Okunma

Apple, iPhone için VR gözlük mü üretecek?


13 Ağustos 2017 Pazar 16:00
Apple, iPhone için VR gözlük mü üretecek?

Geçtiğimiz yıllarda Samsung ile Google, giyilebilir teknoloji ve VR konusunda birçok ilerleme kaydederken, Apple sessizliğini korumaya devam etmişti.

Bugüne kadar giyilebilir teknolojiye olan tutumu akıllı saatlelerle sınırlı kalan şirket, yaşanan son gelişmelere göre VR teknolojisi çalışmalarına ağırlık verdi.

17-08/13/img_8726.JPG

Apple VR nasıl olacak?

Apple, son zamanlarda gerek şirkete aldığı personeller olsun, VR teknolojisi ile ilgili aldığı sıradışı patentlerden, birçok söylentiye kadar sıra dışı bir VR teknolojisi üzerinde çalıştığını gösteriyor. Apple tam olarak VR tarzı bir kafa aparatı yapmayacak da olsa Google Glass benzeri bir akıllı gözlük üzerinde çalıştığı söylenebilir. Alınan patentlere bakacak olursak, Apple bizi alışılmışın dışında ve teknolojinin sınırlarını zorlayacak bir VR teknolojisi ile karşı karşıya bırakacağa benziyor.

VR teknolojisine ilk atılımı kim yapmıştı?

İlk olarak Oculus, Google ve Samsung‘un atılım yaptığı piyasada, Apple yalnızca patent aşamasında kalmıştı. Bunun nedenleri arasında Apple’ın VR için doğru zamanı beklemesi veya daha ileri bir VR teknolojisini tanıtmak istemesi olabilir.

17-08/13/img_8729.JPG

Apple, sanal gerçeklik mühendislerini işe aldı!

Apple’ın sanal gerçekliğe olan atılımları 3 yıl öncesine dayanıyor. Şirket 2014 yılında sanal gerçeklik ve prototipleme konusunda uzman birçok mühendisi işe almış aynı zamanda da Holo Lens adlı ses donanım şirketinde çalışan bir mühendisi de kiralamıştı. Ayrıca Apple son olarak özel lens ve algılama teknolojileri üzerinde uzman mühendisleri de kadrosuna dahil etmişti.

Apple’ın VR teknolojisine gireceğinin en büyük kanıtı olarak ise 2013’de satın aldığı XBox Kinetix‘i geliştiren şirket, Prime Sence olduğunu söyleyebiliriz. Birçok kişi Apple’ın Prime Sence’i Apple TV için satın aldığını söylese de bütün bu şirket alımları ve patentler VR’ı işaret ediyor.

17-08/13/img_8727.JPG

Apple VR teknolojisine girmeyecek diyenler için de akıllara şu sorular geliyor, Madem Apple sanal gerçeklik alanına girmek istemiyorsa neden çalışanlarını 3 ay boyunca Stanford Üniversitesi’nde sanal insan etkileşimi laboratuvarına gönderdi? Sanal gerçeklik konusunda uzman mühendisleri ve şirketlerin neden aldı? Yinede Apple’ın 2013’den 2017 yılına kadar aldığı ve almaya devam ettiği sanal gerçeklik patentleri, yakında Apple’ın VR ürünleri ile tanışacağımızı işaret ediyor.

Apple, VR gözlüğünü ne zaman tanıtacak?

Şu an için resmî bir açıklama olmasa da Apple’ın VR üzerinde çalıştığı ve geliştirmeler yaptığı ortada, bu da önümüzdeki senelerde, Apple’ın sıradışı VR ürünlerini tanıtacağını işaret ediyor.

:: Sizce Apple VR konusunda nasıl bir yol izleyecek?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Apple, iPhone için VR gözlük mü üretecek?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Basliga cevap veriyorum. Arkadas apple kendisi birsey uretmiyor ki. Genelde cinliler apple in dizayn ettigi seyleri uretiyorlar.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Kendileri de 4k ekranlı telefon alıp devamlı 720p çözünürlüğünde kullanırlar :))) eskiden iphone flash çalıştırmıyor diye almayan kesim hep bunlar :))) ah bu kediler

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Apple yaptığı zaman tam yapar. Boş konuşmayın. Gerekirse 360p ekranda o dandroidlerden daha kaliteli görüntü verecek bir teknoloji geliştirir. Kedi ciğer misali…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  VR diye monitörden bozma gözlüğü kafaya geçiriyorlar. O ağırlıkta 5 dk dayanamıyorum. Belki apple hafif ve küçük bir vr gözlüğü yapar.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Dandroid kullananlar kudursun daima apple her zaman apple

 6. SDN Okuru dedi ki:

  aman üretmesin artık telefon kadarda ondan para ister

 7. SDN Okuru dedi ki:

  720p ekranma amma keyifli olur ha hele 480p ekranlı SE efsane

" Apple, iPhone için VR gözlük mü üretecek? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple, iPhone için VR gözlük mü üretecek? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple, iPhone için VR gözlük mü üretecek? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "