Okunma

Apple işe alımları düşürüyor!


17 Ocak 2019 Perşembe 08:00
Apple işe alımları düşürüyor!

Apple, uzun süredir düşük satış oranları ve hisselerinin her geçen gün değer kaybetmesiyle konuşuluyor. Bu sefer ise Apple iPhone satışları nedeniyle işe alımları azaltacağını söyledi!

Apple iPhone satışları nedeniyle işe alımları azaltacak!  

Bloomberg’in Çarşamba günü verdiği bir rapora göre; Apple, iPhone satışlarındaki düşüklük nedeniyle yeni işe alımları azaltıyor.

Cook, bu ayın başlarında bir basın toplantısında, şirketin yakın zamanda yaptığı değişiklikler hakkında bir toplantı yaptı. Toplantı sırasında Cook’a, satış oranlarındaki düşüşler yüzünden şirkete yeni işe alımların durdurulup, durdurulmayacağı soruldu.

Tim Cook, “Apple’ın doğrudan işe alımları durdurma gibi bir durumu yoktur. Ancak şirketin bazı departmanlarındaki işe alımları azaltma kararı aldık.” diyerek, işe alımları durdurmanın bir çözüm olduğuna inanmadığını da belirtti.

Apple iPhone satışları nedeniyle işe alımları düşürüyor! SDN-1

Tahmin edilebileceği gibi, Apple büyüdükçe, her yıl işe alım oranı ortalama aynı oranlarda artmıştı. Bu yıl ise Apple’ın işe alım oranlarının düşmesi bekleniyor.

Cook, işe alımda hangi bölümlerin personellerinin azaltılacağını henüz tam olarak belirlemediğini, ancak Apple’ın yapay istihbarat ekibi gibi kilit departmanların yeni çalışanlar eklemeye devam edeceğini söyledi. Ayrıca, şirketteki herhangi bir bölümün Apple’ın geleceği için öneminin işe alım oranlarıyla ölçülmediğini vurguladı.

Apple geçtiğimiz yıl hedeflediği satış oranının altına düştü fakat Tim Cook, işe alımı azaltma konusunun satış oranları ile ilgisi olmadığını ısrarla vurguladı. Peki, sizce bu işten çıkarma durumu satış oranları ile ilişkili mi?
yazarMustafa Büyükçağlayan

Teknolojik gelişmelerin insanlığa yön vereceğine inanan Mustafa Büyükçağlayan; Dijital pazarlama alanındaki çalışmalarını 3 yıla yakın bir süredir devam ettiriyor. Bilginin paylaştıkça çoğaldığına inandığı için bilişim ve teknoloji alanında makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 yorum - “Apple işe alımları düşürüyor!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Çin çarpması… 😀

 2. Anonim dedi ki:

  Apple seve seve fiyatları aşağıya çekecek. Telefona ihtiyacı olan insan gidip 10.000 tl ye iphone mu alır yoksa, 2000-3000 tl ye çinlilerin telefonunu mu alır ??

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  İyi oluyor

 4. Anonim dedi ki:

  Neden batsın istiyorsunuz anlamıyorum. Tamam ürünleri çok pahalı kabul ama orda binlerce insan ekmek yiyor orda çalışan insanlar işsiz kalacak herkes üç kuruş içşn akşama kadar çalışıyor Apple batsa size ne faydası olacak

 5. Anonim dedi ki:

  adamlar zarar etmiyor. daha az para kazanacaklar. zarar söz konusu değildir. borsa hacmine göre bir şirket değerlendirilmesi yanlıştır. adamlar borsa şirketi değil. ürüne dayalı bir yapıları var.

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Arkadaşlar nacizane düşüncem geleceğin süper gücü çin olucağından şüphem yok apple hisselerinin değer kaybetme sebebi Çin’nin artık her alanda ciddi bir şekilde attacka geçmesidir.
  Özellikle çin eskisi gibi çin malı algısından yavaş yavaş kurtuluyor daha ucuza yüksek kalitede ürünler üretmeye başladı.
  Bir zamanlar Xioami,Oppo,Meizu,LeEco vs gibi markalar bilinmiyordu bilen sayısı azdı artık bu firmalar dev rakiplerle yarışıcak seviyeye geldi alternatif ürün sayısı arttı.
  Artık İnsanlar yavaş yavaş Çin markalarının gerçek kalite ve performansını görmeye başladı ve yakın gelecekte Çin her konuda dünya öncüsü olucak sadece Apple değil amerikada ki bir çok firma zarar edicek artık fahiş fiyatlara ürün satamıcaklar Amerikan firmaları kıvranmaya kan kaybetmeye başladı.

 7. Ahmet dedi ki:

  Yazın bunu bir kenarıya bu sitede biri demişti dersiniz: Apple’ın şu anki durumunda kendi politikası var kabul ediyorum ama bakın görün bu dediğim çıkacak çinli telefon şirketlerinin de parmapı var

  1. Anonim dedi ki:

   TAMAM KARDEŞİM NOT ALDIM. HEYECANLA BEKLEMEKTEYİM

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  250 milyar dolarlık zarar kolay kolay çıkmaz steve jobs diğer ürünler projelerini iptal edip sadece telefona ve mac’e ağırlık verdi koskoca şirket sadece telefon satışlarıdan gelen gelire mahkum oldu sonuçda 250 milyar dolar zarar.

 9. Anonim dedi ki:

  İnşallah battığını da görürüz Apple

 10. I8 dedi ki:

  Nerdesin steve ☹️

  1. Anonim dedi ki:

   steve de dirilse dahi appleyi bataklıktan kurtaramaz.
   apple şirketine büyü yapılmış..boşuna uğraşmasınlar.
   başka sitede 579 milyar dolar kaybı varmış..(dolaylı yollardan)
   kara büyü yapılmış ise tılsımları gerekir..yoksa sittin sene bozulmaz.
   yıldızı ha bire düşüyor..

 11. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Dünyamıza hoşgeldin apple…

  1. Anonim dedi ki:

   cin,ler dünyasına mı hoş geldi.. *****

" Apple işe alımları düşürüyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple işe alımları düşürüyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple işe alımları düşürüyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "