Okunma

Apple, ses tanıma üzerinde çalışıyor olabilir!


05 Nisan 2017 Çarşamba 20:00
Apple, ses tanıma üzerinde çalışıyor olabilir!

Son birkaç yılda akıllı telefonların güvenliğini arttırmak için birçok yeni teknoloji geliştirildi. Basit bir şifre ile başlayan güvenlik önlemleri yerini önce parmak izine, ardından yüz tanıma teknolojisine bıraktı.

Eğer Apple’ın ortaya yeni çıkan patenti hayata geçirilirse, yakında cep telefonumuzun ve tüm akıllı cihazlarımızın güvenliği sesimize bağlı olabilir. 

Yeni ortaya çıkartılan patente göre Apple, yüz ve ses tanıma teknolojisinin kullanıldığı bir dizi yeni güvenlik teknolojisinin üzerinde çalışıyor.

Patente göre bir iPhone kullanıcısı, cihazının kilidini sadece sesini kullanarak da açabilecek. Ayrıca Siri’nin, kullanıcının ne söylediğini anlamanın yanı sıra, kullanıcının kim olduğunu da anlaması mümkün olacak.

 17-04/05/hey-siri.jpg

Bildiğiniz gibi Apple’ın sanal asistanı Siri, verilen komutu kimden geldiğini önemsemeden uygulayan bir yapıya sahip. Örneğin, geçtiğimiz haftalarda bu konuya dikkat çeken bir kullanıcı, ekran kilidi kapalı bir iPhone sahibinin bilgilerini, Siri’ye sorduğu sorular yardımıyla alabileceğini göstermişti.

Siri sadece sahibine cevap verecek!

Bu konuya özellikle önem veren ve bu açığı gidermek isteyen Apple, Siri’nin sadece cihazın sahibinin sesini duyduktan sonra komutları uygulaması için uğraş veriyor. Yeni ses tanıma teknolojisiyle bu problem de çözülecek.

Ortaya çıkan patente göre Siri, kullanıcıya, önceden belirlenen bir veya birden çok kelimeyi söyleterek, kullanıcının sesinin akustik özelliklerini, kayıtları ile karşılaştırıp kullanıcının kimliğini tespit edecek.

Eğer bu teknoloji başarılı olursa, yalnızca Siri veya iPhone’dan çok daha fazlasına uygulanabilir.

Günümüzdeki Amazon Echo veya Google Home gibi ses ile kontrol edilebilen, akıllı ev cihazları düşünüldüğünde, ses tanıma teknolojisinin akıllı evlerdeki büyük bir güvenlik açığını da kapatacak niteliklere sahip olduğu söylenebilir

Henüz bu teknolojinin ne kadar ilerlediği ya da ne zaman satışa sunulacağı bilinmese de hepimizi şimdiden heyecanlandırdığını söyleyebiliriz.

::Sizce Apple, ses tanıma teknolojisini iPhone 8‘de kullanacak mı?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Apple, ses tanıma üzerinde çalışıyor olabilir!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Napacaz, acil susam acilmi diyecegiz telefona. Bos isler bunlar birinin sesini kaydedip dinletirim acilir.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Ben heyecanlandım bile.)

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Allahım

" Apple, ses tanıma üzerinde çalışıyor olabilir! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple, ses tanıma üzerinde çalışıyor olabilir! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple, ses tanıma üzerinde çalışıyor olabilir! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "