Apple, iOS 10 yüzünden davalık oldu


17 Ekim 2019 Perşembe 13:37
Apple, iOS 10 yüzünden davalık oldu

Apple şu sıralar iOS 13 cephesinde çıkan sorunlar için arka arkaya güncelleme yayınlamaya devam ediyor. Her yeni güncellemede çıkan belli başlı sorunlar nedeniyle son olarak iOS 13.1.3 güncellemesini yayınlayan şirket, iPhone kullanıcılarının yüzünü güldürdü. Ancak, Apple cephesinde yüzler asıldı. Apple iOS 10 yüzünden davalık oldu.

Apple iOS 10 davası ile karşı karşıya

Apple, Kaliforniya eyaletinden gelen bir dava haberiyle sarsıldı. iOS 10 kullanıcıları, teknoloji devine batarya yönetim konusu ile ilgili bir dava açtı. AppleInsider tarafından yayınlanan rapora göre, davacılar iPhone 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus, SE, 7 ve 7 Plus kullanıcılarından oluşuyor. İddialara göre, bir özellik kullanarak iPhone’un işlemcisini ağır yük koşullarında kısıtlayan Apple iOS 10 ile söz konusu telefonlara zarar veriyor.

Tartışmalar ilk olarak 2017 yılında çıkmıştı. Apple konuyla ilgili o zamanlar yaptığı açıklamada bunun telefonların batarya performansını korumak için yapıldığını savunmuştu. Şirket, cihazların performanslarını bu şekilde yöneterek rasgele kapanmasını önlediğini söylemişti. Ancak, kullanıcılar tarafından gelen tepkiler nedeniyle Apple, bir özür mektubu yayınladı ve garanti dışı pil değiştirme fiyatını revize etti. Böylece, tüketiciler telefonlarının pil ömrü azaldığında işlemci gücünden feragat etmek zorunda kalmayacak, bataryalarını orijinaliyle değiştirerek aynı performansı almaya devam edecekti.

2017 yılında yaşananların ardından Apple iOS 10 ile ilgili aynı sorun nedeniyle dava edildi. Davanın sebepleri arasında Apple‘ın bu uygulamayı daha önceden tüketicilere duyurmamış olması yer alıyor. Ayrıca, Apple’ın sonrasında yaptığı güncellemelerle performansı artırdığı iddiasının da gerçeği yansıtmadığı söyleniyor.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Apple geri zekalı değil. Kullanıcı mal arkadaş. Adam sana diyor ki şunu güncelle dinleyen kim. Sonucu söyleyeyim. Apple kazanır haklı olarak.

" Apple, iOS 10 yüzünden davalık oldu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple, iOS 10 yüzünden davalık oldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple, iOS 10 yüzünden davalık oldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  2. 2 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  3. 3 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  5. 5 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  6. 6 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  7. 7 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  8. 8 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  9. 9 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  10. 10 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!