Okunma

Apple, iPhone’ları yavaşlattığı için özür diledi!


29 Aralık 2017 Cuma 09:35
Apple, iPhone’ları yavaşlattığı için özür diledi!

Geçtiğimiz haftalarda yapılan bir test sonucunda Apple’ın eski iPhone modellerini bilerek yavaşlattığı ortaya çıkmıştı. 2 yıl ve daha uzun süreli iPhone modellerinin işlemci frekanslarını düşüren şirket kendi müşterileri de dahil olmak üzere, dünyanın dört bir yanından eleştiri oklarına hedef olmuştu. Peki, şirketin bu eleştirilerden sonra, iPhone yavaşlatma hakkında açıklaması ne olacaktı?

iPhone yavaşlatma olayının nedeni açıklandı

Herkes bir açıklama bekliyordu ve Apple sonunda kullanıcılarından özür dileyerek bu açıklamayı yaptı. “Birçoğunuz Apple sizi yarı yolda bırakmış gibi hissediyorsunuz, biliyoruz. Bunun için özür dileriz.” diyen şirket, ortada büyük bir yanlış anlaşılma olduğunu belirterek, neden iPhone hızlarının düşürüldüğünü anlattı.

İlk olarak, bugüne kadar asla herhangi bir Apple ürünün ömrünü kısaltacak veya kullanıcı deneyimini kısaltacak bir hamle yapmadık, yapmayacağız.” diye açıklamaya devam eden Apple, şirketin en büyük amacının kullanıcıların seveceği ve bağlanacağı cihazlar yapmak olduğunun üzerine durdu.

Piller hakkında yaptıkları resmi açıklama ise aynen şu şekilde:

“Tüm şarj edilebilir piller sarf bileşenleridir ve bu bileşenler kimyasal olarak yaşlandıkça daha az etkili hale gelir.

Lityum iyon piller kimyasal olarak yaşlandığından şarj tutma özellikleri azalır. Bu durum, bir aygıtın yeniden şarj edilmesi için gereken sürenin kısalmasına neden olur. Ayrıca pillerin hızlı güç sağlama özelliği de azalır. Bir telefonun düzgün çalışması için elektronik parçaların pilden anlık olarak yük çekebilmesi gerekir. Pilin empedansı, bu anlık güç iletimini etkileyen özelliklerden biridir. Yüksek empedansa sahip bir pil, güç ihtiyacı olan sisteme yeterince hızlı şekilde güç sağlayamaz. Kimyasal yaşının fazla olması bir pilin empedansını artabilir. Şarj düzeyi düşük olduğunda ve soğuk bir ortamda pil empedansı geçici olarak artar. Kimyasal yaşın da fazla olduğu durumlarda empedans artışı daha da önemli bir hal alır. Bunlar pil kimyasının özellikleri olup sektördeki tüm lityum iyon piller için geçerlidir.

iPhone yavaşlatma

Güç çekilen bir pilin empedans düzeyi ne kadar yüksekse pilin voltajı da o kadar fazla düşer. Elektronik bileşenlerin çalışması için belirli bir düzeyde voltaj sağlanması gerekir. Buna aygıtın dahili depolama alanı, güç devreleri ve pilin kendisi dahildir. Güç yönetim sistemi, pilin bu gücü sağlama kapasitesini belirler ve işlemleri sürdürmek üzere yükleri yönetir. İşlemler, güç yönetim sistemi tarafından sağlanan tam kapasite ile sürdürülemeyecek duruma gelirse sistem, bu elektronik bileşenlerin korunması için kapatılır. Sistemin kapatılması aygıt tarafından gerçekleştirilse de kullanıcı için beklenmedik bir durum olabilir.”

Beklenmedik kapanmaların Apple için kabul edilemez olduğunu söyleyen şirket, bu yüzden böyle bir hamlede bulunduğunu söylüyor. Yeni bir pil alınana kadar, kullanıcıların herhangi bir aramayı kaçırmalarının veya bir resim çekerken bir anda kameranın kapanmasının önüne geçilmiş oluyor.

:: Siz Apple’ın açıklaması hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

35 yorum - “Apple, iPhone’ları yavaşlattığı için özür diledi!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Kesinlikle haklılar. Bir düşünün tam arama yapacağınız yada cevaplama yapacağınız anda kaç kere telefonunuz %10-15 pili varken kapandı. Eminim bir çoğunuz bu sorunu defalarca kere yaşadınız. Ve bu yaptıkları küçük hamle kesinlikle işe yarıyor. Oyle ahım şahım iş göremeyecek bir yavaşlama da kesinlikle olmuyor bu yavaşlama kabul edilebilir düzeyde. Ha bir daha telefon alsam ne alırım kesinlikle f/p ürünlerine yönelirim. Önceden amiral gemileri modelleri 2000-2500₺ duzeyinde iken şimdi 10.000 liraları buldu. Hic bir telefonun bu kadar parayı hakettiğini düşünmüyorum. Yok vergiymiş yok şirket yok bayii kârı imiş beni ilgilendirmiyor arkadaş. Benim psikolojik limitim 1000-2000 ₺ araligini aşmıyor. Sonucta vasıta almıyoruz. Ne denizde ne hava da ne kara da benim ulaşım ihtiyacımı gidermiyor. Onun icin Eger ciddi manada zengin değilsek kesinlikle f/p ürünleri derim

 2. EOZ dedi ki:

  Bahane bunlar
  Pil sorununun önüne geçemediler hâlâ ve bir de telefonların performansını düşürüp insanları yeni ürünlere yönlendiriyorlar
  Bu saatten sonra herşey beklenir bunlardan.

 3. durmuş dedi ki:

  arkadaşlar güncelleme sonrası aşırı yavaşlama ve artan pil tüketimi ile sonuçlandı 4s kullanan arkadaşın iki senedir güncelleme yapılmayan telefonu benim 5s den şu an daha hızlı

 4. Tolga dedi ki:

  Amaç belli yenisini satmak başka hiçbir açıklaması yok bu iş***** üreten bütün firmalar aptal apple akıllı sanki.

 5. Temel dedi ki:

  ayos çok stabil bi kere diye ağız büzen kızlar geldi aklıma şuan 🙂

 6. Seni dedi ki:

  Ozur diliyormus, oh sen kullanicilari enayi yerine koy sonra da gel ozur dile.

 7. Güngör dedi ki:

  Apple kardeş eskiyi getir yeniyi götür kampanyası yaman lazım, milleti kandırmaya hakkın yok bu bi nevi sahtekarlık.

 8. Fahri dedi ki:

  Mani millet appleda haklı yeni satışlara ihtiyacı var android varken biz alacak değiliz ya yine siz alacaksınız 🙂

 9. baca dedi ki:

  buraya 1 yıldır apple müşterilerini enayi yerine koyuyorlar, ama haklılar gibisinden sürekli yazıyordum. alın buda delili. hemde enayinin krallarısınız diyorlar artık 😀

 10. Aras dedi ki:

  Apple şimdiye kadar ürettiği her cihazda pil ömrünün log’unu cycle olarak tutmakta. Bu kapsamda pili sıfırlanan bir cihazda gayet standart hızlarını verdirebilir. Eğer güncellemelerinde dinamik bir kod hazırlamış olsalardı ve pili eski cihazlarda düşen frekanslar, yeni pilli cihazlarda ise standart hızlar ile karşılaşsa idik bu cevapları gayet mantıklı olacaktı.

 11. Ali dedi ki:

  Yani yeni iphone satmak için değişmiş….
  (Çocuklar belki inanır belki inanmaz.)

 12. sahabettin dortnalacakar dedi ki:

  bir apple kullanicidi olarak bi ozru kabul etmiyorum!! s…crim onlarin tlflarinada satis politikalarinada boyle kullanici ile tssak gecmek olmaz!! satiyorum iphone xiaomiye geciyorum arkadas!! hepinizede tavsiye ederim!!

 13. hsnsylk dedi ki:

  Her yeni IOS sürümü çıktığında binlerce kişi şikayet ediyor, fakat Apple sürekli yalanlıyordu, gerçekler ortaya çıkınca yapılan özrün hiç bir önemi yok. Tamamen göz boyama, ve bilmediğimiz daha ne sahtekarlıkları var. 3 $ değerinde ki hafızayı 100$ fark ile satmaya çalışıyor. Apple X telefonu ve 11.0 IOS yazılımı ile kendi ipini çekti, bu olay olmasa kandırılmaya devam edecektik. Artık APPLE almayın.

 14. Yakup Karakoç dedi ki:

  Teknik açıklama doğru olabilir. Acaba aynı segment yani amiral gemisi eski android telefonlarda da böyle oluyormu? Bu bence bir merak konusu.

 15. Selchuk dedi ki:

  bende 5c vardı. 50 TL ‘ye pil aldım, değiştirme aparatı da beraberinde var. 10 dk. sürmedi pili değiştirdim. Yeni gibi oldu. Apple diğer markalar gibi pilleri değiştirilebilir yapsa sorun kalmaz ama adamlar 2 sene kullan yenisini al istiyor…

 16. Emre dedi ki:

  Sen telefonu pazarlarken işlemci saat hızıyla ilgili bu durum hakkında tüketiciye bilgi verdin mi? İşlemci hızını düşürürken kullanıcıyı bilgilendirdin mi? Pildeki kapasite kaybı telefonun sağlıklı çalışmasında bu kadar kritik öneme sahip bir konu ise kullanıcıyı pilini değiştirmesi için neden uyarmıyorsun? Apaçık ki Apple sen yalan söylüyorsun. Yaptığın VW’nin emisyon hilesinden farksız. Hatta daha da kötü niyetli, çünkü tüketicinin parasını ödeyip satın aldığını ürüne ondan habersiz müdahalede bulunup kullanmasını engelleyerek yenisini alması için onu zorluyorsun.

 17. Semih Türk dedi ki:

  Tamamda ömür boyu kasmadan yavaşlamadan giden cihaz mı var ?
  Artı binlerce lira verip telefon alıyosun 2.5 bilemedin 3. Yıl sonra değiştir pili sıkıntı yaşama adamlar ne yapıcak imkansızımı yapsınlar

 18. Orhan sorhan dedi ki:

  Adam haklı beyler dağılın
  İşine gelmeyen almasın
  Sanki diğerleri yapmıyor

 19. Tayfun Şibay dedi ki:

  Hocam android telefonlar da aynı pil sistemini kullanmıyor mu? Neden bizde aniden kapanma, soğukta sistemi kapatma tarzı şeyler yok. Ben -15’te de kullanıyorum kendi telefonumu. Yani bu tarz şeyler daha açıklanabilir olmalı. Apple gibi bir firmanın sattığı telefonlar bu kadar olmamalı.

 20. Ömer hisar dedi ki:

  Peki vu sorun ortadan kalkacakmı veya bi iykestirme olacak mı

 21. Nathan Drake dedi ki:

  Pisledi apple bez getirin!

 22. mavipatik dedi ki:

  Bu kadar kafaları çalışıyorsa, kapasite kaybeden cihazlar için bir uyarı koyabilirlerdi.
  “Pilinizin performansı artık yetersiz kalmaktadır. Pilinizi yenileyebilir veya otomatik olarak düşürülecek frekans hızıyla kullanmaya devam edebilirsiniz. Kullanmaya devam etmeniz durumunda cihazınızın performansı kademeli olarak ***** şeklinde basitçe uyarı verilebilirdi.

  Ama bu durum “cihazım eskidi galiba, artık çok kasıyor” diyen insanların telefon değiştirmesiyle sonuçlandığı için işlerine geldi. Bu apaçık hedefli olarak yapılmış bir durum.

  1. hsnsylk dedi ki:

   Katılıyorum bilerek eski telefonların yavaşlatılması ve yenilerinin zorla aldırılması olayı. Tazminat hatta yeni telefon verme zorunluluğu olması lazım. Eğer bunu yapan Çİnli yada bir başkası olsaydı USA çoktan cezayı kesmişti ama Apple a kimse kafa tutamıyor.

 23. efkan dedi ki:

  apple hem suçlu hem güçlü

 24. Mahmut Can dedi ki:

  Sonun başlangıcı..

 25. Sergen AYDIN dedi ki:

  Buradaki tek sorun apple ın kullanıcılarına karşı şeffaf olmamasıdır. İslemci hızını dusurmek doğru bir çözüm olmuş. Arkadaslqr lityum pillerin kaderi bu. 2 2.5 yıldan sonra ( 1000 kere full şarj ortalama ) piller performansinda ciddi oranda kayip yasiyor. Apple ın burada kullanicilarina anlatmasi gereken pil degisim ucretleri vs ne kadar olucak garanti kapsamina giricek mi vs.

 26. ibrahim dedi ki:

  Hadi canım oradan,minareyi çalıp kılıfını da hazırlamış***** adamlar bir de çağrıyı kaçırmamanız için falan filan demiş***** 6 Plus 64 gb kullanıyordum ve telefon çaldığında kimin aradığını görmeden telefon geri kapanıyordu,durum bu kadar vahimken çıkmış saçma sapan açıklama yapı***** cehenneme lanet herifler 🙂

 27. Hakan Ozi dedi ki:

  Çok fazla teknik detay ile son kullanıcının kafası yeterince karıştırılmaktan başka bir şey değil sanki. O kadar açıklamadan sonra madem bunlar doğal sonuçlar eski kullanıcılarına pil değiştirmede avantajlı bir indirim veya değişim imkanı sağlasın Apple cığımız.

 28. Güven dedi ki:

  Laptopumuz yaşlandıkça hızını mı düşürüyoruz yoksa pilini mi değiştiriyoruz. apple saçmalamış.

 29. da dedi ki:

  saçma

 30. Mehmet Algül dedi ki:

  Mantıklı, fakat durumun bu şekilde yönetildiği kullanıcı kitabında belirtilmeliydi. Yıllardır kullanıyorum, pili değiştirir devam ederdim. Kendimi kandırılmış hissediyorum.

 31. ibrahim dedi ki:

  Yav he he.
  not: İphone x kullanıcısıyım.

 32. Mahmut aydın dedi ki:

  Dev saçmalık bence cihazına güvenemiyorsan piyasaya sürmeyecen neanlamı kaldı şimdi onca para verip sonra elindeki telefonların performansıyla oynamak bence ilerde sizden herşey beklenir bugün böyle yapan yarın neler yapmaz

 33. Serdar dedi ki:

  Batarya performansının düştüğünü Apple bir uyarı ile vermeli ve pilin değiştirilmesi gerektiğini kullanıcı bilmeli. Yani iOs’tan bir uyarı gelmeli…

 34. Serdar dedi ki:

  Özür dilemek yetmez. Pil sorununa somut bir çözüm getirmeli ve pilden kaynaklı “kapanma” ve “yavaşlama” (yani performans) problemlerin ikisinin de olmaması gerekir, çünkü o kadar para veriyorsun, telefonun ömrünün sonuna kadar aynı performansı almak istesin. O kadar yeni teknoloji geliştiriyorlar, bir pil (batarya) problemine çözüm üretemediler. Yazıklar olsun. Yeni batarya teknolojisi geliştirilene kadar bu sorunlar yaşanacak galiba?..

" Apple, iPhone’ları yavaşlattığı için özür diledi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple, iPhone’ları yavaşlattığı için özür diledi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple, iPhone’ları yavaşlattığı için özür diledi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "