Okunma

Apple Mağaza Açamadı!


27 Mayıs 2016 Cuma 05:00
Apple Mağaza Açamadı!

Apple CEO’su Tim Cook geçtiğimiz günlerde, bir turne kapsamında Hindistan’da birkaç gün geçirdi.

Şirketin Hindistan pazarındaki itibarini ve konumunu artırmaya yönelik olduğu düşünülen bu ziyaret ise görünüşe göre Hint yetkililerin ikna etme sürecinde yeterli olmadı.

Reuters’da yer alan habere göre, Apple’ın Hindistan’da bir Apple mağazası açma yönündeki başvurusu anonim bir üst düzey Hint yetkilisi tarafından reddedildi.

Hindistan Apple’a İzin Vermiyor

Hindistan’da yerel üreticiler, mağaza sahipleri, ülke içi pazarın yüzde 30’unu oluşturan bir paya sahip durumdalar.

Hindistan yerel firmaların ülke pazarındaki yerini kaybetmemesi adına yaptığı girişimler kapsamında büyük şirketlere ülke içerisinde yer vermemeye devam etti.

Günümüz itibariyle Hindistan Yasaları’nda bulunan konu bazında, yabancı kaynaklı şirketlerin etkisi minimal düzeye indirgenme gayreti içerisinde.

16-05/27/indir-1.jpg

Hint yetkililerin Apple’ın ülke içerisinde mağaza açma konusundaki duruma, haklı bir gerekçe göstermemesine rağmen, kanun hükmünde kanuniyet ilkelerini öne sürerek bu tip karar aldıkları belirtildi.

Apple’ın yaşanan bu sürece rağmen, 2016 yılının sonuna kadar Hindistan’da 3 mağaza açma planlarının olduğu ifade edildi.

Kaynaklardan alınan bilgiler şirketin, 10 milyar dolarlık bir yatırımla Foxconn fabrikasında iPhone üretimine başlamaya hazırlandığını dile getiriyor.

:: Apple’ın ileriki süreçte Hint pazarı üzerindeki etkisini arttıracağını düşünüyor musunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

24 yorum - “Apple Mağaza Açamadı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Hintliler kullanmasada olur

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Her ülke tr değil tr nin kıymetini bilsinler

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Hindistan demek Google demek. Google, Apple'ı kendi kalesine sokarmı tabi yokuşa sürücek.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Nereye kadar kaçabilirler ki isteyen yine alacaktır, yerel markalar kendisini nasıl geliştirecek

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Apple standartında, sunduğu hizmette en üst seviye de olan bir firma var mı dünya da? Bugün hiçbir firma bozulan cihaz yerine anında yeni cihaz vermiyor. Samsung da LG de Sony de HTC de vs aklınıza ne gelirse. Kalkıp yerli üretim diyorsunuz. Tamam da Apple hariç başka dünya devi firmalar bunu sağlayamıyorken ben neden yerli ürün alıp rezil olayım? Yerli diye alacağım başkaları nemalanacak üstüne rezil bir hizmet alacağım. Kimse kusura bakmasın. Ben kaliteye ve sunulan hizmete bakarım.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Sonuna kadar ***** malı yurdun malı.Ancak vestel bir an önce sıkıntılı telefonlarını dü***** kullanan birisi değilim ama kullanıcı yorumlarının yarısı bile doğruysa vestelin bayağı bir işi ***** bir sonraki modellerinde bu durumları düzeltir ve bende vestele geçerim.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  KİM İYİ İSE ONUN YANINDAYIM, REKABET GÜÇLENDİRİR. MADEM YAZILIM KONUSUNDA İYİ HİNTLİLER ÖNCE GÜZEL BİL MOBİL İŞLETİM SİSTEMİ YAZSINLAR.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Hindistan zaten goole ile çalışan bir ülke, olay bana kalırsa yerli üretim değil.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Ne koruyor Allah askina, Apple icin demiyorum ama, insanlari magarada yasayip, sokaga tuvaletini yapiyor. Once bunlari cozsunler.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Helal olsun Hindistan a.Bizdeyse tam tersi yerli malı diye kıymet verilmiyor .Ama herkesinde günahını almayalım tabii .destekkeyenler de var.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Demekki orayada bizim Vestel karşıtlarından lazım mış ki apple mağaza açsın.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Mağaza açacağına servis kalitesini yükseltsin ekran değiştiriyorlar kenardan telefonun içi görünüyor

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Görüyor musun elin hintlisi yerli markasını nasıl koruyor? Bizimkilerde diğerlerine zam yapıyor normal üstü fiyatlara rağmen…

 14. SDN Okuru dedi ki:

  fiyatı düşmezse işi zor

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Bence Hindistan gayet mantıklı davranıyor.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Herkes biz mi? Üretmeyelim paramızı yabanıclara verelim. Es kaza biri üretirse ona burun kıvıralım.. Yazılımcılık 3-4 ayda öğrenilecek bir iş. Gençlerimiz nargile kafede maç – kız muhabbeti yapacağına bir kaç ay sıksa Hindistan gibi dünyanın outsource yazılım işlerini toplardık: Amerikalıların parasını biz alırdık.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Bence Apple Hindistan pazarına hiç girmemeli

" Apple Mağaza Açamadı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple Mağaza Açamadı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple Mağaza Açamadı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "