Okunma

Apple son Wikileaks belgelerini yalanladı


24 Mart 2017 Cuma 11:00
Apple son Wikileaks belgelerini yalanladı

Wikileaks’in Apple cihazları hack’leyerek dinliyor olması ile ilgili yayımlanan Wikileaks belgeleri tabii ki ortalığı karıştırmayı başardı. iPhone ve Mac cihazlarda yaşanan bu hack olayı ile ilgili olarak Apple kanadından önemli bir açıklama geldi.

Sorun ne zaman giderildi?

Apple, Vault7 dökümanlarında yer alan hack olaylarıyla ilgili olarak, bahsi geçen hack yöntemlerinin iPhone 3G’nin ardından düzeltildiğini ve CIA’in bu tarihten sonra üretilen hiçbir Apple cihazda benzer bir uygulamaya gitmiş olmasının imkansız olduğunu belirtti.

17-03/24/708095.jpg

Apple’ın tam açıklaması şöyle;

Wikileaks ile ilgili dökümanlara bu sabah ulaştık. Kendi içimizde yaptığımız analizlere göre bahsi geçen hack yöntemleri iPhone 3G’nin ardından Apple cihazlar için imkansız hale geldi. Yani 2009 yılında piyasaya sürülen iPhone 3GS ile birlikte artık böyle bir problem kalmadı. Buna ek olarak Mac bilgisayarlar için de 2013 yılından sonra üretilen hiçbir cihazda benzer bir problemin olmadığı görüldü.

Wikileaks ile bilgi almak amacıyla hiçbir anlaşma çabamız da olmadı. Bizim standart prosedürlerimize uyacak şekilde istedikleri bilgiyi yayımlamaları için kendilerine gerekli talimatları da verdik. Bu zamana kadar da kendilerinden başka hiçbir bilgi almadık. Aldığımız tüm bilgiler zaten halka açıklanan belgelerden ibaretti. Kullanıcılarımızın güvenliği ve özel hayatları konusunda yorulmak bilmez bir şekilde çalışmaya devam ettiğimizi belirtmek zorundayız.”

:: Yaşanan bu skandal hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarMurat Sağlam

Medya ve İletişim bölümünde yüksek lisans yapmakta olan Murat; oyun, sinema ve teknoloji dünyasıyla yakından ilgilenmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Apple son Wikileaks belgelerini yalanladı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Yav he ***** kontrol edemediği şeyi size satırır zaten bizde ***** bize istediğimiz her silahı satıyor zaten. Teknoloji transferi de yapıyorlar.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Apple bizde yedik abd üzerinde tüm şirketler zorunlu olarak cia için bir arka kapı bırakmak zorundalar bunu bırakmazlarsa yaa o şirket gümbürtüye gider yada el değiştirir whatup örneği gemi dolusu para ver bi o kadarda giderin olsun ama sıfır gelir sağla bu facebook ne eşşek bir şirketmiş demezlermi derler ama işin özü farklı netin anahtarı abd de oldukça yok bizi hackleyemediler lafları komik geliyor.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  İngilizin İngiliz malını kullanması gayet tabi amerika ingiliz farklı demen şimdi

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bütün dünya bir olup bunların tekelligini yıkamadi ya ne diyeyim. Bütün abd merkezli yazılımlar casusluk yapıyor dünya sus pus wikileaks yazılarını okuyup ne olacak canım dinlesin mi diyor acaba geldiğimiz hale bak

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Herkes cia bu hackler diyor ama öyle değil Cia nin hackleyemediği bir sürü bilgisayarlar var Cia hackleyemediği sistemler rusya tarafından hackleniyor bu işte wn iyisi ruslar ama onlar bile macbook hackleyemiyorlar zaten bilgisayar mühendisliği okuyanlar bilir

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Tabi… tabi… Apple galaksinin en güvenli ürünlerini ve yazılımlarını geliştiren Tanrısal bir firma! Ne firması? Tanrı'nın ta kendisi!

 7. SDN Okuru dedi ki:

  vah ki vah zibilyon lira bayıl en stabil en güncelleme destekli diye cia madımadı parmağında oynatsın.yoksam fappeningler de bununla alakalı çıkmasın? ünlü değilsiniz diye sizin oranızın buranızın resimleri internetlere düşmüyor veya mahreminizin ama birileri görüyorsa,düşüncesi bile uykularını kaçırsın valla applecıların. android kullanan dünya çapında yıldız da yok herhalde ama. belki de applecılardan sıra gelmedi daha. kim üzülsün kim kına yaksın şimdi!?

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Dinliyor veya istese dinler. Bunu hepimiz biliyoruz. Milli güvenlik herşeyin üstündedir, yani anormal bir durum yok bunda. Boşuna açıklama yapma apple

 9. SDN Okuru dedi ki:

  BlackBerry kullanin

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Doğrulamasımı bekliyorduk bizde valla allah allah… Bu arada hepsi yalanladı şirketlerin ama nedense bu çingene marla haber oluyor

" Apple son Wikileaks belgelerini yalanladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple son Wikileaks belgelerini yalanladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple son Wikileaks belgelerini yalanladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "