Apple’ın, San Francisco Sırrı!


01 Ekim 2015 Perşembe 05:00
Apple’ın, San Francisco Sırrı!

Apple’ın yeni mobil işletim sistemi iOS 9, final sürümü ile yayınlandığı günden bu yana, bahsedilen özelliklerin yanı sıra birçok saklı yeniliklerin de keşfiyle devam ediyor.

Bu arka planda gerçekleştirilen ve sözü Apple tarafından da çok edilmeyen bir saklı özellik, üzerine dikkatleri toplamayı başarmış oldu.

iOS 9 ile Apple, yazı tipini değiştirdi!

15-10/01/news_1-apple-yazi-tipini-san-francisco-olarak-degistirdi-iste-san-francisco-nun-gizemi-sdn-2015.jpg

Söz konusu bu saklı iOS 9 yeniliği ise Apple’ın, 2007 tarihinde Steve Jobs tarafından tanıtılan ilk iPhone, kimilerine de göre iPhone 2G modelinden bu yana, yazı tipi olarak kullanılan Helvetica’nın, San Francisco olarak değiştirilmesi oldu!

Peki, Apple neden üzerinden 8 yıl geçmiş bir standardı, iOS 9 ile değiştirmeyi ve yeni yazı tipi standardını, San Francico olarak tercih etmeyi uygun buldu?

İşte Apple’ın, iOS 9 ile yeni yazı tipi standardını, San Francisco olarak değiştirmesinin temel nedenleri!

Apple’ın, yeni iOS yazı tipi: San Francisco!

Belki de dünya genelindeki birçok iPhone kullanıcısı, destekleyen cihazlarını iOS 9 sürümüne yükselttikten sonra, değişen bu yazı tipinin farkına varmadılar.

Her ne kadar çok ufak bir detay gibi görünse de yazı tipinde değişikliğe gidilmesinin, Apple tarafında birçok anlaşılabilir nedeni bulunuyor.

iPhone ekran boyutlarının genişlemesi, yazı tipini etkiledi!

15-10/01/news_3-apple-yazi-tipini-san-francisco-olarak-degistirdi-iste-san-francisco-nun-gizemi-sdn-2015.jpg

Apple’ın, en çok sevilen yazı tiplerinden olan Helvetica yazı tipi kullanımından, San Francisco yazı tipine geçmesindeki ilk neden, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus ile, ekran boyutlarında genişlemeye gitmesi oluyor.

Helvetica yazı tipi, özellikle küçük boyutlardaki harfler için, yeterli netliği sunamıyordu. Her ne kadar ince bir detay olsa da Helvetica yazı tipinin bu handikabı, Apple’ın titizlikle geliştirdiği iOS işletim sistemi için düşünülemez bir eksiklikti.

15-10/01/news_4-apple-yazi-tipini-san-francisco-olarak-degistirdi-iste-san-francisco-nun-gizemi-sdn-2015.jpg

Buna nazaran San Francisco yazı tipi, harf boyutu ne kadar küçültülürse küçültülsün, Apple tarafından beklenen netliği sunabiliyordu. Bu ince detay, Apple’ın iOS 9 ile neden yazı tipini değiştirdiğine dair ortaya atılan, ilk nedenlerden oluyor.

Yeni ürünler ve farklı ekranlar için, yeni bir yazı tipi!

İlk madde ile örtüşen bu ikinci aktarılan neden, Helvetica yazı tipine oranla San Francisco yazı tipinin, kullanıcıya daha okunaklı metinler hazırlanması imkanı sunması oluyor.

15-10/01/news_2-apple-yazi-tipini-san-francisco-olarak-degistirdi-iste-san-francisco-nun-gizemi-sdn-2015.jpg

Bu durum, özellikle Apple Watch ve Retina iMac 5K modellerinin gelmesiyle Apple için, yazı tipinin değişmesi gereğini, daha da önemli bir hale getirmiş oldu.

“o” ve “e” harfleri başta olmak üzere, daha birçok harfin şeklinde farklılık oluşturan San Francisco yazı tipi, dolayısıyla bir araya gelen kelimeleri, daha da okunaklı hale getirebiliyor.

15-10/01/news_6-apple-yazi-tipini-san-francisco-olarak-degistirdi-iste-san-francisco-nun-gizemi-sdn-2015.jpg

Apple’ın, “SF” ve “SF Compact” olarak kategorize ettiği yazı tipleri arasında, “SF Compact” kategorisinde yer alan San Francisco yazı tipi, kategorisinin sunduğu en okunaklı metin oluşturma bahsini, en iyi yansıtan yazı tipi olması ile yine Apple’ın, iOS 9 ile geçiş yapmak isteyebileceği yazı tipi oluyor.

iOS 9 için, daha dinamik bir yazı tipi: San Francisco!

15-10/01/news_8-apple-yazi-tipini-san-francisco-olarak-degistirdi-iste-san-francisco-nun-gizemi-sdn-2015.jpg

Yazı tipi ve dinamik kavramlarını bir araya getirdiği öne sürülen San Francisco yazı tipi, sistemin yazı boyutlarına ve harf-şekil dizilimlerine göre değişim yapmasına izin veriyor.

15-10/01/news_5-apple-yazi-tipini-san-francisco-olarak-degistirdi-iste-san-francisco-nun-gizemi-sdn-2015.jpg

Harflerin şeklini, boyutuna göre anlık olarak daha net olması için düzenleme imkanı sunan San Francisco yazı tipi, öte yandan yan yana gelecek harfler ve sembollere göre, işletim sistemi tarafından yine anlık olarak şekil esnekliği yapılmasına imkan sunabiliyor.

Her cihaz için, farklı harf biçimi!

Apple, iOS 9 ile birlikte sadece mobil taraftaki ürünlerini değil, Mac OS X El Capitan tarafında ki ürünleri için kullanılan yazı tipini de değiştirmiş oldu.

15-10/01/news_7-apple-yazi-tipini-san-francisco-olarak-degistirdi-iste-san-francisco-nun-gizemi-sdn-2015-1443655714.jpg

Bu bağlamda Apple’ın, San Francisco yazı tipine geçmesini etkileyen maddelerden bir diğeri de San Francisco yazı tipinin, her ekran boyutunda farklılık gösterebilmesi oluyor.

Apple Watch ve iMac örneğiyle devam etmek gerekirse, harf boyutlarının artış göstermesi beklenen bu iki farklı ekran boyutu için, San Francisco yazı tipini taşıyan harfler, yaşanacak büyümeyi tolere ederek, okuma deneyimini aksatmadan beklenen büyüklüğü sağlayabiliyor.

Modern cihazlar için, modern yazı tipi!

Son olarak yine aktarılan sebepler arasında Apple’ın, modernize ettiği ürünleri ile uyum içinde olan bir yazı tipine geçme düşüncesi olduğu bilgisi yer alıyor.

Apple’ın en güncel cihazları olan iPad Pro, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, Retina iMac ve daha birçoğu, taşıdığı modern çizgileri yazı tipinde de gösteriyor olma düşüncesiyle, Apple tarafından değişikliğe gidilmiş olabileceği dillendiriliyor.

15-10/01/news_9-apple-yazi-tipini-san-francisco-olarak-degistirdi-iste-san-francisco-nun-gizemi-sdn-2015-1443655731.jpg

Apple’ın, eski kullandığı Helvetica yazı tipinin, 1957 yılında İsviçre’de oluşturulduğunu ve o dönemlerin dijital yazı anlayışı ile, günümüz dijital yazı anlayışının farklı olduğunu düşünüldüğünde, Apple’ın daha modern ve dijital kullanıma odaklı olan San Francisco yazı tipini tercih etme nedenleri arasında olabileceğini yadırgamamak gerekiyor.

Aslında, Apple’ın yaptığı bu saklı güncelleme, Apple’ın Steve Jobs’tan aldığı detaycı yapısının, günümüzde hala devam ettiğini gösterir nitelikte… Bu değişim ile kullanıcıların, uzun vadede nasıl geri döşler yapacağı ise, daha şimdiden merak konusu olmuş durumda.

:: Apple’ın, yeni yazı tipi olarak San Francisco yazı tipini tercih etmesi hakkında, siz ne düşünüyorsunuz? Siz de Apple’ın yaptığı bu yazı tipi değişikliğini, fark etmiş miydiniz?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

19 yorum - “Apple’ın, San Francisco Sırrı!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  şişkoyum ben şişko birazcık dobişko hello baby i am from San Franşişko

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  ikisini karşılaştıran bir göresel koysaydınız keşke

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  jb ile her türlü fontu kullanabilirsiniz

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  La sanki babanizin oglu savunayin ios mus android mis takilin gitsin maldonadolar alayi telefon tercih meselesi isinize bakin artik su kavgayi birakip cocukmusunuz nesiniz

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Tamam ayrıntılı haber yapın da habere nerdeyse dünyanın varoluşundan başlayıp sonra tekrar tekrar "Apple yazı tipini değiştirdi. Apple yazı tipini neden mi değiştirdi? İşte Apple'ın yazı tipini değiştirme ***** gibi aynı cümleleri haberin içine yedire yedire 50 kere tekrar etmeyin yahu. İlgimi çeken bir konu olmasına rağmen devam edemedim okumaya, bunaldım. Ayrıntılı ama az, öz lütfen.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Çok uzun bir yazı ve sıkılarak okudum.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence bu yazi tipi gayet iyi olmuş…

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Bir yazı tipi için bu kadar uzun yazı yazıp, kalan konuları 1 resim 2 paragrafla geçiriyosunuz ya, lanet olsun!!

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  ANDROİDÇİLER Yaw he he…

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Kendi yazdığım programlarda ben bile buna dikkat ediyorsam işletim sistemi geliştirenlerin bunu gözardı etmesi zaten kabul edilemez. Yok elma farkı yok armut farkı GEÇİN BUNLARI bi zahmet yaa….

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Bir şeyi mükemmel yapan her zaman ayrıntılarıdır, Apple bu yüzden teknoloji konusunda öncü bir şirket.

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Androidi iOS ile kıyaslayanlara sadece gülüyorum

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Apple farkı, kullanıcı deneyimini yükseltmek için en küçük detaylarla bile uğraşıyor.

" Apple’ın, San Francisco Sırrı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple’ın, San Francisco Sırrı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple’ın, San Francisco Sırrı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
 2. 2 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
 3. 3 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
 4. 4 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!
 5. 5 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
 6. 6 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
 7. 7 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?
 8. 8 JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi! JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi!
 9. 9 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
 10. 10 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC