Apple patent davası sonucu ceza aldı


26 Ocak 2020 Pazar 17:00
Apple patent davası sonucu ceza aldı

ABD’nin San Diego şehrinde görülen Apple patent davası için sonuç belli oldu. Apple‘ın, WiLan‘a ait patentleri izinsizce kullandığı tespit edildi. Alınan kararla birlikte Apple, WiLan‘a tazminat ödeyecek. İhlalin kablosuz bağlantı patentlerinde olduğu duyuruldu.

Apple patent davası sonrasında ceza ödeyecek

Dünyanın önde gelen teknoloji firmalarından olan Apple patent davaları nedeniyle sürekli gündem oluyor. Şimdi de WiLan‘a ait kablosuz bağlantı patentlerini izin almadan kullandığı belirlenen firma, 85 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum edildi. Kanadalı patent firması olan WiLan‘a ait olan patentlerin, akıllı telefonlarda bağlantı için kullanıldığı bildirildi.

Apple da diğer telefon üreticileri gibi cihazlarının bağlantı kurması için yöntemler geliştiriyor. Telefon üreticileri bu bağlantı tiplerini kendi geliştirdiği gibi başka firmalardan da tedarik edebiliyor. Bu noktada kendisi geliştirmeden izinsiz kullanım yapan Apple, WiLan tarafından açılan davayla tazminat ödemeye mahkum edildi.

apple patent

Davaya konu olan patentin, “indirme işlemi esnasında telefonun kullanabilir olmasına” ait olduğu bildirildi. Daha önce bu konuda dava açılmış ve Apple 145 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum edilmişti. Ancak Apple kararı temyize götürmüştü.

Temyizde de Apple‘ın patentleri izinsiz kullandığı kabul edildi. Ancak talep edilen miktarın fazla olduğu ve yeniden hesaplanması gerektiği yönünde karar verildi. Bunun ardından WiLan, Apple‘ın satışlarını baz alarak yeni bir tazminat talebini mahkemeye sundu.

Apple karar için yeterli delil olmadığını savunsa da jüri, Apple aleyhine kararını verdi. WiLan tarafından talep edilen 85 milyon dolarlık tazminat talebi haklı bulundu ve karar kesinleşti.
yazarHasan Burus

Teknolojiyi ve oyunları seven Hasan, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okuyor. 2016'dan beri teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Apple patent davası sonucu ceza aldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple patent davası sonucu ceza aldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple patent davası sonucu ceza aldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 F1 kupasını basan 3D yazıcı kutusundan çıkıyor F1 kupasını basan 3D yazıcı kutusundan çıkıyor
  2. 2 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  3. 3 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  4. 4 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  5. 5 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  6. 6 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  7. 7 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  8. 8 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  9. 9 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  10. 10 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme