Okunma

Apple para basıyor!


17 Nisan 2017 Pazartesi 06:00
Apple para basıyor!

Apple artık o kadar çok paraya sahip ki, tüketici elektroniğinin para babası olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. iPhone markasının yaratıcısı Apple, 2017 yılının ilk çeyreğini tamı tamına 246 milyar Dolar nakit rezerviyle kapattığını açıkladı.

Geçen yıla oranla artış ne kadar?

Apple’ın açıkladığı rakamlara baktığımızda, 2016 yılının ilk çeyreğine oranla yaklaşık olarak 8.49 milyar Dolar civarında bir artış gösterdiğini söyleyebiliriz. Yalnızca artışı işaret eden miktardaki parayla Dünya’da açlıkla büyük bir savaş verilebileceğini düşünmemek elde değil tabii.

17-04/17/appletimcook.jpg

Her ne kadar dilimizin dönmediği derecede fazla paraya sahip olsa da Apple, 500 milyar Dolar pazar değerine sahip olan Microsoft’u satın almaya yetecek kadar para kazanabilmiş değil. Yine de teoride Sri Lanka gibi bir ülkeyi satın alabileceği kesin.

Apple’ın bu kadar parayla ne yapmayı planladığı ise merak konusu. Paypal’ın kurucusu Elon Musk gibi insanlığa hayrı dokunacak araç gereç üretimine el atıp atmayacakları merak konusu. Belki de hiç bu topa girmeden yalnızca iyi bildikleri işi yapmaya devam edecekler. Tabii Steve Jobs’ın hayatta olmaması da bundaki en büyük etken.

:: Apple’ın sahip olduğu para hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarMurat Sağlam

Medya ve İletişim bölümünde yüksek lisans yapmakta olan Murat; oyun, sinema ve teknoloji dünyasıyla yakından ilgilenmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

19 yorum - “Apple para basıyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Marka ABD çıkışlı olunca, e doların dünya üzerindeki gücü malum zaten. Adamlar neden Çin'de üretim yapıyor. Kendi paralarınca maliyet düşük sermaye yüksek. Gerçi bu son 1-2 senedir Çin, G.Kore çıkışlı markalarında gözü açıldı Apple'ın uyguladığı stratejiyi uygulamaya başladılar. 2 sene önce Samsung'ta Xioami gibi kendi paralarınca dolar bazında satış yapıyorlardı fakat şimdi onlarda dünya dolar bazına endekslendiler. Olan bizim gibi doların yüksek olduğu ülkelerdeki kullanıcılara oldu.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Apple kim Google yi almak kim

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Yav he he!.. Rüyanda bile göremezsin!.. 😉

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bence Apple Steve öldüğü gün bitti 🙁

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Apple işletim sistemi olarak süper ötesi, ancak telefon olarak rezalet telefonlar ü***** ios sistemi iphone gibi düşük batarya,düşük kalite ekran,hızlı şarjın olmayışı,kolayca bükülebilir ve kırılabilir olması ve daha başka etkenlerle birlikte diyorum ki Apple telefon konusunda iyi değ***** ben iphone 8'den ü***** bu konular hakkında biraz düzelme gö***** işletim sistemi mükemmel.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Apple google ı satın al.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Pas pass paralarııı fanboyaaa…onlar olmasa apple nerden kime basıcak

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Bu paranın zekatını verseler (40 ta 1) dünya fakirlikten kurtulur

 9. SDN Okuru dedi ki:

  yiğidi vur öldür ama hakkını yeme adamlar 2007 de cep telefonu kavramını değiştirdi hep öncü firma apple birinciliği hak ediyor hem çok sağlam ürünleri var hem satış sonrasında en iyi ilgi ve alakayı gösteren servisleri var bu adam mal satmasın da kim satsın

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Bizler Apple' a para basıyoruz

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar hak ediyor bu kazanci. Urunleri guzel helede software lari bir ayri guzel.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  samsung u arayımda apple ı satın alsın.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Ee ne var bunda adamlar çalışıyor kazanıyor bize de aval aval bakmak yakışır .

 14. SDN Okuru dedi ki:

  apple batar o parayla sevap işleseydi bağış yapsaymış

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Hakeden kazanir

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Elin Musk gibi insanlığa hayrı dokunacak işler ??Adam her alanda tekelleşmeye giden kan emicinin biri. İyi lanse edilmesi için bile tonca para döken biri . Nesini seviyorsunuz şu adamın anlamış değilim.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Çalışıyor kazanıyor, önemli olan değerinden fazla vermemektir. Gözünüz açık olsun, daha fazla kazıklanmayın.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Appllle batıyor yaaa !!!11!!

" Apple para basıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple para basıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple para basıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "