Okunma

Apple satışlar konusunda sessizlik kararı aldı


02 Kasım 2018 Cuma 10:23
Apple satışlar konusunda sessizlik kararı aldı

Apple, iPhone, iPad ve Mac modellerinin satışları ve detayları konusunda sessizlik kararı aldığını açıkladı. Bu kararın arkasındaki sebepler ise sorgulanmaya değer. Apple satışlar konusunda içe dönük olma kararı aldı.

Apple’dan sessizlik kararı

Apple, kısa bir süre önce Apple Watch, AirPods ve benzeri ürünleri, “Diğer Ürünler” olarak sınıflandırmış ve satış rakamlarının bundan sonra açıklanmayacağını belirtmişti. Benzer bir durum, iPhone, iPad ve Mac modelleri için de hayata geçirildi.

Bir sonraki çeyrek diliminden itibaren, Apple ürünlerinin birim satış rakamları ve gelir açıklamalarını yapmayacağını duyurdu.

Diğer modeller kadar olmasa da, özellikle iPhone ürün gamına ait bilgilerin paylaşılmayacak olması yatırımcılar adına da hoş bir durum oluşturmayacak.

Bir çeyrek dilimdeki satış rakamlarının, o şirketin durumunu yansıtan bir değer olmadığına inandığını ifade eden Apple’ın, bu açıklamayı son çeyrek dilimde yüzde 0 büyüme sonrasında hayata geçirmiş olması dikkat çeken bir detay.

Bir diğer şaşırtıcı detay ise, iPhone XR modelinin ilk hafta satışlarının beklentilerin altında kalabileceği yönünde.

Apple satışlar konusunda sessizlik kararı aldı

Apple’ın bu karar sonrasında, satış rakamları, büyüme ve gelir-gider dengeleri konusundaki raporlamalarını yıllık dönemlerde yapacağı açıklandı.
yazarKaan Arlı

İngilizce öğretmenliği mezunu olan Kaan Arlı, 2009 yılından bu yana bilişim sektöründe. Akıllı telefonlar, oyun konsolları, fotoğraf makineleri ve futbol, vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Apple satışlar konusunda sessizlik kararı aldı”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Dahada arttır dahada; az bile yapıyon; müzeye kaldır telefonlarını daha da artar fiyatları.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Beterin bin beteri ol Epıl, çöp oğlu çöp. Bu yüksek fiyat politikalarında devam edeceklerini hatta fiyatlarını yukarıya doğru çekeceklerini düşünüyorum.

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Hiç birşey sonsuza dek zirvede kalamaz iniş ve çıkış iyi giden bir ürünü kendileri bozdular daha pahalı daha çok kar vs. Çöküşe doğru gidiyorlar 1000 dolara telefonmu satılır insan üretim maliyetini düşürüp daha ucuza satmak için uğraşır bunlar tersini yapıyor

  1. Yaşar uçar dedi ki:

   Paran paçavra olmuşsa adamlar be yapsın.

  2. Anonim dedi ki:

   Yaşar bu bir stratejik hamledir. Bakınız örnek Osmanlı çöküş dönemlerinde borçlu olduğu dönemlerde bile Osmanlı parası 3.50 dolara tekabül ediyordu yani dolar güçsüzdü. Zira marta öyleydi. Güçlü paramı birimi ihracat yapmayı zorlaştırır. Bunun yanı sıra paran güçlü olunca ithal ürünler sana daha ucuza geleceği için ithale yönelirsin bu da yerli firmaların çöküşüne zemin hazırlar ve ekonomin zayıflar. Osmanlının ekonomi olarak zayıflaması da bundan kaynaklıydı.

  3. Anonim dedi ki:

   Bide Yaşar demeyi unuttum. Çoğu telefon Çin den geliyor yani Çin malı oluyor apple da buna dahil fakat şunu sorgulamak lazım Samsungla dolar bazında hemen hemen aynı fiyata gelmesine rağmen niye Apple bizim ülkemizde dolar olarak aynı fiyata gelen rakiplere göre 3-5 bin liraya pahalıya satıyor ? Vergiler aynı ayrıcalık yok fiyat farkı da yok o kadar oynatacak eee apple niye pahalıya satıyor ? Sorun bu işte.

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Çünkü Apple, ürünlerin fiyatlarını sürekli gereksiz yere arttıran, değerinden fazla para talep eden bir firma. Dolayısıyla bazı dönemler satışları düşen, ama nedense kar oranı sürekli yülselen bir firma. Neden yükseldiğiyse zaten ortada, her sene aynı cihazı yeni diye çok daha pahalıya satıp düşük satış rakamıyla bile yüksek kar oranı elde eden, insanlardan koparacağı 5 kuruş parayı bile kar sayıp acaba nasıl kazıklayabiliriz amacı güden bir firma. İşte bu yüzden, her ne kadar körü körüne bu firmaya tapanlar olsa da belli dönenlerde satışlar düşüyor ve bunu kimsenin bilmesini istemiyorlar.

 5. Anonim dedi ki:

  Kendilerine sormak lazım 10.000$’a birim olarak telefon alırlar mı acaba?
  Kendileri de bu sorudan sonra susarlar bence

 6. Anonim dedi ki:

  Xiaomi ve Huawei coştu Türkistan ve Asya bölgesinde ondandır sizin olsun iosunuz bize android yeter hatta yakında Kai Os u da büyük telefonlarda görmeye başlayacağız android de gereksiz kalabilir

 7. Samsungcu dedi ki:

  Yaptigi haraket cok açık satsa milletin gözüne sokardı bakin ne kadar sattık diye

 8. Anonim dedi ki:

  bencede sessiz kalsın.Apple ürünlerini bir daha almayacağım.

  1. Anonim dedi ki:

   ben geçtim bile samsunga

" Apple satışlar konusunda sessizlik kararı aldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple satışlar konusunda sessizlik kararı aldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple satışlar konusunda sessizlik kararı aldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "