ı seçen onlarca firma var. Ve DRM’inin geçerliliğini korumak, onlarla yaptığı anlaşmanın bir gereği.

  Steve Jobs yazdığı açık mektupta “şarkıları her yerde dinletmeyi sevmeyenin Apple değil, müzik firmaları olduğunu” açıklamıştı.

  Firmalara haksız yere hakaret edeceğinize gidin biraz araştırın, “4 büyükler” kimlermiş, RIAA nasıl bir firmaymış… Ondan sonra birinci müzikçalar tercihi iPod olanları aşağılayın.

" Apple DRM’i H konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple DRM’i H ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple DRM’i H ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "