Okunma

Apple, iPad’in Patentini Sonunda Aldı


18 Ekim 2012 Perşembe 03:39
Apple, iPad’in Patentini Sonunda Aldı

Steve Jobs‘ın ilk iPad’i sahneye çıkıp tanıtmasından bir gün önce USPTO (Amerika’nın Patent Kurulu)’ya bir başvuru yaparak iPad‘in patentini almak istediğini belirtti. Alınmak istenen patent, cihazın tasarımı ile ilgiliydi.

Aradan geçen uzun yılların ardından USPTO, Apple’a iPad’in tasarımı için gerekli patenti vermeye karar verdi. Patentin verilmesinde en büyük gerekçe olarak da, iPad’in tasarımının 1947 yılına kadar dayanıyor olması gösterildi.

Patent başvurusundan çıkan bu sonucun Apple’a faydası ise oldukça büyük olacak. Zira bugünden itibaren piyasada bulunan ve iPad’e gereğinden fazla benzeyen her tablet için patent ihlali davası açılabilecek.

Patentin kesinlikle donanımsal anlamda bir ifade içermediğini ve yalnızca dış kasanın tasarımı konusuna değindiğini belirtelim ve Apple‘ın D699,069 kodlu patentini tebrik edelim.

Çok yakında dünyanın dört bir yanından patent ihlali davaları duymaya da hazır olalım.

:: Apple’ın bu patenti alması, diğer tablet üreticilerini sıkıntıya sokar mı?
yazarHakan Sülün

Üniversite yıllarında haber yazarak teknoloji basısına adım atan Hakan, bir anda kendini donanım incelemeleri yaparken buldu. Zamanla teknolojinin bağımlısı oldu ve kendini bu yola adamaya karar verdi ancak artık Bodrum'da yaşadığından deniz kenarında güneşlenirken yazabiliyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Apple, iPad’in Patentini Sonunda Aldı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  herşey iphone ve ipad’e benzemek mi zorunda!? eğer kopyacı bir şirket değilsen ve tasarımdan anlıyorsan hayır. örnek: sony xperia tablet. kopyacı örnek:samsung galaxy tablet

 2. SDN Okuru dedi ki:

  ODuvenci dikdörtgen şeklinin değil tabletin şeklinin patentini aldı tasarım olarak millet iPad’in tasarımını çalıo buda onlara….

 3. SDN Okuru dedi ki:

  şimdi samsung düşünsün. diğerler markalar zaten özgün.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  samsung düşünüpte tasarlamak için iyi bir fırsat yakaladı! bunca yıl oturduğu yerden güzel benzetiyordu. çalışın olm çalışın özgün olun. çay bardağı yorumu yapan kişi; insanlığa mal olmuş şeylerin patent haklarını hangi hüviyetle alacaksın ki onların bile bir süresi var. burda milyar dolarlık bir piyasadan bahsediyoruz.

 5. ODuvenci dedi ki:

  Tablet bilgisayar üç aşağı beş yukarı aynı şekilde olur zaten. Dikdörtgen bi şey işte. Elips şeklinde olacak hali yok. Böyle saçma sapan patentlerle bi kaç dava kazanınca insanlar da bir şey var zannediyor…

 6. SDN Okuru dedi ki:

  sSs APPLE sSs (anladın sen onu)

 7. SDN Okuru dedi ki:

  polypad’in çoğu sürümü ipad ile hemen hemen aynı.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Böyle saçmalık mı olur diyorum ama Apple yapınca oluyor.O zaman zamanında çay bardağı, su şisesi,masa ,kol saatinin tasarımının patentlerini almayanlara geçmiş olsun diyelim.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Sony Xperia Tablet ve Samsung tablet note dışındaki bi çok ürün tasarım olarak çok benizyor…

 10. SDN Okuru dedi ki:

  cCc APPLE cCc

" Apple, iPad’in Patentini Sonunda Aldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple, iPad’in Patentini Sonunda Aldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple, iPad’in Patentini Sonunda Aldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "