Okunma

Apple, ResearchKit için Yeniliklerini Duyurdu


21 Mart 2016 Pazartesi 21:30
Apple, ResearchKit için Yeniliklerini Duyurdu

Apple, açık kaynak ResearchKit çerçevesinde geliştirmeler yapılarak genetik veriler ve muayene odasında yapılan bir dizi tıbbi testin bu çerçeveye eklendiğini bugün duyurdu. Tıp araştırmacıları dünyada milyarlarca kişiyi etkileyen hastalık ve sağlık durumlarına yönelik araştırmalar tasarlamak ve katılımcılardan daha spesifik veriler toplamak için bu yeni özellikleri benimsiyorlar. 

ResearchKit, doktorlar, bilim insanları ve diğer araştırmacıların iPhone uygulamalarını kullanarak dünyanın her yerinde katılımcılardan daha sık ve daha doğru veriler toplamasına yardımcı olarak iPhone’u tıbbi araştırmalar için güçlü bir araca dönüştürdü.

Bu uygulama tabanlı araştırmalara kaydolan katılımcılar interaktif bilgilendirici izin sürecini inceleyebiliyor, aktif görevleri kolayca tamamlayabiliyor, anket yanıtlarını gönderebiliyor ve sağlık verilerinin araştırmacılarla nasıl paylaşılacağını seçebiliyor.

Böylece tıbbi araştırmalara katkıda bulunmaları her zamankinden daha kolay hale geliyor.

ResearchKit’in açık kaynak olarak sunulmasıyla birlikte her araştırmacı iPhone için bir araştırma çalışmasını kolayca tasarlayabilir. Aynı zamanda, var olan yazılım kodlarına ekleme yaparak geliştirebilir ve yaptıkları çalışmaları başka araştırmacıların bu çerçeveyle daha fazlasını yapmasına yardımcı olmak için topluluğa göndererek katkıda bulunabilirler.

Artık araştırmacılar açık kaynak topluluğunun kullanımına açılan yeni bir modülü kullanarak genetik verileri sorunsuz ve kolay şekilde ve düşük maliyetle çalışmalarına dahil edebilirler. 23andMe tarafından tasarlanan modül araştırma katılımcılarının genetik verilerini tıbbi araştırmaya katmasını sağlıyor.

Araştırmacılar, ayrıca, bir dizi anket sonucuna bağlı olarak, katılımcıları incelemek üzere “tükürük kiti” göndermek için National Institutes of Mental Health (Ulusal Ruh Sağlığı Kurumları) ile birlikte çalışıyor.

Genetik verileri kapsayan ResearchKit çalışmaları:

Doğum Sonrası Depresyon: PPD Act, doğum sonrası depresyonu olan kadınların genetik yapısını inceleyerek neden bazı kadınların doğum sonrası depresyondan etkilendiğini anlamak için genetik testi kullanacak yeni bir uygulama tabanlı çalışma. North Carolina Üniversitesi Tıp Fakültesi ve uluslararası Postpartum Depression: Action Towards Causes and Treatment Consortium (Doğum Sonrası Depresyon: Nedenleri ve Tedavisi için Eylem Konsorsiyumu) tarafından yönetilen PPD Act, araştırmanın katılımcılarına National Institutes of Mental Health’ten (Ulusal Ruh Sağlığı Kurumları) “tükürük kiti” almasını sağlayacak.

Kardiyovasküler Hastalıklar: Stanford Tıp Fakültesi tarafından geliştirilen MyHeart Counts uygulaması kalp rahatsızlıklarına yatkınlığının belirlenmesine yardımcı olması ve katılımcının aktivitesinin ve yaşam tarzının kardiyovasküler sağlığıyla ilişkisini ölçmek için mevcut 23andMe müşterilerinin verilerini kullanacak. Araştırmacılar bu ilişkileri daha geniş bir ölçekte inceleyerek kalbi nasıl sağlıklı tutabileceklerini daha iyi anlayabilmeyi umuyorlar. 

Astım: Bireydeki semptom düzenlerini takip etmek ve bu semptomların olası tetikleyicilerini saptamak üzere tasarlanan Asthma Health uygulaması, araştırmacıların astım tedavisini kişiselleştirme yollarını daha iyi anlamasına yardımcı olmak için  23andMe müşterilerinin genetik verilerini kullanacak. Asthma Health uygulaması Mount Sinai Icahn Tıp Fakültesi ve LifeMap Solutions tarafından tasarlandı.

Araştırmacılar, muayene odası tıbbi testlerini iPhone uygulamalarına taşıyan yeni modüllere katkıda bulunarak ResearchKit’i uyarlamaya ve çerçeveye eklemeler yaparak geliştirmeye devam ediyor.  Temel katkılar arasında ses tonu odiyometrisini inceleyebilme, bilinen bir tepkiye bilinen bir uyaran göndererek reaksiyon süresini ölçme, bilgi işleme hızını ve çalışma belleğini değerlendirme, bilişsel çalışmalar için Hanoi Kulesi matematik bulmacası ve süreli yürüme testi de var. 

ResearchKit araştırmaları, uluslararası olarak genişlemeye devam ediyor ve Avustralya, Avusturya, Çin, Almanya, Hong Kong, İrlanda, Japonya, Hollanda, İsviçre, Birleşik Krallık ve ABD’de yapılıyor. ResearchKit uygulamaları iPhone 5 ve daha yeni modelleri ve iPod touch’ın en son nesli için App Store’dan indirilebilir.

Apple 1984’te Macintosh’u piyasaya sürerek kişisel teknoloji alanında çığır açtı. Bugün, Apple iPhone, iPad, Mac ve Apple Watch ve Apple TV ile inovasyonda dünya lideridir. Apple’ın dört yazılım platformu; iOS, OS X, watchOS ve tvOS tüm Apple aygıtlarında kesintisiz bir deneyim sağlar ve kullanıcılara App Store, Apple Music, Apple Pay ve iCloud gibi çığır açan hizmetlerle güç katar.

:: Apple ResearchKit hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Apple, ResearchKit için Yeniliklerini Duyurdu”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Valla herşeyi geçin, Siri'ye öyle bir alıştım ki, artık onsuz başka bir telefon kullanmam imkansız gibi geliyor bana. Siri nedeniyle hem arabada hemde evde iphone dokunmuyorum neredeyse. Siri olsun geresi benim için boş.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Nerde bu uygulama yok ?

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Apple bu abş yapar.. O android kullanan ve apple taş atan şahıslara küpe olsun küpe. Anroid miş.. Pehh 😀

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Sizden apple'a bu kadar övgü şaşırttı beni doğrusu. Sdn olarak genelde bu tür övgüler samsunga gidiyordu. Kendi görüşüme göre, küresel araştırmalar için gerçekten yararlı olacak şeyler ama yinede tam verimli olacağını düşünmüyorum şu anlık.

" Apple, ResearchKit için Yeniliklerini Duyurdu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple, ResearchKit için Yeniliklerini Duyurdu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple, ResearchKit için Yeniliklerini Duyurdu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "