Okunma

Apple’ın Şaşırtan Önerisi


30 Kasım 2008 Pazar 22:00
Apple’ın Şaşırtan Önerisi

Apple tarafından üretilen Mac OS işletim sistemi, Unix tabanlı olması sebebiyle uzunca bir süre doğal haliyle bile virüs geçirmez olarak anılıyor, Apple‘ın reklam kampanyalarında bu durum oldukça fazla vurgulanıyordu. Tabii ki teknik olarak yüzde yüz güvenli sistemin olması mümkün değil ve Mac kullanıcıları da aslında birçok tehditle karşı karşıya. Bu konuda kullanıcılara bir teşvik de Apple tarafından ilk defa yapılmış oldu (Apple bunun bir öneri değil teşvik olduğunu vurguluyor). En son 21 Kasım’da güncellendiğini görebildiğimiz Apple’ın ilgili teknik destek sayfasında, kullanıcılar antivirüs kullanmaya teşvik ediliyorlar.

Hangi Ürünler Var?

Apple, destek sayfasında uyumlu ürünleri de listelemeyi ihmal etmemiş. Apple tarafından, satın alınabileceği söylenen ürünler ise şu şekilde.:

:: Intego VirusBarrier X5
:: Symantec Norton Anti-Virus 11 for Macintosh
:: McAfee VirusScan for Mac

Görünüşe göre Apple, pazar payını artırdıkça daha fazla tehdidin karşısında geçtiğini fark ediyor ve kullanıcılarının bu durumdan zarar görmesini istemiyor. Bu vesileyle ortaya çıkan bir başka küçük ayrıntı olarak, Apple, sistemlerinin yüzde yüz güvenli olmadığını da dolaylı yoldan kabul etmiş olduğunu söyleyebiliriz.

:: Apple virüslerden gerçekten korkuyor mu?

Bilgi için: Apple Destek Sayfaları
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Apple’ın Şaşırtan Önerisi”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    apple bence büyümekte ve yaygınlaşmakta olan bir firma oldugu için karalamaya yönelik bu haberllerle sarsılmaz 😀

  2. SDN Okuru dedi ki:

    apple yaygınlaştıkça kirli çamaşırları ortaya dökülüyor

" Apple’ın Şaşırtan Önerisi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple’ın Şaşırtan Önerisi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple’ın Şaşırtan Önerisi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "