Apple’a iPhone 12 nedeniyle para cezası kesildi


21 Mart 2021 Pazar 17:21
ABONE OL
Apple’a iPhone 12 nedeniyle para cezası kesildi

Apple, amiral gemisi modeli iPhone 12 nedeniyle para cezası aldı. Cezaya konu olarak iPhone 12 kutusunda şarj cihazı olmaması gösterildi. Bilindiği üzere Apple radikal karar almış ve iPhone 12 kutusuna şarj cihazı eklememişti. Bu karara karşılık Latin Amerika ülkesi Brezilya, ceza kararı aldı.

Brezilya’nın Sao Paulo eyaletindeki tüketici hakları koruma yöneticileri, bu durum nedeniyle Apple’a 2 milyon dolar para cezası verdi. Yöneticiler, Apple’ı yanıltıcı reklamlarla da suçladı. Ayrıca Apple’ın kusurlu olan cihazları tamir etmekten kaçındığı ve tüketicilere adil olmayan sözleşmeler sunduğu ifade edildi.

Apple şarj cihazı yüzünden para cezası aldı

Önde gelen teknoloji firması Apple, iPhone 12 serisiyle birlikte şarj cihazını kutulardan çıkardı. Bunun sebebi olarak da çevresel faktörler öne çıktı. Elektronik atığı azaltmak için duvar tipi şarj cihazları ve kulaklıklar kutuya eklenmedi. Apple’ın bu kararı tepki çekti. Çünkü birçok kişi alınan bu kararın çevresel nedenlerden çok maliyetle ilgili olduğu görüşündeydi.

9to5Mac’te yer alan habere göre habere konu olan Brezilya tüketici hakları kurumu Apple ile iletişime geçti. Apple’a, iPhone 12’nin kutudan şarj cihazı olmadan çıkmasına karşılık, fiyatında düşürülüp düşürülmeyeceği soruldu. Ancak Brezilyalı kurum bu soruya cevap alamadı. Buna ek olarak, yine Brezilyalı kuruma göre Apple ürünleri tanıtıldığı kadar suya dayanıklı değil. Dayanıksız olmasından sonra da Apple bu cihazları tamir etmeyi reddetti. Yine iOS güncellemeleri sonrasında bazı iPhone işlevleri kullanılamaz hale geldi. Son olarak da Apple’ın sözleşme şartlarının aşırı geniş olduğu ve gizli kusurlar bulunsa bile Apple’ı koruduğu ifade edildi. Brezilyalı tüketici hakları kurumu durumu göz önüne alarak Apple için para cezası kararı aldı.

apple para cezası

Brezilyalı kurumun yöneticisi Fernando Capez yaptığı açıklamada, “Apple’ın Brezilya’da güçlü tüketici koruma yasaları ve kurumları olduğunu bilmesi gerekiyor. Firma bu yasalara ve kurumlara saygı göstermeli.” dedi.

Gelen haberlere göre Apple, yerel mahkemelere başvurarak cezaya itiraz etme hakkına sahip. Ancak bazı uzmanlar Apple’ın bu hakkı kullanmayacağı görüşünde. Çünkü firmanın elde ettiği kâra göre 2 milyon dolarlık bir kayıp küçük kalıyor. Apple sadece 2021’in ilk aylarında 100 milyar dolar civarında kâr elde etti. Bu da uzmanların düşüncesine en büyük kanıt oldu.
yazarHasan Burus

Teknolojiyi ve oyunları seven Hasan, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okuyor. 2016'dan beri teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
5 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
20 gün önce

Kimseye zırla satılmıyor değilmi!

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
20 gün önce

Apple pişmanlıktır (

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
20 gün önce

Sanki sadece apple yaptı bunu. Bence applın yaptığı doğru bir şey. Her yer adaptör kaynıyor.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
20 gün önce

Samsung neden ilk ceza alan değil mesela

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
19 gün önce

Apple Samsung kadar iyi niyetli değil

" Apple’a iPhone 12 nedeniyle para cezası kesildi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple’a iPhone 12 nedeniyle para cezası kesildi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple’a iPhone 12 nedeniyle para cezası kesildi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  2. 2 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  3. 3 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  4. 4 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  5. 5 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  6. 6 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  7. 7 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!
  8. 8 Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme
  9. 9 Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik! Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik!
  10. 10 Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik! Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik!