Apple Mac satışlarına yetişemedi


12 Nisan 2020 Pazar 09:00
Apple Mac satışlarına yetişemedi

2020 yılının ilk çeyreği ile ilgili teknoloji firmalarının karneleri gelmeyen devam ediyor. Kısa bir süre önce de Mac satışları ile ilgili bilgiler yayınlandı. Hem Apple’ın hem de diğer markaların üretim konusunda ciddi sorunlar yaşadığı iddiaları da bu detaylarla netleşmiş oldu.

Mac satış miktarı üretime takıldı

Yapılan yeni açıklamalara göre, Apple’ın 2020 ilk çeyreğindeki Mac sevkiyatları yüzde 21 seviyesinde gerilemiş durumda. Bu sonuçlar ile birlikte Apple’ın uzun yıllardır gösterdiği en kötü üretim oranları ile karşı karşıya olduğunu söylemek mümkün.

Mac satışları

Açıklanan bilgilerde Apple’ın 2019 ilk çeyreği itibariyle 4 milyondan fazla Mac modeli sevkiyatı yaptığı bilgisine ulaşılıyor. 2020 ilk çeyreğinde ise yaklaşık yüzde 21 oranında düşüşle 3219 Mac sevkiyatı yapılmış. Yayınlanan bilgilerde sadece Apple’ın değil Lenovo, HP, Dell ve Acer’ın da bilgisayar sevkiyatları ile ilgili detayları bulunuyor. Apple’dan sonra en büyük düşüş, HP ve Acer tarafında yaşanmış. Ardından Lenovo ve Dell kendini gösteriyor.

Mac satışları ile birlikte genel olarak sektördeki öncü isimlerin tamamında üretim sorunu yaşandığını söylemek mümkün.

Corona virüs pandemisi sebebi ile global olarak bilgisayar satışlarında bir artış yaşandığı bilgisi gündeme gelmişti. Ancak yine aynı sebepten dolayı üretim tarafında yaşanan sorunlar, taleplere yeteri kadar cevap verilememesi olarak sonuçlanmışa benziyor.

Şimdiye kadar yapılan satışların büyük çoğunluğu, anlaşıldığı kadarı ile perakende mağazaların depolarındaki ürünlerden meydana geliyor. Stokların yenilenmesinde başta Apple olmak üzere tüm isimlerde sorun yaşanıyor.

Eğer 2020 ikinci çeyreğinde de benzer bir tablo ile karşı karşıya kalınırsa, üretimlerin çok daha aşağıya doğru ilerleyeceğini söylemek, hiç de yanlış olmayacaktır. Dolaylı olarak kullanıcıların taleplerine cevap verilemeyebilir.
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Apple Mac satışlarına yetişemedi”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Abi apple bi çözüm bulur kurtarır paçayı😄

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  indirime gitmeleri lazım

" Apple Mac satışlarına yetişemedi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple Mac satışlarına yetişemedi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple Mac satışlarına yetişemedi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık! 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık!
 2. 2 Yazılımcılara sorulan zor sorular Yazılımcılara sorulan zor sorular
 3. 3 Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme! Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme!
 4. 4 Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme! Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme!
 5. 5 Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor! Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor!
 6. 6 Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları! Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları!
 7. 7 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı! 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı!
 8. 8 Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik! Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik!
 9. 9 SDN ofisinde büyük talihsizlik! SDN ofisinde büyük talihsizlik!
 10. 10 Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde! Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde!