Okunma

Apple yüksek kar oranıyla dikkat çekiyor!


20 Eylül 2018 Perşembe 11:45
Apple yüksek kar oranıyla dikkat çekiyor!

Counterpoint Araştırma Şirketi’nin yayımladığı rapora göre nisan ayı ile haziran ayları arasını kapsayan 2. çeyrek satışlarında Apple kar payı yüzde 62 olarak gerçekleşti. Samsung’un yüzde 17‘de kaldığını belirten rapor, Apple’ın en yakın rakibinden yaklaşık 3,6 kat daha fazla gelir elde ettiğini kanıtlamış oldu.

Samsung’un son üç yılda özellikle 2. çeyrek bilançolarında sürekli düşüşü gözlenirken Huawei için tersi bir durum söz konusu. Çünkü Huawei markası geçen seneki kâr payı oranını neredeyse ikiye katlayarak yüzde 8’lik dilimin sahibi oldu.

Başı çeken bu üç firmayı sırasıyla Oppo (%5), Vivo (%4) ve Xiaomi (%3) takip etti. Çinli telefon şirketleri ikinci çeyrekte pazar payındaki bu oranlarla ülkelerine ilk kez 2 milyar dolar kazandırmış oldu.

Apple kâr payı

Ortaya konan bu rakamlar ışığında ikinci çeyrekte Apple kâr oranı 30 milyar doları buldu. Bu kârın 6 milyar dolarlık payı ise Iphone satışları ile gerçekleşti. Samsung’un %21 oranında düşen pazar payı dikkatlerden kaçmadı. Galaxy S9‘un 2018 ikinci çeyrekteki satış oranı Galaxy S8+ serisinin 2017 ikinci çeyrek satışlarıyla karşılaştırıldığında %24 oranında bir azalma gösterdi.

Apple kâr payı telefonların değerine göre farklılaşıyor

Satış rakamları 800 dolar ve üzerinde gerçekleştirilen telefon pazarında iPhone yüzde 88’lik bir pay yakalayarak kendi fiyat aralığında açık ara lider konumunu sürdürdü.

600-800 dolarlık fiyat bandında ise Samsung yüzde 41’lik pay alarak bu aralıktaki Apple’ın oranını yüzde 44 seviyesine çekmiş oldu.

400-600 dolarlık telefon piyasasında ise Oppo ve Apple liderliği paylaşarak yüzde 22’lik pay aldı. Sırasıyla Samsung (16%), Huawei (14%), Xiaomi (6%) ve OnePlus (5%) ise bu fiyat bandındaki diğer markalar oldu.

Apple’ın pazar payını yakın gelecekte farklı bir firma yakalayabilir mi? Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Apple kâr payıYeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Apple yüksek kar oranıyla dikkat çekiyor!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  HER ZAMAN APPLE INC 🇺🇸❤️❤️❤️❤️👍

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Miui 10 da da WhatsApp da 1 bildirim gelse bile 2 bildirim gözüküyor.

 3. Sevgin dedi ki:

  İos 12 yükledikten sonra whatsapp ta ilginç bir durum gördüm. Whatsapp uygulamasını açtım, sohbetler ekranına geldin, altta bulunan mesajlara bastım, sonra aramalar butonuna bastım, ana ekran düğmesiyle ana ekrana dönünce whatsaap simgesinin sağ üst köşesinde çokan kırmızı bildirim uyarısı 1 sn. yanıp sönüyor. Her denediğimde aynısı oluyor. Bu durumu inceleyip değerlendirir misiniz?

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Nası Apple’ı kötüleyen yorum gelmez ya, inanılacak gibi değil

  1. Anonim dedi ki:

   Fiayatı bırak rasyonel ol deneyime göre yorumla

" Apple yüksek kar oranıyla dikkat çekiyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple yüksek kar oranıyla dikkat çekiyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple yüksek kar oranıyla dikkat çekiyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "