Okunma

Apple, Intel ile yollarını ayırıyor mu?


30 Eylül 2017 Cumartesi 10:00
Apple, Intel ile yollarını ayırıyor mu?

Apple, kendi ARM tabanlı Mac işlemcilerini ve iPhone modemlerini geliştirerek önemli bir değişime imza atabilir. Nikkei kaynaklı haberlere bakılırsa, şirket bu sayede yapay zeka alanında daha iyi rekabet sağlamak ve Intel ile Qualcomm gibi büyük tedarikçilere olan bağımlılığını azaltmak hedefinde.

Apple kendi işlemci ve modemlerini geliştirebilir!

Apple tarafından dizüstü bilgisayarlar için çekirdek işlemciler, iPhone akıllı telefonları için modem çiplerinin yanı sıra dokunma, parmak izi ve ekran sürücüsü işlevlerini bir araya getirecek bir çip geliştirmekle ilgilenildiği belirtiliyor.

Şirketin şu anda Intel ve Qualcomm şirketlerinden tedarik ettiği tabanbant modem çipleri için Ar-Ge yatırımı yaptığı söyleniyor. Bu çiplerin Apple mobil cihazların hücresel bağlantısı için gerekli olduğunu not olarak düşelim. Bu hamlede özellikle Qualcomm ile süren davaların ve şirketten modem çipi mühendisi Esin Terzioğlu’nun transferinin etkili olduğu da notlar arasında.

MacBook dizüstü bilgisayarlar için geliştirilecek işlemciler ise Intel bağımlılığını ortadan kaldırmış olacak. Şirketin kendi çipini üretmek yerine ARM mimarisi tasarlayan ve lisanslayan İngiliz ARM Holding teknolojisini kullanabileceği de iddialardan. Ayrıca, çoklu işlev çipiyle Apple’ın gelecek nesil ekran teknolojisi ve ilgili anahtar bileşenleri kontrol etmek istediği belirtiliyor. Yapay zekanın ön planda olması, üretim maliyetlerinin düşürülmesi, tescilli teknolojilerin daha iyi korunması gibi avantajlar elde edilecek.

Bakalım şirket, kendi üretimi işlemci ve modemi cihazlarında ne zaman kullanacak?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Apple, Intel ile yollarını ayırıyor mu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple, Intel ile yollarını ayırıyor mu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple, Intel ile yollarını ayırıyor mu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "