Okunma

Apple mı Samsung mu ?


20 Ekim 2016 Perşembe 11:50
Apple mı Samsung mu ?

2012 yılında kaleme aldığımız yazı, günümüzde hala popüler. Bu popülerliğin sebebi ise Apple ile Samsung çekişmesinin hala devam ediyor olması. Peki Apple ve Samsung’u derinlemesine biliyor muyuz? İşte iki şirket ile ilgili merak ettiğimiz pek çok şey ve aralarındaki rekabeti günümüze taşıyan ürünler.

Apple mı Samsung mu?

Esasında iki firmayı karşılaştırmak yanlış olsa gerek. Apple, ürünlerini hem yazılımsal hem de tasarımsal olarak hazırlayan ve anlaştığı üreticilere ürettiren bir dünya devi. Samsung ise pek çok sektörde üretim gösteren, hem elektronik bileşen, hem depolama birimleri, hem batarya, hem de komple cihaz başta olmak üzere, şirketlerin başka birimlerine inecek olduğumuzda iş makinesi bile üreten dev bir firma.

Galaxy S7 mi iPhone 7 mi?

Makalemizin konusu, iki firma hakkındaki rekabeti, geçmişten günümüze incelemeyle alakalı. Ama pek çok kişiyi günümüzde iPhone 7 mi yoksa Samsung Galaxy S7 mi daha iyi sorusu ilgilendiriyor. Bu sorunun cevabını merak eden okurlarımız, aşağıdaki linkten içeriğe erişebilirler.

Peki özellikle akıllı telefon, tablet, müzik çalar gibi noktalarda rakip olan bu iki şirket acaba birbirleriyle bu noktaya nasıl geldiler? Yıllardır birbirlerine açılan patent davaları ve ciddi rekabet ne seviyede. Gelin 2010’lu yılların başından günümüze olan süreci irdeleyelim.

 

Apple 

16-10/23/apple-california.jpg

Alfabetik olarak ilk Apple’dan başlıyoruz. 1976 yılında kurulan şirket, günümüze kadar bir sürü elektronik cihaz üretmiştir. Apple‘ın fotoğraf makinesi bile vardı. Ama günüzmüde tüketici elektroniği üzerinde yoğunlaşan bir firma olarak karşımızda.

Macbook, Macbook Air, iMac, iPod, iPad, iPhone ve Apple TV gibi ürünler günümüzde popüler ürünleridir.

Apple, Amerikan şirketi olması, yaratıcı reklamları ve sıradışı dizayn anlayışı, estetik ve kolay kullanışlı ürünleri ile özellikle Amerika’da büyük bir fan kitlesine sahip. Ayrıca ürünlerin ABD fiyatları diğer markalara göre uygundur. Apple’ın fan kitlesi tüm dünyaya yayılmış olup, şu an Apple dünyanın en büyük şirketleri arasındadır.

Apple daha çok yazılım ve tasarım ağırlıklı bir şirkettir. Üretim konusunu diğer şirketlerden sağlayıp, yazılımı ürüne göre geliştirme konusuna önem verir. Zaten bir ürüne verilen uzun soluklu yazılım destekleri bu konuda en önemli kanıt olsa gerek.

2016 verilerine göre 233.715 milyar dolar geliri olan Apple, Forbes’a göre dünyanın en büyük 8. şirketi.

Samsung 

16-10/23/samsung-hq-in-korea.jpg

Samsung, 1938 yılında kurulan bir firmadır. Çeşitli şirketlerin birleşiminden oluşan firmanın en büyük firması ise Samsung Elektronics’dir.

1997 yılında otomotiv alanındaki şirketini Fransız Renault’a satan şirket, buradan kazandığı parayı elektronik ve bileşenlere yatırmıştır.

Samsung‘un inşaat tarafındaki firmasının yaptığı Petronas Kuleleri inşaatı ise dikkatleri üzerine çekti ve firmanın her konuda iddialı olduğunu herkese kanıtladı.

Samsung Elektronics, ev eşyaları, televizyonlar, kameralar, akıllı telefon, tablet, dizüstü bilgisayarlar, bellek ürünleri, monitörler, müzik çalar, DVD, Bluray oynatıcı, ev sinema sistemleri ve bir çok ürün üreten bir firma. Ayrıca Samsung genelde kendi ürettiği parçaları kullanan ender şirketlerdendir.

Panel üretiminde oldukça başarılı olan firma ayrıca Exynos işlemci ailesini de geliştiriyor. Ayrıca ürünlerindeki depolama ürünleri, optik sürücüler, RAM gibi ekstra bileşenleri de kendi üretip hem ürünlerinde hem de başka firmalara tedarik etmektedir.

Kısaca üzerinde Samsung yazan su sebili bile görebilirsiniz.

Dünyada ARGE’ye en çok yatırım yapan şirketlerden biri olan Samsung, hem kendi ürettiği parçaları kullanan hem de parçalarını satan ender firmaların başında geliyor.

Samsung Electronics, Forbes’a göre 177 milyar dolarlık bir güce sahip.

Samsung, Apple kavgası nereden ortaya çıktı ?

Samsung, Apple’a ürün tedarik eden şirketlerin başında geliyor. iPhone dünyanın ilk dokunmatik ekranlı telefonu değil. Ama günümüz akıllı telefon teknolojisinin esinlendiği model diyebiliriz. Bu yüzden Apple, iPhone rakip olarak çıkan ürünleri, patent davaları ile yasaklatmaya çalışıyor. İşte kavganın gerçek nedeni bu.

Teknoloji ile ilgilenen herkesin bu kavga ile ilgili kendine ait fikirleri vardır. Bu fikirleri de aşağıdaki yorum kısmına yapacağınız yorumlar ile duyurabilirsiniz.

Artık rakip ürünleri birbirleri ile karşılaştıralım. Bakalım durum nasıl ?

Galaxy S2 – iPhone 4S

İki firma arasındaki esas savaş telefon tarafında karşımıza çıkıyor. Telefon alanındaki rekabetin ve savaşın temeli ise ilk çıkan Galaxy S ve Galaxy S2 modellerine dayanıyor.

Peki Galaxy S ve Galaxy S2 modelleri, gerçekten iPhone modellerinden mi esinlenilerek yapılmıştı?

16-10/23/galaxy-s2-iphone-4s-1477253647.jpg

Direkt Samsung Galaxy S 2, iPhone 4 alıntılanarak üretilmiş demek biraz insafsızlık olacaktır. 4.3 inç ve 3.5 inç ekrana sahip iki telefondan bahsediyoruz. Ben bilerek ikisinin benzer büyüklükte fotoğraflarından seçtim. 

İki telefonun benzer noktası ahize bölgesi, kasa kıvrımları ve yazılımsal geliştirmeler. O dönem standart Android sürümlerinde menüler aşağı doğru giderken, Samsung arayüzü daha iPhone’a benzetmiş. Özellikle alttaki sabit logolar oldukça benzer.

Samsung’un zamanında Nokia’ya benzer modelleri vardı. Biraz esinlenme iPhone‘a da var. Bu her sektörde öyledir. Audi’nin ön panjur tasarımını artık çoğu firma değiştirerek kullanmıyor mu?

Samsung 9 serisi – Macbook Air

Intel’in Ultrabook adındaki yeni ultra ince notebook isminden önce ortaya çıkan Samsung 9 serisi, 2. nesilini CES 2012’de duyurmuştu. Artık Samsung notebook üretmese de, Apple’ın Mac Pro modeline benzer bir masaüstü bilgisayar günümüzde de tanıttı. Yani benzer ürünler günümüzde de karşımıza çıkmaya devam ediyor.

MacBook Air ise 2008 yılında piyasaya çıkmış bir model. Intel’in Merom işlemcisi ve dahili GMA grafik işlemcisi ile piyasaya sunuldu. 2008 yılının donanım ürünleri ile bu incelikte bir tasarım oldukça zordu. Tabi tasarım olarak Apple oldukça yaratıcı bir firma. O yüzden teknolojinin gidiş yönünü belirleyen bir firma.

16-10/23/macbookair-samsung-9-series-laptop.gif

Daha sonra Macbook Air‘e donanım güncellemeleri de geldi. Günümüzde oldukça tutan bir model olmakta.

Ben bu iki ürün arasında incelikten başka bir benzerlik olmasa da Apple, hem Asus’un Zenbook hem de Samsung’un 9 serisi ultrabooklarına çeşitli ithamlarda bulunmuştu.

Samsung Galaxy Tab 10.1 – Apple iPad 2

En çok mahkemelere taşınan ürünlere bakalım. 

Almanya’da Avusturalya’da yasaklanan sonra çözümlerin bulunduğı Galaxy Tab 10.1 bakalım ne kadar benziyor iPad’e?

16-10/23/ipad-galaxy-tab-10.jpg

iPad 2 ve ilk nesil iPad, 4:3 ekrana sahip. Bu yüzden tasarımı da güzel kılıyor. Geniş ekranlı 10.1 inç tabletler daha büyük ve taşıma konusunda dezavantlı oluyor.

iPad dik kullanıma göre tasarlanmış, Samsung Galaxy Tab 10.1 ise yan kullanım için. Home tuşu, Android 3.0 sürümü olduğundan kullanılmıyor. Ama çerçeve ve kasa yan tarafları iPad’e çok benziyor. Arka tasarım oldukça farklı ama yan kenarlıklar iPad’e oldukça benzer.

Ayrıca arayüzde de benzerlilk yok. iPhone ile Galaxy S2 mi daha çok benziyor yoksa iPad ile Galaxy Tab mı derseniz, bence Galaxy S 2, iphone’a daha çok benziyor. iPad ile Galaxy Tab arasında yan alanlar ve ekran çerçevesi hariç farklılıklar mevcut.

Sonuç :

Apple, yazılım ve ürün tasarımı konusunda lider firmalardan biri. Belki de lider. Çünkü tasarımları zamanının ötesinde. MacBook Air, 2008 teknolojine göre çok çok ince bir yapı. Ayrıca iPhone 2007‘de çıkmadan önce bu şekilde bir tasarım ön görmüyordu. 2005 yılında hazırlanmaya başlanan Android işletim sisteminin örnek akıllı telefonu bile bu şekil bir tasarımdan uzaktı. Elbette firmaların farklı tasarımları var. Ama bu şekilde bir tasarımı hayatımıza Apple soktu.

Günümüzde Apple neden trend oluyor diye yazımızda da açıkladığımız gibi, bir karar verdiğinde ve uygulamaya soktuğunda, diğer üreticiler de onun yolunu izleyebiliyorlar.

iPhone, iPad ve MacBook Air modelleri gibi pek çok örnekte gördük.

Günümüzde iki markanın da ürünlerinin epey farklılaştığını ve ciddi bir rekabet içerisinde olduklarını görüyoruz. Bu noktada karar sizlerin. 

 

:: İki firma hakkındaki yorumlarınız neler ?

 


yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

256 yorum - “Apple mı Samsung mu ?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Hiç tartışmasız apple diyeceğim. Hiçbir kasma veya olağandışı bir özelliği yok. Yaşlısından gencine herkesin kullanabileceği ve 4s kullanıyor olmama rağmen gayet memnun olduğum bir durum söz konusu. İphone 8 plus alacağım ve apple dan asla vazgeçmem. Her şeyiyle 1 numara olmaya devam ediyor. Samsung gitsin buz dolabı vb. ev aletleri üretsin. Telefon neyine? Kaç kişi samsungun kasmasından, sıradan özelliklerinden ve en önemlisi de şarj girişinin hemen bozulmasından ve garantinin karşılamadığından yakınıyor. Bir de apple a bakalım. Suya düşmesine rağmen kuzenime sıfır telefon gönderdiler, aldıkları parayı sonuna kadar hak ediyorlar, müşteriyle ilgi alakaları çok güzel. Ve dediğim gibi 5 yıl olacak 4s kullanalı bir 4 yıl daha devam edecek durumda. Şarj aleti veya şarj girişi konusunda hiçbir sıkıntı yaşamadım ilk apple kullananlardan olarak. Tek sıkıntısı şarjının hızlı bitmesi samsunga göre bu da uygulamaların aktif olmasından kaynaklanıyor. Samsungun şarjı bitmesin de benim mi bitsin Allah aşkına? Malak gibi yatıyor. Hiçbir şaşırtıcı özelliği olmayan bir telefon. RUTİN. Apple şarj sorununu da giderdi rahatlıkla tavsiye ederim, kesinlikle.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Apple da android de kullanmış biri olarak söylüyorum ikisini de severim. taraf tutamam çünkü ikisinin de kendine has özellikleri var. apple daha hızlıyken androidlerin çoğu farklı özellikleriyle öne çıkıyor apple da telefona eklentiler fazlayken androidlerde her telefonun kendine has özellikleri var. Ancak bu karşılaştırmanın sonu olmayacak çünkü apple veya android sevenler taraflarını çoktan belirlediler . Ve alışkın oldukları telefonun dışında karşı taraftaki iyi özelliklere rağmen kabul etmeyecekler. Objektif bakmaları zorlaştı. Çünkü taraflarını tuttukları firmanın en iyisini olduğunu ve bunun değişmeyeceğini kafalarına yazdılar. Şuanki telefonum iPhone 7 ve memnunum. Ama önceki android telefonumdan da memnundum. Sadece apple bana daha çok hitap ettiği için bu sefer onu seçtim. Ama androidle bi sorunum da yok. Dediğim gibi, bence tercih meselesi

 3. SDN Okuru dedi ki:

  samsung en iyisi

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung Bu İşe Tuşlu Telefonlarla Başladı. Appleın Altı Üstü 7 Tane Telefonu Var , bir iki tablet , bide pcsi var , sadece kendine özgü işletim sistemi var diye , hem telefon , hem pc , hem monitör , hem akıllı ev sistemi , hem buzdolabı , hem çamaşır makinesi gibi bir sürü teklonojik aleti olan , onca yıl tuşlu telefonları cebimizden çıkmayan Samsungu Mu Yenecek ?

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung galaxy j7 mi ıphone 6 mı sizce??

 6. SDN Okuru dedi ki:

  nokia 5110 hastayımmm

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Batarya sıkıntısı var i phoneda

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung telefonum sürekli kendini kasıyor ve ekran görüntüsü kayiyor garanti hicbir şekilde karsilamiyor tek söyledikleri KULLANİCİ HATASİ 3 sefer 350 lira ödedim ve çoğu kullanicida aynı seyden muzdarip ama apple baya ovduler

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Iphone 6'da sadece diri özelliği var. Onun haricinde Samsung çok daha iyi ve kullanışlı

 10. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaşlar 2000tl bütçem var hangi telefonu önerirsiniz?

 11. SDN Okuru dedi ki:

  İphone çakma gibi duruyor tipinde meymenet yok Samsung iyidir.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  ben samsung kullanıyordum bi aralar iphone daha iyi dediler bende kandım iphone 6s aldım kullandım hiç özellik bulamadım sonra param boşuna gitti allah belasını versin. arkadaşa sordum sen bunla nasıl idare ediyon ben kullandım begenmedim. oda samsunglar bi süre sonra kasıyor çok sarj yiyor. belli süre sonra güncelleme almıyor en fazla 2 güncelleme alıyor dedi. bende sattim para biriktirdim s6 edge aldim 2500e güncelleme geliyor 1 kere bile kasmadı. bataryası 2600 şarj az ama idare edecem yapcak bişi yok dedim 1 günü çıkardı. bundan sonra bunu anladım. TÜRKİYEDE SAMSUNG KÖTÜ ANLATILDIĞINDAN KULLANMAYANLAR İANİYOR İPHONE ALIYOR. hadi s3 bi süre sonra kasıyor ama ozamn bütün samsunglar kasıyor diye niye yalan söylüyolar. eğer böyle olmasaydı apple türkiye düşüsde olurdu. iphone kötü demiyorum ama fiyaına göre daha iyi olması gerekirdi.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  samsung number one !

 14. SDN Okuru dedi ki:

  İPHONE HER ZAMAN ÖNDE ZATEN BEN YOLDA KİMİ GÖRSEM İPHONE KULLANIYOR

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaslar çok acil iphone 6s mi samsung galaxy note 5 mi

 16. SDN Okuru dedi ki:

  yav gidin s7 s7 edge yi felan bi kullanın bakalım 4 gb ramle uçuyor telefon iphone bence boş 3 bin lira para veriyosun 2 gb ram var artık çağ gelişti 2 gb ram çok çok kötü bence kameraya gelecek olursak samsung derim gerek odak gerek ise çekim kalitesiyle samsung bide her bütçeye hitap ediyo ikinci olarak iphone çok kısıtlı neymis efendim custom rom atınca ücretsiz oluyomuş ben 3 bin liraya telefon alacam bi oyun indirmek için rom atacam YAV APPLE ciler biraz susun bence

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar samsung vb benzeri tel almayın paranıza yazık etmeyin apple ürünlerini alın samsung çöp dokunmantığı bile oyuncaktan farkı yok

 18. SDN Okuru dedi ki:

  6S aldım keşke almasaydım.S7 edge,note 7 gibi tel çıkaran marka varken app.
  aldım pişmanım….

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Ya çok kararsız kaldım. Sizce iphone S5 mi yoksa samsung Galaxy s6 edge mi? 3 gün sonra birini alacağım lütfen yardımcı olun

 20. SDN Okuru dedi ki:

  bu yazının devamı nerede

 21. SDN Okuru dedi ki:

  BEN SAMSUNG KULLANIRIM VE SAMSUNG MAZAMIZ VARDIR İPONE YANİ APPLE TERCİH ETMEM APPLE GALAXY S7 İNCELİYİP CIKARACAGI TELEFONU BENZETMEK İSTİYORDUR

 22. SDN Okuru dedi ki:

  ben hep apple kullandım bi gün bi arkadaşım samsung önerdi. anneme yalvardım samsung galaxy note 3 aldım. şimdide anneme tkrr iphone almasını istiyorum o kdr zor duruma düştüm ki anneme anne iphone 1 yada 2 bile olur yeter ki iphone olsun dedim. ama gerek kalmadı annem aldı kısacası sonuç TABİİ Kİ İPHONE YANİ APPLE!

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Tabiki iPhone tartışılması komik yani

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Bakın şimdi şu bir gerçek Sanaung ıphoneyi her zaman kıskanmıştır be samsung kullanıcıları en çok neden şikayet ederler "KASMA" ıphone neden şikayet eder hiçbir şeyden ama bana göre teknoloji efendisi SONY dir

 25. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaşlar ben s7 s6 ve iphone 6 arasında kaldım samsung kasma yapıyor ama iphone 6 dan kamerası daha iyi ve ucuz hangisini önerirsiniz.

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar apple samsungun ekranını ram lerini ve işlemcilerini samsung apple nin kamera lenslerini ve tasarımını kullanıyor

 27. SDN Okuru dedi ki:

  bu sene yeni telefon alıcam . Siz ne onerırsınız ıphon mu samsung mu ? Nedeniyle bırlıkte yazarsanız sevınırımm .

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Gençler Android Özgürlüktür filan demişsiniz. İyi hoş, ama Apple cihazınızada jailbreak atabilirsiniz. Uygulamalar bedava olur. Bunu bilmeden ios sınırlıyor filan gibi cahil cahil yorumlar yapmayın

 29. SDN Okuru dedi ki:

  Çakma firma dediğiniz Apple öncülük ediyo siz daha çakma diyosunuz bu neyin kafası?

 30. SDN Okuru dedi ki:

  selamun aleykum tolga abi 2000 tl ye kadar butcem var bana 2000 tl ye alınabılıcek en ıyı telefonu soyler mısın ? ceavaplar cok sevınırım not:telefonu 1 tane tek soylersen cok memnun olurum

 31. SDN Okuru dedi ki:

  selemnm aleyküm abi apple cihaz verdim iphone 6 değişim geldi sizce samsung s6 ile edge ile değtirmelimiyim bilgisi olan varsa yazarza sevinirim

 32. SDN Okuru dedi ki:

  ne apple kardeşim şu anki güncel telefondan konuşalım ilk olarak samsung galaxy note 5 vede iphone 6 veya 6s telefonlar arasında hiç bir ilişki yok samsung kendi işletim sistemini exynos apple de ios yani fark ve samsung da 4 gb ram var aple 2 ve 3 gb ram yani samsung bir numara

 33. SDN Okuru dedi ki:

  Bence ikiside çok iyi biri tasarım konusunda biri de gelişmiş bir marka olarak biliniyor ben telefon alıcam ama hangisini alsam diye karar *****

 34. SDN Okuru dedi ki:

  Dünyanın en büyük teknoloji şirketi olan Aplle ile samsungu mu karşılaştırıyonuz yazılım ve özellikller konusunda Apple'ın cihazları daha üstün samsungun kendine özel bi yazılımı bile yok bi telefonun iyi olması için kendine özel bi yazılımı olmalı. Bi telefon hiç format atılmadan yıllar boyunca kasmadan çalışabilmeli. İki üç tane tırışka özellikle göz boyamayın. Paranız yok diye dünyaya dokunmatiği tanıtmış iphonu alçak görmeyin. Fakirler……

 35. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung Galaxy Core 2 bile Iphone 5 ten daa yakisikliApple bebe telefonu.

 36. SDN Okuru dedi ki:

  Her iki firmanin satis cirolarina bakin samsung teknoloji olarak tokatliyo appleyide htc yide lg yide mal mal yorum yapmayin note5 i 2 dk kulaninda gorun teknoloji canavari birseyi ikiletmedi dahaa iphone 2 defa hacklendi guvenlik aciklari olan bir firma kulanici bilgilerini caldirdi dusunun artik

 37. SDN Okuru dedi ki:

  Ben iphone 5s.6.6s kullandım ve son olarak samsung note5 kullanıyorum samsung iphone gömer bana göre çok performanslı bir telefon samsung un hakkını yemeyelim apple den üstün şimdilik

 38. SDN Okuru dedi ki:

  Buraya hayatında hiç iPhone kullanmayan insanlar gelmişler yorum yazmışlar .. Herşeyi ücrete bağlamışlar , paran yoksa alamazsın ve kötülersin tabii kardeşim . Megapiksel düşük diye kaf yapmışlar bütün iş megapikselde değil sensör kalitesi de önemli! Apple ın geri kaldığı tek nokta bataryadır onu da çözerker inşallah .. Kısaca Apple,Samsung dan daha iyidir .!

 39. SDN Okuru dedi ki:

  İpad Air 2 mi alayım, Samsung Tablet mi?

  karar veremedim 🙁
  kullanan ciddi arkadaşlar yazabilirmi?
  internet ve uygulama yükleyeceğim.

 40. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar
  iPHONE hakkında bilgi vereyim alacaklara…!!

  1- Bluetooth ile başka bir android vb hiç bir telefona dosya resim mp3 vb hiçbirşey atamazsınız (sadece iphone'a atabilirsiniz) özgürlük yok 🙁

  2-usb ile bilgisayardan dosya alışverişi
  şimdi iphone kullananlar bilgisayardan bir dosya şarkı resim vb şeyleri atması için öncelikle bilgisyara apple uygulamasını kurmaları mecburi yoksa hiçbirşey atamazsınız telefona hadi kurdunuz telefon sesi olarak mp3 yukleme ve seçmek istiyorsunuz ama yok olmuyor şok oluyorsunuz yook neymiş 40 saniye kadar kesmeniz gerekli o mp3 ü… onun için ayrı bir uygulama indiriyorsunuz ve kesiyorsunuz sonrada yüklüyorsunuz apple uygulaması yardımı ile yani sadece usb yi takıp yukleme hayatta olmuyor
  ÖZGÜRLÜK YOK 🙁

  3-apple store de az uygulama var ve genellikle %80 ücretli oluyor aynısı android te ücretsiz

  4-hafıza kart desteği yok istediğin kişiye paylaşamazsın bozuldumu gitti 🙁

  5-daha düşük ekran çözünürlüğü ve boyutu var

  6- kamera, lens, işlemci, ve birçok parçayı SAMSUNG üretiyor ve apple ondan satın alıyo sözleşmeler var çünkü 🙁

  7-resimlerin doyaların vidoların için yedekleme 5 gb icloud başka yok 🙁

  8- bir cihazda ortalama en fazla 3-5 kullanıcı icloud kayıt yapabilirsin ondan sonrası yok satsanız bile alan kişi yeni kayıt oluşturamaz kesin 🙁

  9- geri tuşu yokk ana ekran tuşuna basınca arka plana giyorlar ordan silmen gerekli tek seferde hepsi yok tek tek 🙁

  10- Şarj tam bir gün normal kullanım yani …..birde her akşam yatmadan önce prizde olması lazım bi de pili değiştirilemez yanınıza yedek alma şansınız yok 🙁

  11- iphone donmaz diye birşey yok kimse sizi kandırmasın o da ram e bağlı belli bir süreden sonra donmalar oluyo 🙁

  12- Yahudi Malı destek vermek istemem 🙁
  BİTTİ 😀

  iphone hava için alınır birde yaşlılar için çünkü içinde kullanacağınız birşey yok sadece alo de ve kapat… gençler için pek birşey bırakmamışlar kesinlikle kendinizi Hapiste hissedersiniz Ama ANDORİD ÖZGÜRLÜKTÜR bu saydıklarımın kat kat fazlasını andoridtte bulabilirsiniz ben telefon tamircisiyim dış tarafı metal olmuş umurumda değil önemli olan iç güzellik dışına kılıf bulunur ve hepsinin içini dışını biliyorum o yüzden ben ANDROID diyorum saygılarla..

 41. SDN Okuru dedi ki:

  Ya ipad almak istiyorum çok pahalı ama samsung da aynı fiyatta ikiside 1.100 tl den başlıyo hangisini alsam hangisi daha iyi anlayamadım

 42. SDN Okuru dedi ki:

  Aptallar gidin dersinize çalışın telefonlara boş verin

 43. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung appleden bin kat daha iyi samsung da daha çok oyun var çoğu oyun ucretsiz tab4 kullanıyorum çok memnunum samsung buzdalabı bulaşık makinesi falan da yapıyor

 44. SDN Okuru dedi ki:

  Android mi aman abi iphone dan baska telefon tanimam kac cesit iphone var…3'3s'4'4s5'5s6'6plus 8 cesit telefonu var samsungda 15 20 cesit cop

 45. SDN Okuru dedi ki:

  Benim Samsung tabletim vardı. Ondan pek memnun değildim zaten eskiydi. Apple aldık ondan çok memnunum. (İpad daha iyi bence)

 46. SDN Okuru dedi ki:

  samsung galaxy e5 aldım 1 hafta oldu iphone 4s alacaktım almadım pişman oldum samsung galaxy e5 kullanıcısı olarak iphone öneririm

 47. SDN Okuru dedi ki:

  bence samsung çunku android de çoğu şeyi ucretsiz indiriyosun ve de ios dan daha çok oyun var google play ***** samsung lar daha gelişti iphone 6 ya rakip olan note 4 bence iphone 6 dan katkat guzel hem s pen i de var hem buyuk şık bir telefon ayrica samsung da aldigimiza yuklu olan cogu sey ve ozellik iphone larda yok mesela yardimci isik ve daha bir cok ***** samsung eger samsung un bir telefonunu alacaksaniz s6 note 4 s6 edge ve de note edge i düşünün

 48. SDN Okuru dedi ki:

  s4 kullandım samsung galaxy young kullandım s5 kullandım galaxy note 2 ve note 3 kullandım ama bana göre apple

 49. SDN Okuru dedi ki:

  Apple dan bıktım Samsung un mu idapi güzel apple nin mi

 50. SDN Okuru dedi ki:

  Android diyenler APPLE alamayan tayfaya denir… APPLE hız görüntü fotoğraf çekimi bakımından ANDROİD'den 10 kat daha iyi. Iphone 6 kullanıyorum çokta memnunum. SAMSUNG LG HTC ne kadar geliştirirse geliştirsin APPLE her zaman farkını havasını ortaya koyuyor bilen bilir.

 51. SDN Okuru dedi ki:

  kimse bana donanım falan demesin bende note 3 var 3 gb ram varda ne oluyo allah aşkına, iphonede 1 gb herşeye yetiyor.. soğuttu samsung beni ya.. o kadar para ver hurda niyetine sat… ama apple öyle mi s4 bugün 1250 tl… yazılımsal olarak android daha iyidir ama kullanım olarak apple neden mi ben sadece twitter facebook mail kullanıyorum.. sıkılınca satarkende kazık yemek istemiyorum bundan sonraki telefonum kesinlikle apple dir o gün iphone kaça denk gelirsem artık

 52. SDN Okuru dedi ki:

  Apple bin kat daha iyi samsungtan

 53. SDN Okuru dedi ki:

  şakamı samsung s5 kullancısı olarak Apple :))

 54. SDN Okuru dedi ki:

  Apple diyorum tanımam tasarımına emek veriyorlar pilastiten yapmıyorlar tasarımı cok güzel

 55. SDN Okuru dedi ki:

  BEYLER BUNU DİKKATLE OKUYUN,SAMSUNGUN KLİMA TABLET TELEFON KAMERA TV BULAŞIK VE ÇAMAŞIR MAKİNALETİ VAR SI BUZDOLABI VE DAHA ÇOK ELEKTRONİK ALETİ VAR ""ŞİMDİ SUSUN"SAMSUNG DAHA İYİ

 56. SDN Okuru dedi ki:

  Bende iPad mini apple kullanı***** apple iPad,telefonum Samsun .Telefonum sürekli Dönüyor ama applemde bunu hiç yaşamadım.Birde Samsung Apple 'dan önce Çıktığı halde aynı ürünleri ü***** en iyisi Apple

 57. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşım bırakın bu işleri ya herkes bilir apple gibi asil ve olay yaratan bi markayla sıradan bi andrid nasıl karşılaştırılır …

 58. SDN Okuru dedi ki:

  Bence apple Samsung Android bir zaman sonra Donuyor ve berbat bi durum apple favorim

 59. SDN Okuru dedi ki:

  mk ne yın davsı ıphone ler adamı sıker asar fıyatı fakırlık güzelliktir s4

 60. SDN Okuru dedi ki:

  güzel kardeşlerim siz 2ramlı bir telefonla daha max 1 rama ulaşmıl telefonu birmi tutuyorsunuz

 61. SDN Okuru dedi ki:

  İphone na for

 62. SDN Okuru dedi ki:

  samsung number one)))

 63. SDN Okuru dedi ki:

  ANDROİD ÖZGÜRLÜKTÜR!!!

 64. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung en iyisi bence ama diğer arkadaşlara saygı duyuyorum

 65. SDN Okuru dedi ki:

  Apple laf edenler koca sektorde kendi isletim sistemini kullanan herkese ornek olup androidin gelismesine sebep olan feimadir biz apple ı parcasi hizi caru curtu dige degil ios var diye kullaniyoruz ki telefonu mukemmel yapanda bu android kadar cakma karisik kullanimi zor ve pratik olmayan bir basla program gosterin bana sirf ucuz diye alinan androidli alt model telefonlari dusunun bide aamsung kullanicisina en iyi hizmeti vermek istiyorsa dandik telefonlar cikartip iktisatta gecen tuketici artigini almaya calismasin apple samsungun parcalarini kullaniyormu evet sole dusunun o parcalar samsungdada var appledede hangisi daha guzel apple o zaman o parcayi adam yapan ureten degil nerede kullanacagini bilendir ayriyetten androidi samsungdan kaldirin bakalim ne oluyo kendi programini yazilimini uretmektem dahi aciz olan bir frimanin apple gibi yazilimaal bir deve rakip olmasinin konusulmasi bile yeterince sacma goruceksinizde samsungda nokia gibi olucak ve baticak baska bir x frimasiyla apple yine karsilastirilacak yaziya dikkat edin apple heeeep kalacak

 66. SDN Okuru dedi ki:

  bence burda herkes bos konusmus samsung daha kendını yenı gelıstırıyo apple gecme gıbı bır olanagı yok her konuda andıroid nedir ya samsung oyuncak gıbı

 67. SDN Okuru dedi ki:

  Sirf populer kulturun etkisinde kalmamak icin samsung gibi bir marka apple’a tercih edilmez. Forever Apple

 68. SDN Okuru dedi ki:

  ***** a ve ***** a girin ve kaç tane ürün olduğunu karşılaştırın samsung un ürün e basıyon tüketici ürünleri yerinden bir sürü şey çıkıyo ve bu gruplarda 100 ü geçen ürün oluyor genelde apple ye bakıyok beyaz eşya yok foto makinası yok daha televiyonu samrt tv si yok ama yoksul bir grupa sahip

 69. SDN Okuru dedi ki:

  süper samsung king ya

 70. SDN Okuru dedi ki:

  tabi kimsenin parası yok hemen ay çok pahalı ve çok kötü dersiniz

 71. SDN Okuru dedi ki:

  Bence her iki telefon firmasıda çok iyi üretimler yapmış fakat yazarın da yazısında gördüğnüz üzre sanasung apple ye
  Çok benzetmiş bence galip açık iPhone 5 ile apple

 72. SDN Okuru dedi ki:

  ios ve android kapışması da yapsaydın iyi olurdu

 73. SDN Okuru dedi ki:

  Ben kullandıgım telefonda ne kadar rahat ediyorum ona bakarım tabikide günümüzde telefondan ınternete girme uygulamalar va vs cok var. Bunları kullanırken ne kadar rahat edıyorum ne kadar benım isteklerimi karsılıyo buna bakarım. Gelırsek hangısı dıye tartısmasını bıle yapmam iphone tabikide biri birinden bakıp onla yarışa giriyosa güler geçerimde. Heee tabikide ustunluklerıde olabılır kötülükleride afedersınızde samsung gibi bi telefonu cebimde 106 ekran televizyon tasır gibi bi telefonda tasımam. Model ustunde degıl marka uzerınden konusuyorum. Birisi demişki iphone basit teknolojı samsung ılerı teknolojı meraklıları falan için sorarım sana bee çok teknolojık arkadasım napıyon telefonunda sölesene bi en fazla kullandıgın sey facebook twıtter fındık beyınlı sacma sacma konusma. Mail olayı dersenız blacberry hıc bırı gecemez o ayrı bı konu. Biriside demiş bluetooth falan icloud var applede bluetoothda halt etmıs al ıphone sende icloud kullan bak videona nası sanıyede ulasıyosun. Samsungun pil suresını bılmıyorum ama ıphone bana 1 gun gidiyo. Hee ayrıca istanbulda yasıyorum gecen şirketten cıkcaktıl eve dönmek ıcın anadolu yakasına gecıcez malum trafık saatı benımde sarjım bıtmıstı geceden unuttugum için takmayı. Arkadasıma ibb uygulamasına bakda arka yoldan gideriz belki dedim. Bende o uygulama yok dedi ve samsungdu telefonu eee hani nerde samsungun iyiliği :)) uygulama alanında iphone samsungu yerden yere vurur sonra bidaha vurur. Az akıllı olunda kendınıze göre aradıgınız özelliklere göre telefon secın hangısınde rahat edıyosanız hangisinde mutlu olup kullanabiliyosanız bilip bilmedende burda teknolojı uzmanı gibi konusanlar bence sussun.

 74. SDN Okuru dedi ki:

  Tek kelime ile samsung samsung Iphone 4s alacaktim karar degistirdim Sgs 2 aldim..Sonra 4sle tanisim Allaha bin kere dua ettim iphone almadim diye

 75. SDN Okuru dedi ki:

  Bazıları sadece donanımı one surmuş donanım 100 dolarlık Çin telefonlarindada var hatta tv bile var sizce bu bi telefonu iyi yapmaya yetermi ? Apple sadece telefon üretmiyor aynı zamanda ürettiği cihazlara bi anlam bi felsefede yüklüyor en basit ornegi her kez steve jobs denince apple diyor yapeki samsung kullananlar Samsungun CEO’su kim ? Her şey bi yana iOS virüs geçirmez kaynak kodları kapalidir ve işlemcisinde grafik ağırlıklı çalışır hadi bunlarıda bi yana bırakalım mause icadına ön ayak olmuş birinin yaptıgı telefonu sorgusuz sualsiz alırım ve yurt dışındaki apple storlara gitme imkanınız varsa bi gidin müşteri memnuniyeti nedir görün telefonu telefon yapan seylerden biriside satış sonrası hizmettir ve dikkatinizi cektimi piyasaya çıkan her telefon neden kendini iphone ile kiyasliyo ?butun bunları bilmeden apple icin olumsuz düşünmeyin misal dodge ile Hyundai kiyaslanabilirmi iste apple ile Samsun’da böyledir

 76. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadasin birisi bende Apple’ın herşeyi ( ipod, ipad, iphone vb.) Var demis. Ben apple manyagiyim demis. Hahahaha. Guzel yurdumun güzel insanı. Apple’ın amacı da bu zaten. Sana sadece kendi ürünlerini Satmak !!!!!. Tuzaga düşmüşsun.

 77. SDN Okuru dedi ki:

  SONY XPERİA

 78. SDN Okuru dedi ki:

  Apple ilk dokunmatik telefonu yapmamis olabilir lakin iphone dokunmatik ekranli telefon cizgisini belirlemis ve tsmamen kendi tasarimlari ile piyaadaki varligini surdurmustur

 79. SDN Okuru dedi ki:

  Apple cok pahali bir marka dogru iphoneda bluetooth var ancak iphonelar arasi paylasim yapabiliyor veya mp oyun oynanabiliyor programa ihtiyac olmadan hotspot ozelligi kullanilabiliyor telefon kesinlikle yavas degil 800 mhz islemcisi olmasina ragmen gayet hizli samsung un cok daha hizli islemcilere sahip oldugu dogrudur ama isletim sistemi donanim uyumu apple da kesinlikle daha fazla telefonda en ufak blr kasma problemi yok kullandigiim samsung telefonlarda android in insani biraz kanirttigini soyleyebilirim ama android market app store den kesinlinlikle daha iyi android daha iyidir samsung kullanicilari daha ozgur… Applein kullanimi gayet basit ancak soyle biseyde var samsun her butceye herkese hitap ediyor ancak iphone icin durum farkli keske ulkemizde bu kadar vergi konulmasa da herkes bi de iphone kullanma firsati bulsa uzatmayim daha fazla apple marka telefonlari samsung a tercih ederim ama en iyisi apple mi hayir kim en iyisini yapiyosa o

 80. SDN Okuru dedi ki:

  applenin ilk iphone’u piyasaya çıkardığı zamanki samsungların teknolojilerine bakarsanız aradaki teknoloji farkını o zaman daha net anlarsınız….kısaca samsung bu işe taklitle başladı vede hala devam ediyor…..bu yüzden patent savaşlarının çoğunu apple kazanıyor…..sahtekar *****

 81. SDN Okuru dedi ki:

  TARTIŞMAYA SON VERECEK İKİ YAZI…

  – Herkesin cevabını aradığı soru: iPhone mu, Android mi?

  – iPhone’un tahtını S3 sarsabilir

  Herkesin cevabını aradığı soru: iPhone mu, Android mi?

  iPhone’un tahtını S3 sarsabilirTüm dünyanın büyük bir merak ve sabırsızlıkla beklediği Samsung Galaxy S3 modeli, bugün Türkiye’de de raflardaki yerini aldı.

  Telefonu bir haftadır test etme şansı buldum ve izlenimlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

  Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, ben bir iPhone kullanıcısıyım. iPhone kullanan kişilerin bu telefonu bırakıp başka bir telefona geçmesi gerçekten çok zordur.

  Ancak, şunu net olarak söyleyebilirim ki Samsung, Galaxy S3 ile benim gibi birçok iPhone kullancısını bu sevdadan vazgeçirebilir.

  Bir kere telefonun tasarımı çok dikkat çekici. Dikkat çekmeyi sevenler için beyaz rengini kesinlikle tavsiye edebilirim. Ama, tasarımdan çok telefonun diğer teknolojik özellikleri beni etkiledi.

  Galaxy 3 sadece 8.6 mm kalınlığında ve çok hafif bir cihaz. Ağırlığı sadece 133 gram. Tutması ve taşıması çok kolay.

  Cihaz Galaxy S2’ye oranla çok da büyük değil. Ama ekranı oldukça etkileyici bir büyüklüğe çıkmış. Samsung, cihazın büyüklüğünü değiştirmeden ekranı olabildiğince genişletmiş. 4.8 inç SuperAMOLED ekran, 720×1280 çözünürlüğe sahip. Bu ekran, video seyretmek ve internette gezinmek için cihaza çok büyük artılar katmış.

  Galaxy S3, Samsung’un sahip olduğu Exynos dört çekirdekli işlemciyle beraber geliyor. Bu içinde 32nm chip barındıran ARM Cortex A9 dört çekirdek tekenolojisi ve performans kapasiteside 1.4 GHz işlemciye denk. Bu da şu demek oluyor; “benim şu anda kullandığım bilgisayarın” işlemcisinden daha iyi bir işlemcisi var.

  Telefonun işletim sistemi, Google Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Ekstra olarak da Samsung’un TouchWiz uygulamasının 4.0.4 versiyonu arayüz olarak telefonla beraber geliyor.

  Dahili hafıza konusunda Samsung Galaxy S3’te iPhone gibi bir yol izliyor. Galaxy S3’te, iPhone’daki gibi 16GB, 32GB ve 64GB hafıza seçeneklerini görmek mümkün. Ancak, farklı bir artısı var. iPhone’da bu hafızayı artıramazken, S3’te microSD kartla bu hafızayı genişletilebiliyorsunuz.

  Kullanımı çok kolay olan bu telefon, inanılmaz güçlü bir performans gösteriyor.

  S Voice
  S-Voice ile telefona sesli komut verebiliyor, SMS yazabiliyor, yol tarifi alabiliyor, fotoğraf çekebiliyor, müzik dinleyebiliyorsunuz. Kısacası aklınıza gelebilecek her şeyi S-Voice ile cihaza söyleyerek yapabiliyorsunuz. S-Voice’nin desteklediği diller arasında İngilizce, Almanca, İspanyolca, ve Korece bulunuyor. Umarım birgün bu diller arasına Türkçe de girer.

  Direkt Arama
  S3, konuşmayı istediğiniz zamanı anlayabilen bir teknolojiye sahip. Biriyle mesajlaşırken, bunun yerine kendisini aramayı isterseniz telefonunuzu kulağınıza dayadığınızda, direkt arama yapıyor. Çağrı kayıtları veya rehberi kurcalamaya gerek bırakmıyor.

  Akıllı Bekleme
  S3, ön kamerası sayesinde ne zaman telefona baktığınızı, bir e-kitap okuduğunuzu veya internette gezindiğinizi otomatik algılıyor.

  Akıllı uyarı
  S3’ten uzak kaldığınızda, ne zaman geri döndüğünüzü algılıyor ve cevapsız çağrılar ve yeni mesajlar hakkında sizi bilgilendirmek için kısa bir titreşimle size bildiriyor.

  Sosyal Etiketleme
  Arkadaşlarınızın ve sevdiklerinizin izini sürmek S3 ile artık daha da kolay. Sosyal etiketleme, fotoğraf albümünüzdeki kişileri sosyal medya akışlarına bağlamanıza izin veriyor.

  Telefonun fiyatı 2.000 TL civarında.

  Kaynak: Mynet Haber

  Herkesin cevabını aradığı soru: iPhone mu, Android mi?

  iPhone mu yoksa Android mi sorusuna net bir cevap vermek pek mümkün değil. Her iki telefon çeşidi de birbirinden farklı seçenekler sunuyor. Burada önemli olan, kullanıcı tercihleri ve bütçe. Önceliğiniz kullanım kolaylığı ve güvenlik ise iPhone tercih edebilirsiniz.

  Özelleştirme yapmak ve en son teknoloji konfigürasyonlara sahip olmak istiyorsanız tercihiniz Android telefon olacaktır.

  Akıllı telefon almak istiyorsunuz ve milyonlarca kişinin sorduğu şu soruya bir türlü cevap bulamıyorsunuz: iPhone mu, Android mi? Bir tarafta Apple’ın efsanevi telefonu iPhone, diğer tarafta Google’ın işletim sistemi Android ile çalışan onlarca farklı telefon. Her ikisi de oldukça gelişmiş özelliklere sahip. Aralarında bir seçim yapmak pek kolay değil. Her iki telefonun avantajları olduğu gibi bazı dezavantajları da var.

  Telefon modelleri: iPhone ve Android arasındaki en önemli fark, telefon modellerindeki çeşitlilik. Android telefonlar Samsung, LG, HTC, Motorola gibi firmalar tarafından üretiliyor. Farklı teknik özelliklerde sayısız Android telefon var.

  iPhone ise sadece Apple tarafından üretiliyor. Piyasada farklı hafıza kapasitelerinde, beyaz ve siyah renkte olmak üzere 3GS, 4 ve 4S modelleri var. Bu yönüyle iPhone, daha sade bir telefon olma özelliğine sahip.

  Uygulamalar: iPhone için üretilen uygulamalar App Store’dan indiriliyor. Apple, buradaki her bir uygulamayı sıkı bir şekilde kontrol ediyor. Eğer bir uygulama Apple’ın kullanım koşullarına uymuyorsa App Store’da yer alamıyor. Şiddet, cinsellik ve virüs içeren uygulamalara izin yok.

  Android kullanıcıları Android Market’ten uygulama indirebiliyorlar. Burada da uygulama geliştiricilerin uyması gereken kurallar var ama App Store kadar katı değil. Ayrıca Android kullanıcıları isterlerse başka yerlerden de telefonlarına uygulama indirebiliyorlar.

  Bu yönüyle baktığımızda Android kullanıcıları tek bir yere bağımlı değiller. Ayrıca Android Market’te ücretsiz uygulama sayısı daha fazla. Ama bu durum, güvenlik açıklarını da beraberinde getiriyor. Android uygulamaları tek bir merkez tarafından kontrol edilmediği için kötü niyetli kişilerce suistimale açık. Android’in bir diğer dezavantajı da bazı ekran boyutları için üretilen uygulamaların farklı ekran boyutlarında iyi performans vermemesi. Cihazların bir standarda sahip olmaması, uygulama geliştiricileri oldukça zorluyor.

  Hafıza: iPhone telefonlarda SD kart özelliği yok. Telefonunuzun hafızasını istediğiniz zaman artırmanız mümkün değil. Telefonu alırken 8, 16, 32 veya 64 GB arasında seçim yapmak zorundasınız. Birçok Android telefonda ise Mini SD kart girişi mevcut. İstediğiniz zaman bir hafıza kartı alarak telefonunuzun kapasitesini artırabilirsiniz.

  İkinci el piyasası: Farklı markalar yıl boyunca değişik Android telefonlar üretiyor. Bu durum Android telefonların 2. el piyasasını ucuzlatan önemli bir etken. iPhone ise daha uzun sürelerde yenilendiği için 2. el piyasası nispeten daha yüksek.

  Donanım: Android telefonlar farklı firmalarca üretildiği için piyasada mevcut olan en son teknolojiye sahiptirler. Eğer bir Android telefon teknik olarak hoşunuza gitmezse onun alternatifi olan bir başka Android telefon bulabilirsiniz. iPhone’un modelleri ise kısıtlı. Ayrıca Apple, iPhone’u daha uzun sürelerde güncellediği için donanım açısından piyasadaki Android’lerden biraz geride kalabiliyor.

  İşletim sistemi: Android telefonların işletim sistemi bilgisayarların işletim sistemini andırıyor. Dosyalar üzerinde oynama yapmanız mümkün. Eğer Android üzerinde bir şey hoşunuza gitmezse bunu değiştirecek bir uygulamayı her zaman bulabilirsiniz.

  iOS işletim sistemini kullanan iPhone’da bunu yapmak biraz daha zor. Apple, kullanıcıların işletim sistemi üzerinde oynamalar yapmasına izin vermiyor. Bunun için öncelikle jailbreaking denilen bir işlem yapmanız gerek. Bunu yaptığınızda ise telefonunuz garanti kapsamı dışında kalıyor.

  Flash: iPhone telefonlarda flash uygulama çalıştırmak mümkün değil. Apple, flash uygulamaların telefon pilini olumsuz etkilediğini ileri sürerek buna izin vermiyor. Android telefonlarda ise flash uygulamaları çalıştırabiliyorsunuz. Bu yönüyle Android telefonlar daha zengin bir internet kullanım imkânı veriyor.

  Ekran: Piyasada 2,8 inçten 5,3 inçe kadar farklı ekran boyutlarında Android telefonlar var. iPhone ekranı ise sadece 3,5 inç genişliğinde. iPhone’un oldukça etkileyici bir ekran performansı vermesini sağlayan Retina ekran teknolojisini de ayrıca not etmek lazım.

  iPhone mu yoksa Android mi? sorusuna net bir cevap vermek pek mümkün değil. Her iki telefon çeşidi de birbirinden farklı seçenekler sunuyor. Burada önemli olan, kullanıcı tercihleri ve bütçe. Eğer önceliğiniz kullanım kolaylığı ve güvenlik ise iPhone tercih edebilirsiniz. Ayrıca bir Mac veya iPad sahibiyseniz de tercihinizi iPhone’dan yana yapmanız avantajınıza olacaktır. Eğer telefonunuzda kendinize göre özelleştirmeler yapmak ve en son çıkan teknoloji konfigürasyonlara sahip olmak istiyorsanız o zaman tercih etmeniz gereken bir Android telefon olacaktır. Kararınız her ne olursa olsun, her iki telefonun da oldukça üstün özellikler taşıdığından emin olabilirsiniz.

  Kaynak: Zaman Cumartesi eki…12.05.2012

 82. SDN Okuru dedi ki:

  samsung apple devirir. apple da flash desteği bile yok ekranıda küçük.samsung appla on basar.

 83. SDN Okuru dedi ki:

  Bence arkadaslar apple dunyanin en iyi firmasi IPhone da en iyi telefonu ben iPhone 4S kullaniyorum bizim okulda galaxyS2 si olan cocuklar da diyor iPhone galaxyden iyi bunu tartismaga bile gerek yok

 84. SDN Okuru dedi ki:

  Apple yabiki en iyisi galaxy s2 defalarca kurcaladim 4s in yanindan bile gecemez camere diye yirtinanlarada bir cift sozum var galaxy s2 nin ön camerasini acin kendinize bakin birde iphonenun ön kamerasini acip kendinize bakin aradaki kalite netlik vs ucurumunu gordukten sonra bir kerize baktiginizi anlayacaksiniz ama 4,5 inc olmazsa olmaz iphone 5

 85. SDN Okuru dedi ki:

  Biri ülkesinde 1 ayda 4 milyon satiyo 1 tanıtıldıktan 5 saat sonra 2.5 milyon sipariş alıyor şa bu iste bı is var derim arkadas Apple en iyisi fazla söze gerek yok

 86. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaslar bı sorun var Apple dünya teknolojisini almak istediğini söylüyorsunuz ama Apple elit kullanıcılar için Apple zaten azınlık firma Samsung herkese hitab ediyor steve jobs un felsefesi bu azınlık kalmak farklı olmaz en iyi olmak bence apple her yerde üstün adamların kasasına bakmak yeter Samsung un ürünleri alfabetik sıra gibi Apple in ürünleri 9 adet adamların 100 milyar dolar nakitleri var daha söze gerek yok HER ZAMAN APPLE

 87. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaşlar şöyle bi sorun var Ewet apple ve samsung bir birine zıt bi firma bn ıphone 4 kullanıorm arkadaşm da samsung galaxy s2 ama şöyle bi sıkntı var ewet int konsnda galaxy daha üstün 1.02 var ıphone 1.01 ama ıpphonenn içinde ki sürüm aklmda deil. o samsung da yok telefonumun açtıgı çoğuuuu oyunu samsung açamadı açamazda eğer ki uygulama istiorsan ıphone hız istiorsan samsung ben ıphoneden vazgeçmem. bunu 1800 e alrm 1 sene sonra 1300 e satarm ama galaxy 1700 lira. yaklaşk 1 sene sonra 700 liraya kadar düşer diorlar telefoncular aklınızı kullanın abaşka bişey demiorm.

 88. SDN Okuru dedi ki:

  IPHONE 3GS KULLANDIM 5 HAFTADA BOZULDU. SERVİSE VERDİM İKİBUÇUK AY DA GELDİ. BU DURUM TÜM IPHONE’LAR İÇİN GEÇERLİYMİŞ. DAHA SONRA GALAXY S2 ALDIM. 3 AYDIR KULLANIYORUM TIK DEMEDİ. BOMBA GİBİ BİR CİHAZ. DEHŞET DERECEDE HIZLI VE KAMERASI RAKİĞSİZ. İNCELİĞİNE ZATEN DİYECEK HİÇ BİR LAF YOK BENCE. HERKESE TAVSİYE EDERİM.

 89. SDN Okuru dedi ki:

  samsung çamarşır bulaşık makinesi vb üretmiyomuydu ya ne telefonu?

 90. SDN Okuru dedi ki:

  apple,bunu tartışmaya bile gerek yok !!!

 91. SDN Okuru dedi ki:

  Benim tercihim samaun ***** hani samsung kopyaci asinda tabletlerde cep telefonlarindan ozenti cep telefonlarida normal telefondan ***** en iyi gelistireni ***** ***** ipadler flash yok 3g yok var ama ek ***** da 3g var wifi ***** daha cok ipad e ***** sadece isim ***** tab aldim cok memnunum ipad alcaktim ama iyiki almamisim diyorum ipadden daha fazla sey ***** sadece isim ve ukalalik.

 92. SDN Okuru dedi ki:

  Kim ne derse desin samsung firmasi bu isi cok cok iyi biliyor ve kullaniciya hitaben telefon cikariyor ozgurluk=android…

 93. SDN Okuru dedi ki:

  geçenlerde teknosada gezerken bir 55,60yaşlarında bir adam yanında bir kız çocuğu ile gelmiş ordaki görevliye diyordu ki bunun hafızası dolmuş herhalde müzik atamıyorum buna bir hafıza kartı takarmısınız ***** çoğu bilerek almıyorlar sadece hava olsun diye alıyorlar bende galaxyS var çok memnunum..

 94. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung 1 numara

 95. SDN Okuru dedi ki:

  samsung değil ama sırf android işletim sistemi için bence forever samsung çunku özgürlük var kısacası ayrıca adobe flash player 🙂

 96. SDN Okuru dedi ki:

  Samsungun Apple cakmasi oldugunu duyunca sinir krizi gecirenler madem bir telefona 2700 tl vermiyecek kadar zekisiniz de avrupadan 500 euroya getirtmeyecek kadar aptalsiniz

 97. SDN Okuru dedi ki:

  ben bazilari gibi apple diye bobremi satmam ama hizlilik konusunda kulanim ayricaligi konusunda apple heryerden ***** apple nin sadece apple den appleye kulanilan bluetooth u isi biraz bozuyor elime bu ay 4s beyaz gecti ve butun tellere bin basar.

 98. SDN Okuru dedi ki:

  apple alan insanlar ancak onun tasarımına para ***** sundukları sgs2 den çok çok aşağıdır.iphone 4s sgs2 ile karşılaştırmak bile saçma çünkü iphone un sgs2 olan tek üstün yönü taş çatlasa kamerası ***** daha samsungun galaxy splus modeline karşı dahi tam anlaıyla galip gelmiyor.

 99. SDN Okuru dedi ki:

  yanlıs anlamayın ama parası yetmeyenler samsung alır sonra applea mındar der 😉

 100. SDN Okuru dedi ki:

  apple:doğan
  samsung:doğan görünümlü şahin 😀

 101. SDN Okuru dedi ki:

  samsung donanımlı hyundai ,apple standart mercedes…

 102. Fati[H]eaT dedi ki:
  BEFEGA Nickli Üyeden Alıntı
  1- Apple bana hiçbir kısıtlama yapmadı. Nasıl Android işletim sistemlerine modlar yüklenip root yapılıyorsa ve özgür oluyorsa(!), iOS’a da JailBreak yaparak özgür olursunuz. Şimdi Android’ciler gelip de yok efendim Apple sizi kısıtlıyor da yok efendim ebeveyn gibi bir firma felan araştırmadan konuşuyorlar arkadaş !Ben keriz değilim ama sen gerçekleri göremediğin için kral keriz sen gibisin !Araştırmalarını da yanlı sitelerde yapmazsan gerçeği hakikatiyle görürsün ;)Tercihim Apple’dan yana

  Jailbreak Özgürlükse ben sizi yazılım konusunda 0’dan bir araştırmaya davet ediyorum. Jailbreak Android’in default halidir hiç bir işlem yapmadan zaten JB’li bir iphone la eşdeğer hatta daha fazla özgür.

 103. SDN Okuru dedi ki:

  samsung apple karşılaştırmasından çok, ‘samsung apple’a benzemiyo’ tezini savunma yazısı olmuş.benim anlamadığım, herkes bi özgürlüktür tutturmuş gidiyo, yok apple özgür değilmiş samsung özgürmüş ***** bi düşünün, yaşadığınız ülkede ne kadar özgürsünüz?her şeyinizde sansür her şeyde yasak varken ‘özgürlük’ diye bağırıp durmak biraz tuhaf kaçmıyo mu? saygılar…

 104. SDN Okuru dedi ki:

  boş konuşan iphone cular basmış burayı 🙂
  şunrala verin bi 3310da ordan başlasınlar teknolojiye yanlış büyümüş gençlik bunlar yeniden teknolojik evrime ihtiyaçları var 😀

 105. SDN Okuru dedi ki:

  samsung deyim kurtuluyum:)

 106. SDN Okuru dedi ki:

  “Elektronics” ne ya? ya tam Türkçe yazın ya da doğrusunu öğrenin 😛

 107. 1ruby1 dedi ki:

  Android ile Apple’ın yaptığı her şey ve fazlası yapılabiliyorsa, üstüne daha ucuzsa, daha büyük ekranlı, daha güçlü işlemcili modellere sahipse neden Apple alayım ?

 108. SDN Okuru dedi ki:

  Ben smartphone kıyaslamasında yüzde yüz iPhone diyorum. Galaxy S2’de 1,2 Ghz çift çekirdek işlemci varmış, yemişim o işlemciyi! Arayüz ve işletim sistemi hantal olduktan işlemci güçlü olsa ne yazar. Zamanında Galaxy S alma gafletine düşmüş biriyim. Neden iPhone 3gs almadım da Galaxy S aldım? Çünkü 1 Ghz işlemci var, daha güçlü diye. Arayacıya dokunduktan sonra açılması için “4 SANİYE” beklediğimi bilirim! Şimdi de elimde 1,4 Ghz işlemcisi olan Galaxy Wonder var, Galaxy S kadar olmasa da bu da kasıyor. Geçenlerde arkadaşımın iPhone 3GS telefonunu aldım. 600 Mhz işlemci ile SAAT GİBİ çalıştığını gördükten sonra Samsung’a neler demedim… Şunu anladımki, iş donanımda değil yazılımda bitiyor. iPhone OS dünyada tartışmasız bir numaradır. Birkaç gün içinde Samsung’u elden çıkarıp iPhone’a geçmeye kararlıyım.

 109. SDN Okuru dedi ki:

  güzel bir karşılaştırma..

 110. SDN Okuru dedi ki:

  Konuya bin kez objektif diyerek girip, her sayfada öznel ifadeler kullanan ve “bence, bence” deyip duran adama acırım. Objektiflik buysa nelere kaldık biz.

 111. SDN Okuru dedi ki:

  bundan sonra İphone 5 ve S3’ü görelim.

 112. SDN Okuru dedi ki:

  tabiki samsung

 113. Snipertr dedi ki:

  ah canım benim. üzerine almış sevdalı

 114. BEFEGA dedi ki:
  Snipertr Nickli Üyeden Alıntı
  Bende ne Apple var nede samsung un bir telefonu. Şu an beni idare edecek bir nokia kullanıyorum. akıllı bile değil. ben yönlendirmesem hiç birşey yapacak değil

  Yaz sonunda yurt dışına gideceğim için bekliyorum. Şimdi bunca araştırmalar, tartışmalar ve kullanıcı tecrübelerinden sonra neden bir apple ürünü alıp kendimi aplle a mahkum edeyim ki? Çok saçma geliyor bana. en basit işleri bile yapamamak onca para vermeme rağmen. ki onun yapabileceklerinden daha fazlasını daha uyguna ve daha kullanışlı bir firma bana sunuyorsa. yani tipini sevdim aldım abi aşkın gözü kör diyenlere veya diğer apple ürünleri kullandığı için iphone mahkum olanlara sözüm yok ama arkadaş sen keriz misin?

  1- Apple bana hiçbir kısıtlama yapmadı. Nasıl Android işletim sistemlerine modlar yüklenip root yapılıyorsa ve özgür oluyorsa(!), iOS’a da JailBreak yaparak özgür olursunuz. Şimdi Android’ciler gelip de yok efendim Apple sizi kısıtlıyor da yok efendim ebeveyn gibi bir firma felan araştırmadan konuşuyorlar arkadaş !

  Ben keriz değilim ama sen gerçekleri göremediğin için kral keriz sen gibisin !

  Araştırmalarını da yanlı sitelerde yapmazsan gerçeği hakikatiyle görürsün 😉

  Tercihim Apple’dan yana

 115. Snipertr dedi ki:

  Bende ne Apple var nede samsung un bir telefonu. Şu an beni idare edecek bir nokia kullanıyorum. akıllı bile değil. ben yönlendirmesem hiç birşey yapacak değil

  Yaz sonunda yurt dışına gideceğim için bekliyorum. Şimdi bunca araştırmalar, tartışmalar ve kullanıcı tecrübelerinden sonra neden bir apple ürünü alıp kendimi aplle a mahkum edeyim ki? Çok saçma geliyor bana. en basit işleri bile yapamamak onca para vermeme rağmen. ki onun yapabileceklerinden daha fazlasını daha uyguna ve daha kullanışlı bir firma bana sunuyorsa. yani tipini sevdim aldım abi aşkın gözü kör diyenlere veya diğer apple ürünleri kullandığı için iphone mahkum olanlara sözüm yok ama arkadaş sen keriz misin?

 116. SDN Okuru dedi ki:

  Ya gecen Turkcell elinde kalan iphone 3gs lerden birini babama kaalamış. Babamda havası olsun diy allmıs tabiki. Teknolojinin t sinden anlamaz kendisi. Attı önüme ayarla şunü diye. Şunu söylim iphone hakkında hic bir bilgim yoktu ve kullanmamiştım. Neyse telefonu ilk kurulum aşamasinda acamadim zaten,benden itunes prg kurmamı istedi (bagımlılıga bak) kurdum. Telefonu acabildim nihayet. Bisiyler yukleyim dedim markete girişte kayıt istedi, bu normal. Kayıt aşamasında benden kredi kart bilgisi istemezmi. Deli oldum. Babama izah ettim durumu ama malesef babam sanal yerlere güvenip. Kartını vermedi. Dolayısıyla markete de giriş yapamadik. Gercı araştırdım biraz illegal yollardan kredi kartsiz kayit yapilabilyomus ama ugrasmadim.
  Velhasılı bu apple somürgecinin tekidir, insanları tekelcilige mahkum etmeye calısıyolar. Cok araştırırim ihtiyacım ne kafama bakarım, param ne kadar cebime bakarım. Apple, samsung nokia s.ericsson vs hangisi bana ve cebime hitap ederse onu alırım. Suana bu yazıyı da androidli s.ericsson xperia neo telefonumdn yazıyorum. Islemci biraz düsük olsada simdilik işimi görüyo,
  Haydi rasstgelee..

 117. ilkercelik1990 dedi ki:

  İphone 3G kullandım. ama en iyi android işletim sistemi….
  Samsung kullandım güzel telefon ama bada işletim sistemi olduğunu için sattım.

 118. SDN Okuru dedi ki:

  samsungun en özgün akıllı telefonu wave 1 ve wave 2 dir. iphonelar ile karşılaştırın geride kalır yanı yok hatta ekran bakımından daha kaliteli. ve iphone telefon fiyatlarının yarısı

 119. SDN Okuru dedi ki:

  laga lugaya ne gerek var sonuç:samsung taklitçi apple yaratıcı;nasıl mı anladım incelemenin son kısmında gizli:Apple, yazılım ve ürün tasarımı konusunda lider firmalardan biri. Belki de lider. Çünkü tasarımları zamanının ö***** zamanın ötesinde ise samsung onun ***** bu…

 120. nevuser dedi ki:

  Size göre hangisi iyiyse alın kullanın beyler İki şirkette marka hak ediyorlar aldıkları paraları

 121. SDN Okuru dedi ki:

  neresi insafsızlıkmış ?sınıfımda günümüzde kullanılan elektronik cihazları öğ***** bu modelini koydum ***** Iphone diye bağırdı.tabi ben olayın farkında değilim döndüm baktım.gerçekten aynısı.çok ***** RESMEN…esinlenme falan değil samsung un yaptığı..

 122. byyasin dedi ki:

  Gereksiz bi tartışma …

 123. fyodor dedi ki:

  Bu ne lan fb gs tartışması gibi.

 124. SDN Okuru dedi ki:

  Cocukken tv alacaktik en ucuzunu sorduk samsung u gosterdi

 125. checkirge dedi ki:

  bazıları android ios tartışmasına çevirmiş konuyu. Başlığa dikkat edelim Apple vs. Samsung

 126. SDN Okuru dedi ki:

  güzel yazı olmuş tebrikler. ama malesef apple fanboy larının gözünde
  perde var. ne anlatsan boşa. anlamak istemezler. kendileri bilir.
  ios un önü kapalı yaşayarak öğrenecekler. daha azına daha fazla para kaptırmak kendi bilecekleri iş.

 127. SDN Okuru dedi ki:

  Hiçbiri yerli olmadığına göre savunmak bize düşmez. Şöyle taşfırın bi telefon üretebilsek neyse. Ayrıca ne samsung nede apple ülkemize tam destek vermiyor onbinlerce sattığı halde.

 128. SDN Okuru dedi ki:

  ***** sadece burayi okuyun. Apple mi samsung mu siz karar verin

 129. SDN Okuru dedi ki:

  Tasarım taş devrinde de vardı ama donanım yoktu.

 130. SDN Okuru dedi ki:

  Kesinlikle artık bu iki firmadan sıkılmış birisi olarak Sony, IBM yada BlackBerry falan diyebilirim karşılaştırma kategorilerine göre 🙂

 131. SDN Okuru dedi ki:

  apple, insanları kendine $abone$ etmeyi çok iyi biliyor ve ilginçtir ki hayatında yazılıma para vermemiş insanlar, hatta yazılıma para verildiğini bile bilmeyen insanlar, “çatır çatır” kullanmadıkları uygulamaları satın alırken kullan(ana)madıkları internet paketlerine bi ton para veriyor

  Yazılım geliştiriciler açısından bu mükemmel bir iş zira can sıkıntısına yazılmış saçma sapan uygulama ve oyunlardan bir anda iyi paralar kazanabiliyorlar!

  Apple’ı tercih etmek için 2 neden var. Birincisi tartışmasız ürün tasarımları, ikincisi de yazılımlarını, donanımlarını baz alarak geliştirdikleri için stabilitesi!

  Teknoloji, işlevlerinin yanında, tasarımları ve trendleri de baz alınarak tercih ediliyor artık ve Apple bunu paraya dönüştürmeyi çok iyi başarıyor

  Apple kullanıcılarının teknoloji konusunda son derece “cahil” oldukları aşikar zira

 132. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung: Teknoloji Üretir.
  Apple: Teknolojiye Yön verir.

  Şunu unutmayın ki Apple’ın diğerlerinden farkı hardware değil, software ve tasarımdır. Bu da yaratıcılıktır. Apple’ın bugüne kadar çıkardığı birçok ürün RedDot tasarım ödülleri kazanmıştır. Tüm ürünleri kullanıcıyı yormayan minimal ve kavranması kolaydır.

  İnsanların beklentileri farklılık gösterebilir, kimi tasarımı ve kullanım kolaylığı değilde hardware olarak güçlü olmasını tercih edebilir. Bu noktada benim tercihim tereddütsüz Apple. Bir kez kulldıktan sonra vazgeçemezsiniz. Hem elmayla armut bir olur mu? :)))

 133. SDN Okuru dedi ki:

  bana sorarsanız kıyaskama yanlış olmuş galaxy s plus modelini saymazsak galaxy s ile iphone 4 kıyaslanır 4s modeliylede s2 karşılaştırmak gerekir…

 134. elyn_noyt dedi ki:

  applenin fiyatı bugün 2500-2700 tl yerine 500 tl olsa burada bitane apple fanboyu kalmazdı emin olun

 135. xmRipper dedi ki:

  @Fati[H]eaT: Android Marketteki free uygulama sayısı Apple Appstore’u geçti zaten, geçenlerde haberi vardı.

 136. elyn_noyt dedi ki:
  Fati[H]eaT Nickli Üyeden Alıntı
  Applecıların , Iphonecuların yuzde 70 i cahil arkadaş çok samimi söylüyorum 30 luk kısım bilinçli ama çok ciddiyim yuzde 70 i cahil. Adam gidiyor telefoncuya ya en iyi telefon hangisi ondan ver diyor , veya araştırmıyor bakıyor en pahalısı bu o zaman bu en iyisi deyip alıyor e o kadar para verince bak galaxy s2 daha iyi felan dersende direk alacağınzı tepkiler şöyle olabilir ;

  -ya market bile yok onda! (android marketten bir haber yaşıyor)
  -uygulama yokmuşki onda hiç kötü o (gitgide artıyor uygulamalar ve şuan gayet iyi seviyede var)
  -bikerem iphone un dokunmatiği kadar iyi olamaz (aynı teknolojiyi kullanıyor samsung ve apple)
  -retina ekran var iphone da retinaa (Super AmoLED’den habersiz..)
  -ya androidde çok virüs varmış telefon güvenliği çokl düşük tabi vs vs

  Siz bu adama derseniz ya iphone da bluetooth yokmuş "bu devirde bluetooth mu kalmış canım ben hayatım boyunca bluetoothtan bişey almadım" der , ee 3g ile görüntülü görüşmeede yapılmıyormuş derseniz "ya uygulamalarla oluyor o canım em yani mesela facebooktan felan uygulamalarla oluyor iphone lar arası" der , şarjı az gidiyomuş hemde çıkmıyomuş bataryası yedek batarya alsak felan derseniz "işte orjinallik orda zaten herşey telefonun içinde süper bizim 2 gün sizin 1 gün gidiyor ehehe" der , radyosuda yokmuş bunun derseniz "bu devirde radyomu kaldı canım" der hatta internetten bir radyo sitesine girip "aha açılıyor işte" diyebilir, ee daha tam anlamıyla multi tasking yok bu telefonda derseniz "he o ne ?" gibi bi tepki verebilir , özgürlük var androidte ama derseniz "jailbreak yaparım temamı degisitririm widget eklerim ben oh mis özgürlük" diyebilir dahada arttırabilrim bu örnekleri inanın hepsine bizzat şahitim ne zaman böyle bir tartışmaya girsem bu lafları duyuyorum arkadaş anlamıyorum ben bu applecıları

  Son olarak şunu diyeyim Apple kullanıyorsan her zaman sömürülmeye mahkumsun , bataryan bozuldu gönder fabrikaya servis ücretini öde yapcak birşey yok 20 tl ise batarya 100 tl alırlar, aksesuar alcaksın illaki apple ın cıkarıdıgnı almak zorundasın , jailbreak yapmadan bedavadan uygulama atamassın telefona , telefonuna yetkin yok tam olarak , uygulamamı gelitşireceksin mac bilgisayarın olmak zorunda.. Kısacası sömürgeci zihniyette hala Apple özgürlük seven biri Iphone görünce kaçar benim gibi Android özgürlüktür diyerek yazımı *****

  dostum yazına aynen imzamı koyuyorum; ayrıca ben bu uygulama işine akıl erdiremedim applede 500 bin uygulama varmış Android 300 bin yawf kardeşim kim 500 bin uygulama kullanıyor apple alo alodan başka bişey bilmeyen enayilerin etiket yapmak için aldıgı bir reklam ürünüdür ha getirirsin avrupadan 400 euroya o bile çokta adam almış derim 1800 e sgs2 dururken gidipte 2700 e 4s para vericek param yok üstelik donanım olalark çok daha üst bir tlfon bu tartışmasıs işletim istemine gelincede bence Android ois tan çok daha güzel bir işletim sistemi bence radyo, bluetooth 3g konuşma çok benim için çok önemli işte bi maç dinlicek oluyorum açıyorum radyoyu misgibi dinliyorum appleciler cahil kimse bunun aksini savunmasın ki iponenin işlemcini samsung üretiyor

  1. SDN Okuru dedi ki:

   azını öpüm helal

 137. Fati[H]eaT dedi ki:

  Applecıların , Iphonecuların yuzde 70 i cahil arkadaş çok samimi söylüyorum 30 luk kısım bilinçli ama çok ciddiyim yuzde 70 i cahil. Adam gidiyor telefoncuya ya en iyi telefon hangisi ondan ver diyor , veya araştırmıyor bakıyor en pahalısı bu o zaman bu en iyisi deyip alıyor e o kadar para verince bak galaxy s2 daha iyi felan dersende direk alacağınzı tepkiler şöyle olabilir ;

  -ya market bile yok onda! (android marketten bir haber yaşıyor)
  -uygulama yokmuşki onda hiç kötü o (gitgide artıyor uygulamalar ve şuan gayet iyi seviyede var)
  -bikerem iphone un dokunmatiği kadar iyi olamaz (aynı teknolojiyi kullanıyor samsung ve apple)
  -retina ekran var iphone da retinaa (Super AmoLED’den habersiz..)
  -ya androidde çok virüs varmış telefon güvenliği çokl düşük tabi vs vs

  Siz bu adama derseniz ya iphone da bluetooth yokmuş "bu devirde bluetooth mu kalmış canım ben hayatım boyunca bluetoothtan bişey almadım" der , ee 3g ile görüntülü görüşmeede yapılmıyormuş derseniz "ya uygulamalarla oluyor o canım em yani mesela facebooktan felan uygulamalarla oluyor iphone lar arası" der , şarjı az gidiyomuş hemde çıkmıyomuş bataryası yedek batarya alsak felan derseniz "işte orjinallik orda zaten herşey telefonun içinde süper bizim 2 gün sizin 1 gün gidiyor ehehe" der , radyosuda yokmuş bunun derseniz "bu devirde radyomu kaldı canım" der hatta internetten bir radyo sitesine girip "aha açılıyor işte" diyebilir, ee daha tam anlamıyla multi tasking yok bu telefonda derseniz "he o ne ?" gibi bi tepki verebilir , özgürlük var androidte ama derseniz "jailbreak yaparım temamı degisitririm widget eklerim ben oh mis özgürlük" diyebilir dahada arttırabilrim bu örnekleri inanın hepsine bizzat şahitim ne zaman böyle bir tartışmaya girsem bu lafları duyuyorum arkadaş anlamıyorum ben bu applecıları

  Son olarak şunu diyeyim Apple kullanıyorsan her zaman sömürülmeye mahkumsun , bataryan bozuldu gönder fabrikaya servis ücretini öde yapcak birşey yok 20 tl ise batarya 100 tl alırlar, aksesuar alcaksın illaki apple ın cıkarıdıgnı almak zorundasın , jailbreak yapmadan bedavadan uygulama atamassın telefona , telefonuna yetkin yok tam olarak , uygulamamı gelitşireceksin mac bilgisayarın olmak zorunda.. Kısacası sömürgeci zihniyette hala Apple özgürlük seven biri Iphone görünce kaçar benim gibi Android özgürlüktür diyerek yazımı bitiriyorum.

 138. global_deejay dedi ki:

  Apple diyen ne için Apple diyor? Özellikle ne için ama merak ediyorum?

  Arkadaşımda iPhone 4 vardı gitmiş 4s almış. Dedim niye aldın ne gerek vardı ”olum Siri var bunda Siri” diyor. Adamın zerre kadar ingilizcesi yok Siri var diye paraları saçıyor. Biri elinde gördüğü zaman direk havasını atar Siriden giriyor her seferinde gösteriş yapmak için.

  Türkiye’de o kadar çok iPhone kullanan var ki sırf havası var diye alan var başka nedeni yok. Ben millete hava atmak için elma logosuna 2.5 bin tl verecek kadar enayi değilim. Ne güzel daha büyük ekranlı içinde özgürlük sunan Android bulunan Samsung Galaxy SII alırım keyfime bakarım arkadaş. Samsung Galaxy S2 bana daha çok çekici geliyor iPhone’a göre.

 139. xmRipper dedi ki:

  Kulaklarını kapatıp kimseyi dinlemeden Apple Apple diyenlere diyecek bir şey yok zaten Cahil cüheyla bir ottan anlamadan yaşayıp ***** />

  İki firmanında beğendiğim ve beğenmediğim ürünleri var. Son zamanlarda Apple patent olaylarıyla ilgili tutumundan dolayı gözümden düştü. Tekelleşmeye çalışıyor resmen, kendi cihazlarından daha üstün cihazları yenemediğinde patentlerle saldırıyor.

 140. SDN Okuru dedi ki:

  İphone’nun tırnagı olamaz

 141. Holden dedi ki:

  Ben bir Apple kullanıcısı olarak tüm samimiyetimle söyleyebilirim ki Android sistemlerin verdiği özgürlük ve sunulduğu fiyat gamı Apple’ın liderliğini bitirecek gibi gözükü***** Apple’ın anavatanındaki pazar payı araştırmaları işaret ***** artık akıllı saatlerin bile android sistemi kullandığını düşünürsek ne demek istediğim daha açık anlaşılır gibi…Ancak şunu belirmekte de fayda var; kullanıcı seçimlerinin en güçlü belirleyicisi olarak fiyat aralığı göz önüne alınırsa ;örneğin bir iphone 4s 64 gb’ın Birleşik Devletler’de sadece 400$+ayda 15$ gibi bir fiyatla satıldığı(bizdeki fiyatlardan bahsetmeme gerek var mı bilmem) düşünüldüğünde Samsung ve konuda isminin geçmemesine şaşırdığım genç ve büyüyen şirket HTC’nin Amerika’da Apple’ın tahtını sallaması için daha uzun bir vade gerekli olduğunu düşünüyorum.

 142. SDN Okuru dedi ki:

  bir ipad kullanicisi olarak samsung tab10 ipad e yaklasamaz hiz ve kullanim acisindan… galaxy s2 kullanicisi olarakta galaxy s2e yaklasamaz iphone 4 ve s hiz ve kullanimdan acisindan :)) ipad muhtesem bir olay olmus ama iphone un icin onu soyleyemecegim fahis fiyatida cabasi ve de saglamlik acisindan. sonuc olarak tablette ipad tefonda samsung s2 gerisi bos…

 143. SDN Okuru dedi ki:

  öncelikle apple samsungun patentlerini kullanı***** appleın en önemli özelliği donanım ile yazılım iyi optimize edilmiş bu mac ve pc de ki durum gibi aslında.

 144. futureng dedi ki:

  Apple ın belli bir konseptin öncülüğünü başlattığı belli birşey. Fakat Android olmasa insanlar apple ve uygulamaları için çok fazla para harcamak zorunda kalacaktı. O yüzden apple a fikir için teşekkürler, Android e de daha uygun telefonlara kavuştuğumuz için teşekkürler… Şimdi oldu sanırım

 145. SDN Okuru dedi ki:

  İkisinide alacak param yok :D. Ancak böyle resimlerde görürüz

 146. Persona Grata dedi ki:

  Kim ne derse desin Apple.

 147. v0ld3m0rt1s dedi ki:
  checkirge Nickli Üyeden Alıntı
  telefondaki tek donanım işlemci mi?

  Benim amacım tartışma yaratmak falan değil Yanlış anlamayın beni. Demek ki başka parçalarda kullanıyormuş Apple Bilmiyordum. Ben tarafsızım

 148. SDN Okuru dedi ki:

  en iyisi ve yenisi Apple karışık sandviç severim dıyorsanız Samsung

 149. SDN Okuru dedi ki:

  Bakın.Size şöyle anlatayım.iOS ve Android’i kıyaslarsak Android’in serbest, özgür olduğu sö***** ise Apple’ın izin verdiğince kullanabilinen bir işletim ***** mahşere kadar Apple’cıyım.iOS çok şık ve gerçekten ***** neden Apple diye sorarsanız ben tüm teknolojik araçlarımın birbiri ile uyumlu olmasını ***** başka bir firma tanımam ***** de hayranlık bu ama ben çok ***** sade ve şık tasarımlar yapı***** girdiğinizde bile bir asalet ***** düşüncelerimden Apple hayranı olduğun çıkabilir zaten ama ben tam bir Apple manyağıyım.Mac, iPhone, iPad, iPod Allah’a şükür hepsine ***** herkese daha iyisini ***** düşüncelerim bö***** Apple’ı en başta sevemezseniz, ona hayran olmazsanız hiç sevemezsiniz.O yüzden Apple’dan anlamayanlar onun hakkında saçma sapan yorum yapması***** !

 150. SDN Okuru dedi ki:

  Fiyat performans olarak Samsung derim. Ama birbirine benzerliğine gelince ben tüketicyim kardeşim, elime geçen ürüne ve sunduklarına bakarım.

 151. SDN Okuru dedi ki:

  ikisi de ne kadar kavga etseler, veya biz onların birini öbürüne karşı savunsak da, iyi ki varlar..

 152. SDN Okuru dedi ki:

  Bir tek şey yazmak istiyorum basketbol oynuyorduk arkadaş i phone 4 telefonu ile bizi videoya ç***** geldik şu videoyu at benim (sgs2) telefona da bilgisayardan izlyelim ***** verdiği cevap ise olmaz bunun bluetooth’u ***** ulan 2500 lira para verdin nasıl olmaz dedim neyse kartı çıkarda kart okuyucudan okutup izlyelim bari dedim olmaz dedi bunun kartıda ***** iphone diyenler varsa sevgiler saygılar…

  1. SDN Okuru dedi ki:

   yorumunu okudum ve çok güldüm samsung gibi bi deve kopyacı demek cahil bilgisiz mantıksız ve akılsız insanlara düşer

 153. SDN Okuru dedi ki:

  samsung un tasarımda apple veya nokia dan kopya çektiğini düşünen bir beynin sağlıklı olduğunu düşünmüyorum özellikle de son 2 yıldır

 154. SDN Okuru dedi ki:

  ***** diyip geçerim ,)

 155. SDN Okuru dedi ki:

  Samsunga laf yok… nokiayi bitirdi sıra apple de…

  Tek Kelime ile mükemmelsin Samsung

 156. SDN Okuru dedi ki:

  puhahha samsung daha da apayri bi marka 😀
  apple parasi cok bilgisi az YADA basit kullanim seven insanlarin tercih ettigi urun samsung ise androidle kendisini asmis donanim ve yazilim olarak bence cok cok iyi bi firma

 157. 1ruby1 dedi ki:
  disobedient Nickli Üyeden Alıntı
  ben bu konu hakkinda tartismaya bile gerek ***** />
  galip bellidir : APPLE
  cunku kendi özgü apayri bi *****

  Samsung kendine özgü apayrı bir marka değil yani

 158. SDN Okuru dedi ki:

  SGS2 kullanıcısıyım aynı zamanda ipod touch 4 var elimde..Market konusunda berbat ötesi android market..Ayni nokia store gibi..XDA developers da bug lu uygulamalar yayımlıyor sürekli..Cydia gibi düzgün bir DLC ve Tweaks sunan saglam güncel site yok..Apptrackr gibi paid uygulamarı indirebilecegimiz güzel bir site de yok..En önemliside instegram ve hipstamatic gibi uygulamalar yok SGS2 de ki 8mpx olacak bide..Tam bir hayal kırıklıgı yarattı samsung bende..CM7.1 kurdum miui rom kurdum genede fayda etmedi..Üzgünüm ki apple her türlü android’i ezer geçer..Haa android 4 ve yeni bir market gelecek SGS2 ye bekleyip görücez..

 159. SDN Okuru dedi ki:

  SAmsung tabiii

 160. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung galaxy s 1’e android 4.0 güncellemesi yayınlamadığını unutmayın ve sgs2nin başına da aynısı gelecek bence sgs3 çıktıntan ***** bir saçmalığı nasıl yaptılar anlamadım.Sgs1in donanımları hala piyasa tercih edilen bir iphone4ten daha üstün olan donanımları ***** Apple iphone 3gs ine bile ios 5 yayınladı ki iphone 3gs sgs1den önce çıkmıştı her neyse samsung bu saçmalığa bir son vermezse çok kaybedicektir.
  ————————————————————————————-
  sgs1 e 4 gelecek arkadaşım yarım yamalak bilginle milleti yanlış yönlendirmeyin en sinir olduğum şeylerdendir :@@@

 161. disobedient dedi ki:

  ben bu konu hakkinda tartismaya bile gerek ***** />
  galip bellidir : APPLE
  cunku kendi özgü apayri bi marka.

 162. SDN Okuru dedi ki:

  bence samsung daha aktif bu konularda….

 163. SDN Okuru dedi ki:

  Apple her zaman Apple olarak kalacaktır fakat Samsung son yıllarda yakaladığı başarıyı ***** herkes icin fakat Apple sadece Apple kullanıcıları icin vardır.

 164. checkirge dedi ki:
  v0ld3m0rt1s Nickli Üyeden Alıntı
  İyide nerden çıkardınız Apple’ın Samsung işlemcilerini kullandığını. Bu arada o işlemciler Samsung’un değil. ARM’dan aldığı lisansla üretim ve sınırlı geliştirme izni var. Aynı şekilde Apple da o şekilde. A5 veya Exynos, özelleştirilmiş çipsetler..

  telefondaki tek donanım işlemci mi?

 165. v0ld3m0rt1s dedi ki:

  İyide nerden çıkardınız Apple’ın Samsung işlemcilerini kullandığını. Bu arada o işlemciler Samsung’un değil. ARM’dan aldığı lisansla üretim ve sınırlı geliştirme izni var. Aynı şekilde Apple da o şekilde. A5 veya Exynos, özelleştirilmiş çipsetler..

 166. SDN Okuru dedi ki:

  Birbirleri ile didişeceklerine birbirlerine destek verseler teknoloji daha da ileri gidecek. İki firmada birbirine muhtaç. Ama bir güç gösterisi aldı başını gidiyor..

 167. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung galaxy s 1’e android 4.0 güncellemesi yayınlamadığını unutmayın ve sgs2nin başına da aynısı gelecek bence sgs3 çıktıntan ***** bir saçmalığı nasıl yaptılar anlamadım.Sgs1in donanımları hala piyasa tercih edilen bir iphone4ten daha üstün olan donanımları ***** Apple iphone 3gs ine bile ios 5 yayınladı ki iphone 3gs sgs1den önce çıkmıştı her neyse samsung bu saçmalığa bir son vermezse çok kaybedicektir.

 168. Oby_ dedi ki:

  Alanlarında uzman dev ***** tadı baş***** dersin smart telefonlarmı dersin,güncellemelermi dersin yoksa hatalarımı ***** ve renkler tartışılmaz kuş***** şirket ürününüde seçene saygı duymak lazım..

 169. SDN Okuru dedi ki:

  Tam olarak karşılaştırmak imkansız gibi bir ş***** uzman 2 ***** tadı ayrı ***** muz,samsung çilek 😀

 170. SDN Okuru dedi ki:

  Ben herseye para veririm ve kisitlanmayi severim derseniz iphone, her uygulamaya da para verilmez ki, kendi telefonumu kendim yaratirim derseniz de samsung.

 171. SDN Okuru dedi ki:

  tabiki de Apple hem tasarım yönünden hemde işletim sistemi olarak çok iyi.

 172. SDN Okuru dedi ki:

  8 sayfalık bir inceleme ama genede yetersiz olmus, her zaman soylerim apple son derece basit cihazlar uretmekte. IPhone os 4 e kadar iphone lari akıllı telefondan sayamayiz. Eger teknolojik urunleri kiyasliyorsak TASARIM SONRA GELMELI, yazilim ve donanim , kolay kullanilabilirligi kıyaslamalıyız.
  Futbol takimi gibi marka tutmayalim, fiyat performans olarak apple urunleri cok zayif kaliyor.

 173. TEGİN dedi ki:

  Hangisi bana daha fazla özgürlük veriyorsa odur.O kadar para veriyoruz…

 174. SDN Okuru dedi ki:

  tlfon konusunda samsung derim pc konusuna gelince o sektörün bence bir numarası asus tur ama apple herzaman ürünlerin ederinden fazlasını istiyor verdiyin paraya deymez

 175. SDN Okuru dedi ki:

  Her çocuk babasından biraz bişiler kapmıştır 🙂

 176. SDN Okuru dedi ki:

  ibm tabiki

 177. checkirge dedi ki:

  fikir ve yaratıcılık apple’dan malzemesi samsung’dan kısaca

 178. SDN Okuru dedi ki:

  ilk dokunmatik telefonu apple üretti diye bilinir ama ilk üreten lg dir. Apple lg den almıştır bu kadar çakma bi firma işte…

 179. sercankd dedi ki:

  Tartışmaya gerek varmı Apple tasarım yapıyor ama içindeki parçalarda samsung kullandığını görebilirsiniz. siz hiç bir samsung ürününde apple donanımı gördünüz mü? yani bu annemin çocukken bana söylediği lafa benzedi "benden çıktın beni mi beğenmiyosun?"

 180. SDN Okuru dedi ki:

  Trolling detected 🙂

 181. SDN Okuru dedi ki:

  görüntü bakımından “ben kaliteliyim diyen apple”, birebir dayanıklılık testlerinde gözüken malzeme sağlamlığında samsung önde.

  yazılımda apple avantajlı gibiydi, android’in geleceği daha parlak ama.
  apple’ın en önemli avantajı sektörün öncüsü olması, rakipleri apple’ın yaptıklarına göre birşeyler yapmayı bırakıp öncülüğe soyunurlarsa apple önümüzdeki 5 yılda bu yarışta oldukça geriye düşer diye tahmin ediyorum. Yeni bir steve jobs çıkarması lazım özetle.

 182. SDN Okuru dedi ki:

  Forever iphone

 183. SDN Okuru dedi ki:

  tabi ki sony.. 🙂

 184. SDN Okuru dedi ki:

  samsung apple i dover :D:D

 185. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung un tasarımları apple dan daha iyi bence

  1. SDN Okuru dedi ki:

   nokia 3310

 186. re13el dedi ki:

  konunun pimi çekildi

 187. v0ld3m0rt1s dedi ki:

  Çok büyük bir tartışma tetiklediniz bence

 188. 1ruby1 dedi ki:

  Damar bir inceleme olmuş Baya hit yapar bu konu

Yorum yazın

Geri bildirim