Okunma

Apple, iPhone X çevre raporunu yayınladı!


30 Eylül 2017 Cumartesi 12:00
Apple, iPhone X çevre raporunu yayınladı!

iPhone X, Apple’ın onuncu yıla özel iPhone modeli olmasının yanında çevreye duyarlılık konusunda en hassas davrandığı telefonlardan biri. Şirket, iklim değişikliği, enerji verimliliği ve malzeme verimliliği ilgili olarak iPhone X’in çevresel performansını ayrıntılandıran bir çevre raporu yayınladı.

Raporda hem telefonu hem de ambalajını üretmek için kullanılan malzemelerin dökümünden, üretimden geri dönüşüme kadar her aşamada yer alan sera gazı emisyonları gibi birçok detaya yer verdi.

iPhone X çevre raporu yayınlandı!

Raporda, iPhone X’in iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’tan sonra herhangi bir iPhone’un en yüksek tahmini sera gazı emisyonu olan 79 kilogramlık (yaşam döngüsü boyunca) bir karbondioksit ürettiğini ortaya koyuyor. Bunun % 80’i cihazın üretiminden geliyor.

Diğer iPhone modelleri için Apple’ın tahmini sera gazı emisyon rakamları

iPhone 8: 57kg
iPhone 8 Plus: 68kg
iPhone 7: 56kg
iPhone 7 Plus: 67kg
iPhone 6s: 54kg
iPhone 6s Plus: 63kg
iPhone 6: 95kg
iPhone 6 Plus: 110kg
iPhone 5s: 65kg

Apple, iPhone X kutu içeriğinin % 55’inin geri dönüştürülmüş içerikten oluştuğunu belirtiyor. Cihaz kutusundaki elyafın % 100’ü ya geri dönüştürülmüş içerik ya da bambu, atık şeker kamışı ve sorumlulukla yönetilen ormanlardan sağlanmakta.

Diğer modellerde olduğu gibi, yeni iPhone da arsenik içermeyen camdan üretilmiş cıvasız bir ekrana sahip. Ayrıca BFR, PVC ve berilyum içermiyor.

Apple, iPhone X’in UL 110’a uygun çevresel nitelikler taşıyan cep telefonlarını değerlendiren bir program olan EPEAT’ten yüksek puan aldığını belirtiyor. Şirketin iPhone SE’den bu yana ürettiği tüm modeller EPEAT’ten en yüksek puanı aldı.

:: Apple’ın yayınladığı çevre raporu hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarİlker Çiftçi

2009'dan bu yana akıllı telefonlar üzerine kurulmuş bir çok teknoloji sitesinde yöneticilik ve editörlük yapan İlker, artık bir SDN yazarı.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Apple, iPhone X çevre raporunu yayınladı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple, iPhone X çevre raporunu yayınladı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple, iPhone X çevre raporunu yayınladı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "