Apple gizlice verilerinizi topluyor!


20 Kasım 2018 Salı 10:45
Apple gizlice verilerinizi topluyor!

İlk olarak iOS kullanıcılarının hayatına 2012 yılında yayınlanan iOS 6 le giren Apple Maps, bilindiği üzere ilk yayınlandığı yıllarda hataları ve yanlış yönlendirmeleri ile oldukça çok tartışılmıştı. Uygulama için gerekli altyapının olmamasından dolayı Google Maps üzerinden veriler topladığı doğrulayan Apple, önemli bir hamleye imza atmak istiyor!

Apple Maps altyapısı baştan aşağıya yenileniyor!

Apple tarafından da doğrulanan bilgilere göre, şirketin kullanıcılarına sunmuş olduğu Haritalar uygulamasının verilerini kullanıcıların kullandığı çeşitli harita uygulamalarından topladığı belirtti. Fakat 2015 yılından bu zamana kadar harita verilerini oluşturmuş olduğu ekip ile toplamaya başlayan Apple, alanında en iyisi olmak istiyor.

Daha önceden de aktardığımız bilgilere göre teknoloji devi, Harita uygulaması için hummalı bir çalışma yürütüldüğü ortaya çıkmıştı. Yürütmüş olduğu çalışmalar dahilinde San Francisco ve Bay Area için yeni haritalandırma verileri sunulacağı duyurulmuştu. Daha sonrasında ise yıl sonuna doğru Kuzey Kaliforniya’nın da ekleneceği ifade edilmişti.

Bu durum hakkında yayınlanan verilere göre, şirketin Apple Maps için nihai hedefinin ise tamamen Apple tarafından toplanmış olan verilere geçiş yapmak ve harici veri sağlayıcılardan hizmet almamak olduğu ifade ediliyor. Böylece teknoloji devi artık üçüncü taraf uygulamalar üzerinden veri toplamayı bırakarak, altyapı sistemini baştan aşağıya yenileyecek.

Apple Maps

Apple İnternet Yazılım ve Servisleri sorumlusu Eddy Cue, 6 yıl önce başlayan Apple Harita macerasında yaşanan sorunlardan alınan derslerin altını çiziyor ve artık dünyanın en iyi harita uygulamasını inşa etmeye odaklandıklarını vurguluyor. Bunun için de şirketin kendi harita verisinin en başından inşa edilmesinin taşıdığı önem öne çıkıyor.

Yeni haritalama sistemi ile gelecek avantajlarından birisi de sistemin gerçek zamanlı olarak güncellenip düzeltilebilecek olması. Yeni altyapı ile mevcut sürümden çok daha hızlı bir şekilde gerekli müdahalelerin yapılması da mümkün olacak. Şirketin bu verileri ABD çapında Mac ProSSD sürücüler ve iPad ile birlikte GPSLiDAR sıralaması ve yüksek çözünürlüklü kameralar ile topladığını da belirtelim. Öte yandan, şirketin Google Haritalar kadar başarılı olması için diğer ülkelerde de bu çalışmayı gerçekleştirmesi gerekiyor. Yani ABD dışındaki kullanıcılar için yenilikler pek anlam ifade edemeyecek.

Gerçek zamanlı harita verileri için yayalar ve araçlar ile veri toplamayı başladı.

Yukarıda da belirtiğimiz gibi söz konusu bu durum hakkında ilk somut adımları atan Apple, gerçek zamanlı harita verileri için yayalar ve araçlar ile veri toplamayı başladı. İlk olarak. İlk olarak Kaliforniya’da görülen ekipler sırt çantalarındaki kameralar ile veri topladığı gözlemlendi.

Apple Maps

TechCrunch‘a verdiği röportajda Cue, ayrıca mevcut Harita ve yeni Harita uygulamaları arasında temel farklılıklara da gözler önüne sermişti. Cue’nin açıklamasın göre; daha iyi yol ağları, daha fazla yaya bilgisi, beyzbol ve basketbol sahaları, çim, ağalar ve daha fazla detayla haritalar gerçek dünyaya çok daha benzer hale getirilecek. Arama özelliği de yenilenerek önceye göre çok daha ilgili sonuçlar sunulması sağlanacak. Navigasyon ve yaya yönlendirme için de önemli atılımlar sağlanacak. Park alanları ve bina detayları da yeniliklerden olacak.

Son olarak ise şirkete yakın kaynaklardan gelen bilgilere doğrultusunda, ekipler Avrupa’nın çeşitli yerlerinde gerçek zamanlı harita verilerini de toplamaya başlayacağını da belirtelim.
yazarDeniz Aslan

Teknoloji dünyasının bağrında gencecik bir yazar olan Deniz, teknolojiye olan merakını okurlara aktarmaktan büyük bir zevk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
5 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Bu haber android için yapılsaydı başlık ve resim ne kadar korkutucu olur du 🙂

I8
I8
2 yıl önce

Baslikla icerik okadar alakasiz ki millet birsey oldu zanneder Basligiduzeltin

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Apple tehlikedir uzak durun amerika mali

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Maalesef kullanılan başlık gerçekten uygunsuz. Görende hassas verilerimizi toplayıp satıyor felan sanacak :((

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Başlıkla haberin ne ilgisi var? Okuyacak olan okur bu dalavereciliğe gerek yok

" Apple gizlice verilerinizi topluyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple gizlice verilerinizi topluyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple gizlice verilerinizi topluyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  2. 2 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  3. 3 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  4. 4 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  5. 5 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  6. 6 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  7. 7 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  8. 8 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  9. 9 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  10. 10 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor