Apple hisseleri üçüncü çeyrekte artabilir


10 Temmuz 2019 Çarşamba 09:21
Apple hisseleri üçüncü çeyrekte artabilir

Apple hisseleri adına yapılan analizler, üçüncü çeyrek için hazırlanan göstergeler aracılığı ile iyi sinyaller veriyor. Ünlü araştırma şirketi Evercore ISI, yaptığı son açıklamada, iPhone’un gelecek dönemde şartları daha zorlaşmış ve olgunlaşmış bir telefon piyasası ile karşı karşıya kalacağını belirtti.

İlgili şirket, bu zorluğun yarattığı rekabetten ötürü, Apple’ın kendi hizmet gelirlerinde önemli bir artış göreceğini söylüyor. Tahminler doğru çıkacak mı?

Apple hisseleri uygulama mağazasının gelirleri ile değerlendi

Çin’in akıllı telefon pazarına yönelik hamleleri ve Apple Store’un Google Play üzerindeki avantajları, iPhone ekibinin kazandığı gelir miktarını daha üst bir seviyeye yükseltti. Dalgalı bir grafiğe sahip olan Apple hisseleri, kısa süreli bir düşüş daha yaşayacak olsa bile analistlere göre günün sonunda kazançlı olan taraf olacak. Hisselerin değerlenmesi, Apple’ın motivasyonunu artırdı.

Apple hisseleri

Amerikalı üretici, akıllı telefon satışlarında yavaşlama belirtileri gösterdiğinden dolayı iCloud, App Store ve diğer platformlarda yapılan satışlarını içeren “Hizmetler” birimine daha fazla odaklanıyor. Hizmetler bölümü, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 16’lık bir artış göstererek Apple’ın 58.02 milyar dolarlık gelirinin yüzde yirmisini oluşturdu. App Store, geçtiğimiz yıl 37,1 milyar dolar gelir elde eden Apple’ın Hizmetler segmentinin önemli bir parçası.

Evercore analisti Amit Daryanani, firmaya ait olan çevrimiçi mağazanın üçüncü çeyrekte yüzde 18’lik bir büyüme göstererek yaklaşık 9 milyar dolarlık bir kazanç sağlayacağına inanıyor. Bu bağlamda Apple, 30 Temmuz 2019 tarihinde bir rapor açıklayacak. Bu raporun olumlu olması bekleniyor.

Apple ne kadar kazanıyor

Apple ne kadar kazanıyor?

Apple hakkında yapılan tahminlerde ortalama bir doğruluk oranına (3 yıldız) sahip olan Daryanani, Çin merkezli piyasalardaki büyük bir ivmelenmenin etkisiyle, hizmet gelirlerinin sağladığı olumlu etkilerin, daha sağlıklı bir biçimde, ileride görüleceğini savunuyor. Peki, bu öngörü haklı çıkacak mı? iPhone markası bu konuda Daryanani’yi haklı çıkaracak mı?

Apple ne kadar kazanıyor

Apple, Mart ayının son çeyreğine bakıldığında toplam gelirinin neredeyse yüzde on sekizini Çin pazarından elde etti. Tim Cook’un ekibi, ayrıca, toplam gelirinin yüzde ellisinden fazlasını hâlâ iPhone satışlarından sağlıyor. Bazı analistler ise bu durumun devam etmeyeceğini ifade ediyor. Bu olumsuzluğun altında yatan neden, 5G piyasasının gelişmesi olarak görülüyor.

Bunun dışında, Çin’in yeni amiral gemileri de önemli bir tehdit olarak görülüyor. Huawei ile Apple kıyasıya rekabet etmeye devam edecek. Bu rekabet, 2020 yılına damga vuracak gibi gözüküyor. Sizce, hangi taraf daha avantajlı? Hangi analistler haklı çıkacak?

 

 
yazarEge ERKEK

İlk olarak 2006 yılında forumlara adımını atan içerik üreticisi, 2011 yılında başladığı yazarlık ve editörlük macerasının son durağı olan Shiftdelete.net adına dersini çalışıyor, emek veriyor ve okuyucularını severek işini yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Apple hisseleri üçüncü çeyrekte artabilir konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple hisseleri üçüncü çeyrekte artabilir ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple hisseleri üçüncü çeyrekte artabilir ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
  2. 2 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
  3. 3 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
  4. 4 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  5. 5 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  6. 6 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
  7. 7 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
  8. 8 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
  9. 9 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
  10. 10 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar