Okunma

Apple kâr oranı ile dikkat çekti!


17 Şubat 2018 Cumartesi 11:00
Apple kâr oranı ile dikkat çekti!

Strategy Analytics şirketi Ekim ve Aralık 2017 dönemindeki akıllı telefon gelirleri ile ilgili raporunu yayınladı. Buna göre Apple kâr olarak en  yakın rakibini üçe katladı.

Apple kâr oranı ile lider!

Strategy Analytics’in yayınladığı rapora göre Ekim-Aralık 2017 döneminde akıllı telefon geliri toplam 120.2 milyar dolar. Bunun 61.4 milyar doları Apple’a ait. Yani bu süreçteki kârın % 51’i Apple’ın. Onu %15.7’lik oran ve 18.9 milyar dolar kâr ile Samsung takip ediyor. Üçüncü sırada ise % 7 ile Huawei var.

Apple kâr

Apple, iPhone’un yaklaşık 800 dolarlık ortalama satış fiyatı nedeniyle Samsung’tan üç kat daha fazla gelir elde etmeyi başardı. Şirket geçen yılın aynı dönemine göre kazancını % 15 artırdı. Apple, akıllı telefon piyasasındaki durgunluğa rağmen hem ortalama fiyatını hem de gelirlerini artırmayı başardı.

Samsung bu süreçte Aple’dan daha fazla telefon sattı. Ancak şirketin telefon fiyatları ortalama olarak 254 dolar civarında olduğu için Apple’ın oldukça gerisinde kaldı. Galaxy Note 8 ve Galaxy  S8 modellerinde iyi bir satış grafiği yakalamasına rağmen kâr oranı olarak Apple’a yetişemedi.

Huawei’nin ortalama telefon fiyatı 205 dolar seviyesinde. Şirket henüz ABD pazarına giremediği halde iyi bir gelire sahip. Bu pazara girerse kâr oranında Samsung’u geçebilir.

Analist Morgan Stanley, bu dönemde Çin pazarındaki iPhone’un payının % 12 oranında büyüdüğünü belirten yeni bir araştırma notu yayınladı. Morgan Stanley, iPhone’ları satın alan Çinli kullanıcıların çoğunlukla sadık Apple hayranları olduğuna dikkat çekti. Android kullanıcıları ise Oppo ve Huawei gibi Çinli şirketlerin cihazlarını tercih ediyor.

Çin’de aktif kullanılan telefonların % 3’ünden fazlası iPhone X, % 2.63’ü iPhone 8 Plus, % 1.36’i ise iPhone 8. iPhone X’un yüksek fiyatına rağmen iPhone 8’den daha çok satılması dikkat çekiyor.

:: Sizce Apple’ın yüksek fiyat ile kârını yükseltmesi doğru bir politika mı?
yazarİlker Çiftçi

2009'dan bu yana akıllı telefonlar üzerine kurulmuş bir çok teknoloji sitesinde yöneticilik ve editörlük yapan İlker, artık bir SDN yazarı.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Apple kâr oranı ile dikkat çekti!”

  1. baca dedi ki:

    bu sitede kaç kere applenin satışları düştü karı düştü diye haberler çıktı. hangisine inanalım. ayrıca o kadar keriz bir kitleleri varki, telefonları kıstıklarını itiraf ettikleri halde, kaç kere telefonları patladığı, şarjlarından bir çok kişi öldüğü halde, ”hepsine kullanıcı hatası açıklaması yapmıştır. buna rağmen hala alıyorlarsa, apple dünyanın en karlı şirketi olur. gayet normaldir.

  2. Kürşat dedi ki:

    Kar oranı yanlış algı yaratmasın en pahalı telefonlar appleda be telefon başına karı en yüksek olan telefonda iphone olmuş oluyor

" Apple kâr oranı ile dikkat çekti! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple kâr oranı ile dikkat çekti! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple kâr oranı ile dikkat çekti! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "