Okunma

Apple Tanıtımına Windows 10 Desteği!


28 Ağustos 2015 Cuma 05:30
Apple Tanıtımına Windows 10 Desteği!

Apple etkinliklerinin canlı yayınları bu seneye kadar sadece Apple TViPhone, iPad, iPod ve Mac kullanıcıları tarafından izlenenilebiliyordu. Tanıtım etkinliği davetiyesinin yer aldığı sayfada yazan bilgilere göre, bu yıl San Francisco’da “Hey Siri, give us a hint” adıyla düzenlenecek Apple etkinliğini Microsoft Edge ile Windows 10 kullanıcıları da canlı olarak izleyebilecekler.

Apple’ın tanıtım etkinliği yayınlarıyla ilgili detaylar! 

Apple, hali hazırda canlı yayınlarını yapmak için HTTP Live Streaming(HLS) protokolünü kullanıyor. HLS protokolü, iOS ve OS X yüklü cihazlarda, QuickTime ile birlikte sunuluyor. Bu sayede iOS ve OS X kullanıcıları hiçbir ek uygulamaya ihtiyaç duymadan Safari üzerinden Apple’ın canlı yayınlarını izleyebiliyorlar.

Apple’ın tanıtım etkinliğini, bu sene Windows 10 kullanıcıları Microsoft Edge’nin HLS desteği sunması ile birlikte doğrudan tarayıcı üzerinden canlı olarak izleyebilecekler. Peki diğer Windows sürümlerine sahip kullanıcılar ne yapacaklar?

Apple, HLS protokolünün kısıtlandırılmış bir desteğini ise şu anda Windows için, QuickTime ve iTunes ile birlikte veriyor. Bu kısıtlandırma yüzünden Windows yüklü cihazlarda canlı yayınlar doğrudan izlenemiyor. Windows 10 haricinde bir sürüme sahip Windows kullanıcılarının, geçmişte de olduğu gibi bu seneki Apple etkinliğinin canlı yayını izleyebilmesi için VLC veya VLC benzeri üçüncü parti programları kullanması gerekiyor.

Apple, Microsoft Edge desteğiyle birlikte, son açıklanan verilere göre 75 milyon cihazda kurulu olan Windows 10 üzerinde, canlı yayınlarını çok yüksek bir kitleye izletebilecek. Bakalım merakla beklenen Apple etkinliği, bu sene neler sunacak?

:: Microsoft Edge web tarayıcısıyla Apple etkinliğinin izlenebilmesi hakkında düşünceleriniz neler?
yazarAdem Çamlıkaya

Bilgisayarla tanıştığı günden beri teknoloji dünyasıyla iç içe bir yaşam süren Adem, şu anda Atatürk Üniversitesi'nde Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü'nü okuyor ve SDN'de yazarlık yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 yorum - “Apple Tanıtımına Windows 10 Desteği!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaşlar şuan ipad air 2 vergisiz satılıyor 500 dolar 2,9 ile çarpın tam 1450tl yani vergisiz fiyata denk geliyor (ipadler çıkınca zam gelicek kur düşmezse

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Apple artık globalliğin sınırlarını genişletmeye başladı önce Apple Music ardından bu, bakalım ileride ne açılımlarla karşımıza çıkacak.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  w10 kullanan çok insan var onları'da kaçırmak istememiş iyi olmuş….

 4. SDN Okuru dedi ki:

  İsterse uzayda yayınlansın o iğrenç tasarımla işim olmaz

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Kezbanlar oturup izler canlı

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Microsoft kendi os u için bu kadar çaba sarf etmiyor. pazarda da ancak yüzde 2-3 paya sahip olmasına şaşmamalı haklı olarak. daha da yükselebileceğini hiç sanmıyorum.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  derhal burayı terket güzel kardeşim!

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Tr altyazili mi izlenecek…

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Yazıklar olsun Apple!

 10. SDN Okuru dedi ki:

  neler sunacağı belli zaten iphone 6 ve 6 plusun Spor modu 🙂

" Apple Tanıtımına Windows 10 Desteği! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple Tanıtımına Windows 10 Desteği! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple Tanıtımına Windows 10 Desteği! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "