Apple Podcasts’te yeni bir dönem başlıyor


21 Nisan 2021 Çarşamba 10:16
ABONE OL
Apple Podcasts’te yeni bir dönem başlıyor

Apple, Podcasts uygulaması için abonelik dönemi başlıyor. Dün gerçekleşen bahar etkinliğinde şirket, insanların reklamsız, bonus içerik gibi ekstra avantajlar ve erken erişim için uygulamadaki içeriğe abone olabileceklerini duyurdu.

Duyurulan yeni hizmet önümüzdeki aydan ibaret 170 ülkede kullanılabilir olacak. Servisin ilk ortakları arasında Pushkin Industries, QCODE ve NPR bulunuyor.

Apple Podcasts yıllık 19.99 dolardan hizmet sunacak

Yeni serviste içerik oluşturucular, abonelik sunmak için Apple’a yılda 19.99 dolar ödemek zorunda kalacaklar ve Apple, bir abonenin ilk yılında gelirin yüzde 30‘unu alırken sonraki yıllar için yüzde 15‘ini alacak. Bu durum, kullanıcı yalnızca bir yıl boyunca abone olursa, bir podcaster’ın gelirin yüzde 30‘unu Apple’a vereceği anlamına geliyor. Yani Podcast yayıncıları, aboneleri daha uzun süre serviste tutmak için teşvik etmek durumunda.

Podcast yayıncılarının, abonelik içeriklerini RSS ve barındırma sağlayıcıları üzerinden değil, Apple’ın servisleri üzerinden yüklemeleri gerekecek. Ancak normal beslemeler, yine de RSS yoluyla çalışabilir.  Abonelik içeriği Apple üzerinden gittiğinden, podcast yayıncıları ayrıca e-postaları, isimleri veya iletişim bilgileri gibi ücretli dinleyicileri hakkında belirli verileri alamayacaklar.

Uygulamanın ayrıca, kullanıcıların favori içerik oluşturucuları tarafından seçilmiş yeni içerikleri bulmalarına yardımcı olmak için kanallar kısmı yeniden tasarlanıyor. Bu kanallar, Apple Podcasts‘e özgü sanat eserleri, başlıklar ve açıklamalar içerecek. Aynı zamanda bazıları ücretliyken bazı ücretsiz içeriklerde tanıtabilecek.

2019‘da piyasaya sürülen abonelik tabanlı bir podcast uygulaması olan Luminary, Apple’ın ilk kanal ortağı olacak. Şirket bugün, insanların Luminary uygulamasının yanı sıra Apple Podcasts‘teki Luminary şovlarına abone olabileceklerini de belirtti.

Diğer yeni özellikler arasında, dinleyicilerin en yeni bölümden şovları ve dizinin başından serileştirilmiş şovları otomatik olarak başlatmasına olanak tanıyan bir “Akıllı Oynatma” düğmesi de yer alıyor. Ek olarak dinleyicilerin çevrimdışı oynatma için indirme de yapabileceklerini belirtelim.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Apple Podcasts’te yeni bir dönem başlıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple Podcasts’te yeni bir dönem başlıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple Podcasts’te yeni bir dönem başlıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  2. 2 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  3. 3 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  4. 4 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!
  5. 5 Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme
  6. 6 Apple Watch almak için 5 sebep! Apple Watch almak için 5 sebep!
  7. 7 Bayram harçlıkları ile alınabilecek teknolojik ürünler Bayram harçlıkları ile alınabilecek teknolojik ürünler
  8. 8 ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik
  9. 9 Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme! Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme!
  10. 10 Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması