Apple patent davası sonucu ceza aldı


26 Ocak 2020 Pazar 17:00
Apple patent davası sonucu ceza aldı

ABD’nin San Diego şehrinde görülen Apple patent davası için sonuç belli oldu. Apple‘ın, WiLan‘a ait patentleri izinsizce kullandığı tespit edildi. Alınan kararla birlikte Apple, WiLan‘a tazminat ödeyecek. İhlalin kablosuz bağlantı patentlerinde olduğu duyuruldu.

Apple patent davası sonrasında ceza ödeyecek

Dünyanın önde gelen teknoloji firmalarından olan Apple patent davaları nedeniyle sürekli gündem oluyor. Şimdi de WiLan‘a ait kablosuz bağlantı patentlerini izin almadan kullandığı belirlenen firma, 85 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum edildi. Kanadalı patent firması olan WiLan‘a ait olan patentlerin, akıllı telefonlarda bağlantı için kullanıldığı bildirildi.

Apple da diğer telefon üreticileri gibi cihazlarının bağlantı kurması için yöntemler geliştiriyor. Telefon üreticileri bu bağlantı tiplerini kendi geliştirdiği gibi başka firmalardan da tedarik edebiliyor. Bu noktada kendisi geliştirmeden izinsiz kullanım yapan Apple, WiLan tarafından açılan davayla tazminat ödemeye mahkum edildi.

apple patent

Davaya konu olan patentin, “indirme işlemi esnasında telefonun kullanabilir olmasına” ait olduğu bildirildi. Daha önce bu konuda dava açılmış ve Apple 145 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum edilmişti. Ancak Apple kararı temyize götürmüştü.

Temyizde de Apple‘ın patentleri izinsiz kullandığı kabul edildi. Ancak talep edilen miktarın fazla olduğu ve yeniden hesaplanması gerektiği yönünde karar verildi. Bunun ardından WiLan, Apple‘ın satışlarını baz alarak yeni bir tazminat talebini mahkemeye sundu.

Apple karar için yeterli delil olmadığını savunsa da jüri, Apple aleyhine kararını verdi. WiLan tarafından talep edilen 85 milyon dolarlık tazminat talebi haklı bulundu ve karar kesinleşti.
yazarHasan Burus

Teknolojiyi ve oyunları seven Hasan, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okuyor. 2016'dan beri teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Apple patent davası sonucu ceza aldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple patent davası sonucu ceza aldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple patent davası sonucu ceza aldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
  2. 2 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
  3. 3 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
  4. 4 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
  5. 5 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
  6. 6 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
  7. 7 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  8. 8 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  9. 9 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
  10. 10 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?