Apple’dan kısmi körlük için patent


11 Temmuz 2019 Perşembe 10:52
Apple’dan kısmi körlük için patent

Artırılmış gerçeklik denince akla gelen ilk şey genellikle AR Emoji ve sanal nesnelerin gerçek dünyaya yerleştirildiği benzeri uygulamalar akla geliyor. Fakat bunlarla birlikte, AR’nin bir dizi başka önemli özelliği de var. Apple kısmi körlük için AR uygulaması geliştirmek için patent aldı.

Apple kısmi körlük için AR uygulaması patenti aldı!

Birçok görme bozukluğu türü, kişilerin görüş alanında kısmi körlüğe veya tıkanmaya neden oluyor. Diyabet gibi hastalıklar nedeniyle görme zayıflığı olan insanlar da var. Bu insanlar görüş açılarının bir bölümünü engelleyen bu durum için farklı çözümler araştırıyorlar.

Apple’ın USPTO’da yayımlanan yeni AR patenti, bu gibi insanlara görüş alanı açısından görüntüleri yansıtarak görme engelli kişilere yardım etmeyi amaçlıyor.

Apple kısmi körlük için AR uygulaması patenti aldı! - ShiftDelete.Net2

Apple’ın yeni patenti, kişinin görüş alanını genişletmek için bir kamera veya görüntü sensörü kullanabileceğini ortaya koyuyor. Kamera sensörü görüş hattındaki engellenen kısmı belirler ve kullanıcıya tam bir görüntü vermek için görüntüleri çözümlemeye başlar.

Apple kısmi körlük için AR uygulaması patenti aldı! - ShiftDelete.Net

Bu çözümleme süreci kişinin görme bozukluğuna bağlı değişiklik gösterecek. Örneğin, bir kullanıcı görüşü zayıflattıysa, cihaz gerçek dünyayı daha iyi görebilmesi için görüntüyü kendi görüş alanı içinde büyütebilir. Ayrıca patent, kullanıcının etrafına bakarken bile bu çözümleme teknolojisinin konuyla ilgili kalmasını sağlayacak olan göz takibini de ortaya koyuyor.

Patent içerisinde Apple bu teknolojinin nasıl çalıştığını göstermek için akıllı telefon benzeri bir cihaz kullanmış fakat resmi bir açıklama yapılmadığı için sistemin nasıl çalıştığı konusunda detaylı bilgiye sahip değiliz. Son olarak bu sistemin şirketin yeni çıkaracağı artırılmış gerçeklik gözlüğü ile ilgisi var mı yok mu bilinmiyor.
yazarMustafa Büyükçağlayan

Teknolojik gelişmelerin insanlığa yön vereceğine inanan Mustafa Büyükçağlayan; Dijital pazarlama alanındaki çalışmalarını 3 yıla yakın bir süredir devam ettiriyor. Bilginin paylaştıkça çoğaldığına inandığı için bilişim ve teknoloji alanında makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Apple’dan kısmi körlük için patent”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Biz araba yapmaya çalışmaya devam edelim. Apple yardım kuruluşu değil elbette kendi geliştirdiği bu teknolojiyi hediye etmeyecektir.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu patenti apple ücretsiz herkesin yararlanmasını sağlamalı volvonun 3 nokta emniyet kemerinde yaptığı gibi

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Harika  ❤️

" Apple’dan kısmi körlük için patent konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple’dan kısmi körlük için patent ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple’dan kısmi körlük için patent ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 2. 2 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 3. 3 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 4. 4 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 5. 5 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 6. 6 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 7. 7 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 8. 8 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 9. 9 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 10. 10 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!