Okunma

Apple mı Samsung mu ?


20 Ekim 2016 Perşembe 11:50
Apple mı Samsung mu ?

2012 yılında kaleme aldığımız yazı, günümüzde hala popüler. Bu popülerliğin sebebi ise Apple ile Samsung çekişmesinin hala devam ediyor olması. Peki Apple ve Samsung’u derinlemesine biliyor muyuz? İşte iki şirket ile ilgili merak ettiğimiz pek çok şey ve aralarındaki rekabeti günümüze taşıyan ürünler.

Apple mı Samsung mu?

Esasında iki firmayı karşılaştırmak yanlış olsa gerek. Apple, ürünlerini hem yazılımsal hem de tasarımsal olarak hazırlayan ve anlaştığı üreticilere ürettiren bir dünya devi. Samsung ise pek çok sektörde üretim gösteren, hem elektronik bileşen, hem depolama birimleri, hem batarya, hem de komple cihaz başta olmak üzere, şirketlerin başka birimlerine inecek olduğumuzda iş makinesi bile üreten dev bir firma.

Galaxy S7 mi iPhone 7 mi?

Makalemizin konusu, iki firma hakkındaki rekabeti, geçmişten günümüze incelemeyle alakalı. Ama pek çok kişiyi günümüzde iPhone 7 mi yoksa Samsung Galaxy S7 mi daha iyi sorusu ilgilendiriyor. Bu sorunun cevabını merak eden okurlarımız, aşağıdaki linkten içeriğe erişebilirler.

Peki özellikle akıllı telefon, tablet, müzik çalar gibi noktalarda rakip olan bu iki şirket acaba birbirleriyle bu noktaya nasıl geldiler? Yıllardır birbirlerine açılan patent davaları ve ciddi rekabet ne seviyede. Gelin 2010’lu yılların başından günümüze olan süreci irdeleyelim.

 

Apple 

16-10/23/apple-california.jpg

Alfabetik olarak ilk Apple’dan başlıyoruz. 1976 yılında kurulan şirket, günümüze kadar bir sürü elektronik cihaz üretmiştir. Apple‘ın fotoğraf makinesi bile vardı. Ama günüzmüde tüketici elektroniği üzerinde yoğunlaşan bir firma olarak karşımızda.

Macbook, Macbook Air, iMac, iPod, iPad, iPhone ve Apple TV gibi ürünler günümüzde popüler ürünleridir.

Apple, Amerikan şirketi olması, yaratıcı reklamları ve sıradışı dizayn anlayışı, estetik ve kolay kullanışlı ürünleri ile özellikle Amerika’da büyük bir fan kitlesine sahip. Ayrıca ürünlerin ABD fiyatları diğer markalara göre uygundur. Apple’ın fan kitlesi tüm dünyaya yayılmış olup, şu an Apple dünyanın en büyük şirketleri arasındadır.

Apple daha çok yazılım ve tasarım ağırlıklı bir şirkettir. Üretim konusunu diğer şirketlerden sağlayıp, yazılımı ürüne göre geliştirme konusuna önem verir. Zaten bir ürüne verilen uzun soluklu yazılım destekleri bu konuda en önemli kanıt olsa gerek.

2016 verilerine göre 233.715 milyar dolar geliri olan Apple, Forbes’a göre dünyanın en büyük 8. şirketi.

Samsung 

16-10/23/samsung-hq-in-korea.jpg

Samsung, 1938 yılında kurulan bir firmadır. Çeşitli şirketlerin birleşiminden oluşan firmanın en büyük firması ise Samsung Elektronics’dir.

1997 yılında otomotiv alanındaki şirketini Fransız Renault’a satan şirket, buradan kazandığı parayı elektronik ve bileşenlere yatırmıştır.

Samsung‘un inşaat tarafındaki firmasının yaptığı Petronas Kuleleri inşaatı ise dikkatleri üzerine çekti ve firmanın her konuda iddialı olduğunu herkese kanıtladı.

Samsung Elektronics, ev eşyaları, televizyonlar, kameralar, akıllı telefon, tablet, dizüstü bilgisayarlar, bellek ürünleri, monitörler, müzik çalar, DVD, Bluray oynatıcı, ev sinema sistemleri ve bir çok ürün üreten bir firma. Ayrıca Samsung genelde kendi ürettiği parçaları kullanan ender şirketlerdendir.

Panel üretiminde oldukça başarılı olan firma ayrıca Exynos işlemci ailesini de geliştiriyor. Ayrıca ürünlerindeki depolama ürünleri, optik sürücüler, RAM gibi ekstra bileşenleri de kendi üretip hem ürünlerinde hem de başka firmalara tedarik etmektedir.

Kısaca üzerinde Samsung yazan su sebili bile görebilirsiniz.

Dünyada ARGE’ye en çok yatırım yapan şirketlerden biri olan Samsung, hem kendi ürettiği parçaları kullanan hem de parçalarını satan ender firmaların başında geliyor.

Samsung Electronics, Forbes’a göre 177 milyar dolarlık bir güce sahip.

Samsung, Apple kavgası nereden ortaya çıktı ?

Samsung, Apple’a ürün tedarik eden şirketlerin başında geliyor. iPhone dünyanın ilk dokunmatik ekranlı telefonu değil. Ama günümüz akıllı telefon teknolojisinin esinlendiği model diyebiliriz. Bu yüzden Apple, iPhone rakip olarak çıkan ürünleri, patent davaları ile yasaklatmaya çalışıyor. İşte kavganın gerçek nedeni bu.

Teknoloji ile ilgilenen herkesin bu kavga ile ilgili kendine ait fikirleri vardır. Bu fikirleri de aşağıdaki yorum kısmına yapacağınız yorumlar ile duyurabilirsiniz.

Artık rakip ürünleri birbirleri ile karşılaştıralım. Bakalım durum nasıl ?

Galaxy S2 – iPhone 4S

İki firma arasındaki esas savaş telefon tarafında karşımıza çıkıyor. Telefon alanındaki rekabetin ve savaşın temeli ise ilk çıkan Galaxy S ve Galaxy S2 modellerine dayanıyor.

Peki Galaxy S ve Galaxy S2 modelleri, gerçekten iPhone modellerinden mi esinlenilerek yapılmıştı?

16-10/23/galaxy-s2-iphone-4s-1477253647.jpg

Direkt Samsung Galaxy S 2, iPhone 4 alıntılanarak üretilmiş demek biraz insafsızlık olacaktır. 4.3 inç ve 3.5 inç ekrana sahip iki telefondan bahsediyoruz. Ben bilerek ikisinin benzer büyüklükte fotoğraflarından seçtim. 

İki telefonun benzer noktası ahize bölgesi, kasa kıvrımları ve yazılımsal geliştirmeler. O dönem standart Android sürümlerinde menüler aşağı doğru giderken, Samsung arayüzü daha iPhone’a benzetmiş. Özellikle alttaki sabit logolar oldukça benzer.

Samsung’un zamanında Nokia’ya benzer modelleri vardı. Biraz esinlenme iPhone‘a da var. Bu her sektörde öyledir. Audi’nin ön panjur tasarımını artık çoğu firma değiştirerek kullanmıyor mu?

Samsung 9 serisi – Macbook Air

Intel’in Ultrabook adındaki yeni ultra ince notebook isminden önce ortaya çıkan Samsung 9 serisi, 2. nesilini CES 2012’de duyurmuştu. Artık Samsung notebook üretmese de, Apple’ın Mac Pro modeline benzer bir masaüstü bilgisayar günümüzde de tanıttı. Yani benzer ürünler günümüzde de karşımıza çıkmaya devam ediyor.

MacBook Air ise 2008 yılında piyasaya çıkmış bir model. Intel’in Merom işlemcisi ve dahili GMA grafik işlemcisi ile piyasaya sunuldu. 2008 yılının donanım ürünleri ile bu incelikte bir tasarım oldukça zordu. Tabi tasarım olarak Apple oldukça yaratıcı bir firma. O yüzden teknolojinin gidiş yönünü belirleyen bir firma.

16-10/23/macbookair-samsung-9-series-laptop.gif

Daha sonra Macbook Air‘e donanım güncellemeleri de geldi. Günümüzde oldukça tutan bir model olmakta.

Ben bu iki ürün arasında incelikten başka bir benzerlik olmasa da Apple, hem Asus’un Zenbook hem de Samsung’un 9 serisi ultrabooklarına çeşitli ithamlarda bulunmuştu.

Samsung Galaxy Tab 10.1 – Apple iPad 2

En çok mahkemelere taşınan ürünlere bakalım. 

Almanya’da Avusturalya’da yasaklanan sonra çözümlerin bulunduğı Galaxy Tab 10.1 bakalım ne kadar benziyor iPad’e?

16-10/23/ipad-galaxy-tab-10.jpg

iPad 2 ve ilk nesil iPad, 4:3 ekrana sahip. Bu yüzden tasarımı da güzel kılıyor. Geniş ekranlı 10.1 inç tabletler daha büyük ve taşıma konusunda dezavantlı oluyor.

iPad dik kullanıma göre tasarlanmış, Samsung Galaxy Tab 10.1 ise yan kullanım için. Home tuşu, Android 3.0 sürümü olduğundan kullanılmıyor. Ama çerçeve ve kasa yan tarafları iPad’e çok benziyor. Arka tasarım oldukça farklı ama yan kenarlıklar iPad’e oldukça benzer.

Ayrıca arayüzde de benzerlilk yok. iPhone ile Galaxy S2 mi daha çok benziyor yoksa iPad ile Galaxy Tab mı derseniz, bence Galaxy S 2, iphone’a daha çok benziyor. iPad ile Galaxy Tab arasında yan alanlar ve ekran çerçevesi hariç farklılıklar mevcut.

Sonuç :

Apple, yazılım ve ürün tasarımı konusunda lider firmalardan biri. Belki de lider. Çünkü tasarımları zamanının ötesinde. MacBook Air, 2008 teknolojine göre çok çok ince bir yapı. Ayrıca iPhone 2007‘de çıkmadan önce bu şekilde bir tasarım ön görmüyordu. 2005 yılında hazırlanmaya başlanan Android işletim sisteminin örnek akıllı telefonu bile bu şekil bir tasarımdan uzaktı. Elbette firmaların farklı tasarımları var. Ama bu şekilde bir tasarımı hayatımıza Apple soktu.

Günümüzde Apple neden trend oluyor diye yazımızda da açıkladığımız gibi, bir karar verdiğinde ve uygulamaya soktuğunda, diğer üreticiler de onun yolunu izleyebiliyorlar.

iPhone, iPad ve MacBook Air modelleri gibi pek çok örnekte gördük.

Günümüzde iki markanın da ürünlerinin epey farklılaştığını ve ciddi bir rekabet içerisinde olduklarını görüyoruz. Bu noktada karar sizlerin. 

 

:: İki firma hakkındaki yorumlarınız neler ?

 
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

297 yorum - “Apple mı Samsung mu ?”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  S7 nerede şuan ip 7 nerede 5s bile 700 1000 liraya satılırken s7 tarihe karıştı iPhone sadece sıfır fiyatları pahalı al ikinci el bir Apple bir sene kullan sonra aynı fiyata sat aynı şeyi Samsung dan bekleme hangi Samsung derseniz a mı b mi c mi yada bütün alfabe mi 😃😃😃😃😂😂😂😂 o yüzden Samsunga para verilmez

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  iphone daha iyi çünkü iphonenin ömrü uzun ölene kadar kullanırsın ama samsung bir süre sonra kasmaya donmaya başlıyor

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Samsung’tan iyisini bulamazsınız

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Samsungu övmüşsünüz ama ben hem iphone gem samsung kullandım iphone 1000 basar ben şarj sıkıntıda hiç yaşamadım şuan 2018 model j4 um var ve bok gibi doğru düzgün faydalanamdim samsung un yaptığı tek iş rakamlarla oynamak kağıt üstünde samsung iyi durabilir ama işlemci hızı kullanım rahatlığı ve deneyimi gibi bir çok şeyi birleştirirsek apple kazandı ben bir çok yorum okuyan bir insanım samsung un en güçlü serisi note serisi ama note 8 on bile kastigini biliyorum yani okudum ama apple da böyle bir sorun yok eğer samsung kaliteli olsaydı sürümden kazanmaya çalışmazdı

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bence samsung a9umla ve 4 kameramla memnunun.

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Apple mi samsung mu olay şu sony nin ikisinin de eline vereceği bir kıyaslama 😀😀😀

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bence Samsung daha iyi fiyat ve performans açısından Apple dan daha iyi mesela note9 fiyat açısından xs max tan daha iyi performans olarakta daha iyi ufak bir farklada olsa Samsung note9 kamerası Apple xs max tan daha iyi.

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Benim için gerçek olan sony gerisi tırt

 9. Anonim dedi ki:

  apple seksi samsung zekidir

 10. Teknoloji Dostu dedi ki:

  samsung mu applemi derseniz tabikide samsung derim özellik bakımından appleye bin basar. not 8 kullanıcisiyim çok güzel resim çekiyor odaklamasi çok güzel canondan hiç bir farkı yok. ve yürüyus olsun kalp ölçeri olsun mükemmel ayreten kalemi çok şahane. donma kasma ve benzeri hic birşeyi yok . uygulamaları ücretsiz bir şekilde indirebiliyoruz ama applede öyle birşey yok. ve applenin fiyat dusmemenin sebebi saten amrikan telefonu olduğu için dolar üzerinden geldiği için ve seri şekilde telefon üretmediği için fiyat düşmüyor. samsung da fiyat dusmesinin sebebi seri şekilde üretilmesi. yani teknolojiyi ileri götürmek…

 11. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Samsung S7 kullanıyorum iphone u anca beleş verirlerse belki kullanırım kullanamazsam satarım bluetooth u bile kendi arasında çalısan muzikcalari olmayan telefonu napıyım kardeşim
  Ayrıca samsung donar diyenler 2015 sonrası s6 ve sonrasinı kullanmamıstır kullansa bilir s7 mesela cayır cayır yanıyor ama kasma donma kapanma bi halt yok

 12. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Her ikisini de kullandım şu an Apple 7 plus kullanıyorum gösteriş ve tasarım güvenlik için Apple müzik dinlemek için Samsung

 13. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Arkadaşlar Samsung ta kullandım Apple’de kullandım şu an. Apple 7 plus kullanıyorum kamerası çok ıyı ama tüm applede olduğu gbi hafıza kartı Yok müzik için ücretli program indirmek gerekiyor yani görüntü için apple kullanılabilir havalı şık duruyor ama Samsung note 9 tercih ediyorum büyüklük olarakta çok ıyı

 14. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Valla Samsung A7 2017 kullanıyorum hiç kasmadı. Kasar diyenlerin çoğu s3 kullanıyor. Benim ilk teşefonum s3 miniydi çok kasardı ama sonra a7 aldım trrek gibi işlio. Her türlü şeyi kaldırıyo. İstediğimi yapabiliyom. Telefon kürek gibi olunca rahat da resim çizilebiliyo. Samsung iyidir. Samsung alın. Hızlı ve güvenli.

 15. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Hem Samsung hemde Bir İphone kullanıcısı olarak şunun kanaatine vardım şuan telefonum bozulsa yine alacağım telefon İphone’dir

 16. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Adamlar 6000 bin tl lik cihaz yapmış içinde bir müzik çaları bile yok

 17. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Samsung ulan iphone de kimmiş iphone dayanıklı diyen develer iphone suya neme dayanabilirmi iphone 7 aldım istanbulun nemli havasında cihaz hararet geçiriyordu neredeyse bozulacaktı sattım samsung not 8 aldım iphone 7 ye bin basar iphone sadece amerikalılar kullanıyor samsung dünyanın her yerinde samsung twitter facebook takipçisi 50 ila 100 milyon hemde çoğu avrupalı yabancı iphone ise 6 ila 10 milyon oda amerikalı takipçi iphonenin tuşlu telefondan hiçbir farkı yok samsungu dünyada en çok hacker kullanır iphoneyi hiçbir hacker kullanmaz hele birde rootlu oldumuydu samsung yapamayacağı işlem yok

 18. Teknoloji Dostu dedi ki:

  samsung galaxy note 9

 19. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ben hala karar veremedim iPhone 7mi 6s mi yoksa huwai p20 lite mi Samsung. A8 mi

 20. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Apple nin pahalı olmasının sebebi kaletiteli olması ve kesinlikle samsungtan daha iyi ve daha hızlı

 21. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Para harcamayi amma çok seviyorsunuz ha,yahu Ben azeriyim burda iPhone 4s kullanilmamisi 600-700 tl yapiyor galiba ben o fiyatida gitdim Samsung j3 pro aldım muhtesem bi telefon
  Hem ayrıca 4s sarji 1030mAh benim ki ondan daha ucuz yanı internetdede bakabilirsniz görünüşüne Samsung basiyor ayrica sarji galiba 3000 mAh yanı Samsung candır gerisi hiyardr Huawei p20 bile bench iPhone çok iyi

  1. Anonim dedi ki:

   TAMAMIYLA KATILIYORUM…
   AYRICA,
   SAMSUNG ÖZGÜRLÜKTÜR…

 22. Samsung dedi ki:

  Apple kullanan kişiler applenin daha seri çalıştığını söylüyorlar bunda haklı olabilirler ama belli bir yere kadar apple yazılımı 500mb oluşurken samsunun yazılımı 3-4-5 gb oluşuyor samsunun o büyük yazılımıyla bile appleyi
  Çoğu yerde yeniyor samsunun yeni telefonu olan s9 plus hic bir telefonla kıyaslamam bile samsunda dilediğin herşeyi yaparsın ama iphone kısıtlı ***** indirecen ayda 25 tl ona vercem apple kullanmak isteyen varsa sırtına bir tane 3lu priz yapıştırsin power bankda var ama apple 3 lü priz bile zor dayanıyor

 23. Doğanay DİLMAÇ dedi ki:

  Kardeşim akıllı telefonu benden çaldı demişsinizde telefon mu üretmesin. S2 ile 4S in tasarımını benzetenin gözlerini yıkatması lazım 🙂 Ya ne bilim. Şimdi diyelim ilk arabayı çıkaran Mercedes-Benz, sonradan kurulan bir audiye sen araba yapamazsın diye dava açar mı ? Hem sanane yapar akıllı telefonu. Samsungcu değilim. Apple kullanıyorum ama nefret ediyorum. Havadan başka bir şey değil. HTC kullandım 3 sene hiçbirşey demedi işletim sistemi. Bunda kullanan bilir. Öyle herkes Android kullanamaz. Google nin ağırlığı var sadece androidte. Androidte rahat takıldığım kadar IOS ta takılamıyorum. Adamlar bir telefona gözünü kırpmadan 6 bin tl veriyorsa helal olsun birşey diyemem ama 5 bin liraya iphone 8 varken X almak biraz gülünç oluyor. samsung öyle değil. Adam biliyor nasıl olsa gene satacam. Ama iPhone 6 dan beri aynı tasarımı kullanıyor birşey denmiyor. Bi ara HTC alay konusu olmuştu 🙂 M8-M9 birbirine benziyor diye. Ula iphone 9 mu 11 mi çıkacak bilmiyorum ama oda aynı olacak. Bu kadar. Millet bir şey demez ona ama ya samsung ya da htc lg gibileri yapıldı mı başlarlar gülmeye 😉 Sonuna kadar ANDROİD…..

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Hiç tartışmasız apple diyeceğim. Hiçbir kasma veya olağandışı bir özelliği yok. Yaşlısından gencine herkesin kullanabileceği ve 4s kullanıyor olmama rağmen gayet memnun olduğum bir durum söz konusu. İphone 8 plus alacağım ve apple dan asla vazgeçmem. Her şeyiyle 1 numara olmaya devam ediyor. Samsung gitsin buz dolabı vb. ev aletleri üretsin. Telefon neyine? Kaç kişi samsungun kasmasından, sıradan özelliklerinden ve en önemlisi de şarj girişinin hemen bozulmasından ve garantinin karşılamadığından yakınıyor. Bir de apple a bakalım. Suya düşmesine rağmen kuzenime sıfır telefon gönderdiler, aldıkları parayı sonuna kadar hak ediyorlar, müşteriyle ilgi alakaları çok güzel. Ve dediğim gibi 5 yıl olacak 4s kullanalı bir 4 yıl daha devam edecek durumda. Şarj aleti veya şarj girişi konusunda hiçbir sıkıntı yaşamadım ilk apple kullananlardan olarak. Tek sıkıntısı şarjının hızlı bitmesi samsunga göre bu da uygulamaların aktif olmasından kaynaklanıyor. Samsungun şarjı bitmesin de benim mi bitsin Allah aşkına? Malak gibi yatıyor. Hiçbir şaşırtıcı özelliği olmayan bir telefon. RUTİN. Apple şarj sorununu da giderdi rahatlıkla tavsiye ederim, kesinlikle.

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Apple da android de kullanmış biri olarak söylüyorum ikisini de severim. taraf tutamam çünkü ikisinin de kendine has özellikleri var. apple daha hızlıyken androidlerin çoğu farklı özellikleriyle öne çıkıyor apple da telefona eklentiler fazlayken androidlerde her telefonun kendine has özellikleri var. Ancak bu karşılaştırmanın sonu olmayacak çünkü apple veya android sevenler taraflarını çoktan belirlediler . Ve alışkın oldukları telefonun dışında karşı taraftaki iyi özelliklere rağmen kabul etmeyecekler. Objektif bakmaları zorlaştı. Çünkü taraflarını tuttukları firmanın en iyisini olduğunu ve bunun değişmeyeceğini kafalarına yazdılar. Şuanki telefonum iPhone 7 ve memnunum. Ama önceki android telefonumdan da memnundum. Sadece apple bana daha çok hitap ettiği için bu sefer onu seçtim. Ama androidle bi sorunum da yok. Dediğim gibi, bence tercih meselesi

 26. SDN Okuru dedi ki:

  samsung en iyisi

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung Bu İşe Tuşlu Telefonlarla Başladı. Appleın Altı Üstü 7 Tane Telefonu Var , bir iki tablet , bide pcsi var , sadece kendine özgü işletim sistemi var diye , hem telefon , hem pc , hem monitör , hem akıllı ev sistemi , hem buzdolabı , hem çamaşır makinesi gibi bir sürü teklonojik aleti olan , onca yıl tuşlu telefonları cebimizden çıkmayan Samsungu Mu Yenecek ?

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung apple dan özenerek dokunmatik telefon yapmistir

 29. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung galaxy j7 mi ıphone 6 mı sizce??

  1. Anonim dedi ki:

   j7

 30. SDN Okuru dedi ki:

  nokia 5110 hastayımmm

 31. SDN Okuru dedi ki:

  ♪ samsung iyi ki varsın samsung sen olmasan apple belası ile kalacaktık ♪

" Apple mı Samsung mu ? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple mı Samsung mu ? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple mı Samsung mu ? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "