Okunma

Apple Tedarikçilerine Denetim Başlatıyor


15 Şubat 2012 Çarşamba 07:00
Apple Tedarikçilerine Denetim Başlatıyor

Çin‘in en büyük fabrikalarından olan Foxconn‘da meydana gelen toplu intihar girişimleri ve ortaya çıkan kötü çalışma ortamları başta olmak üzere Apple‘ın diğer tedarikçilerinde ortaya çıkan kötü çalışma koşulları bir anda dünyanın tepkisini çekmişti.

İnternet kullanıcılarının doğru olduklarına inandıkları düşünceleri savunduğu Change.org adlı sitede, Apple için tedarikçi şirketlerde çalışan Çinli personeller için daha iyi şartların sunulması için toplanan online imzalar işe yaradı gibi gözüküyor.

Apple CEO‘su Tim Cook, çalışanların heryerde güven içerisinde çalışmaları gerektiğini hatırlattığı konuşmasına, tedarikçilerin bağımsız bir kurum tarafından denetlenmelerini talep ettiklerini açıkladı.

Apple’ın tedarik zincirinin ana damarını oluşturan Çin‘de yapılacak olan bu denetlemelere, FLA Başkanı Auret Van Heenden‘in de liderlik etmesi bekleniyor. Apple ise denetleme sonuçlarının Mart ayında basına duyuracağını açıkladı. Şubat’ın 15’inde olduğumuzu düşünürsek, denetleme sonuçları için Mart ayı oldukça iyimser olsa gerek. FLA’merak eden okurlarımız için ise ufak bir açıklama. FLA, ABD eski başkanı Bill Clinton tarafından 1999 yılında çalışma koşullarının iyileştirmesi amacı ile kurulmuştu.

Özellikle 1 milyondan fazla çalışanı ile Çin‘in en büyük iş vereni olan Foxconn fabrikalarında yaşanan yürek burkan hikayeler inşallah son bulur. Adeta mülteci kampına dönen fabrikada, çalışanlara sözlü ve fiziksel tacizlerin uygulandığı ayrıca işten ayrılmak isteyenlere tazminatın bile verilmediği çeşitli üniversite raporlarında yayınlandı. Bakalım bu denetlemeler, bu sorunlara çözüm olur mu?

:: Apple’ın denetleme hamlesini samimi buluyor musunuz?

 
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Apple Tedarikçilerine Denetim Başlatıyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  toplu iğneyi bile ithal ettiğimizi hatırlayınca moralim bozuldu

 2. SDN Okuru dedi ki:

  timsah göz yaşları bunlar.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Hahaha… Apple’a ve karara resmen gülüyorum. Apple o firmalarda 1 birime ürettiği şeyin dengesini bozup neden 10 birime üretilmesini sağlasın ki, Madem o kadar düşünceli neden montaj hattı çindeki bir taşeron firmaya ait. Riskten uzak paraya yakın…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  1 milyon kişi mı vay be.. böyle 10 fabrikamız olsa işsizlik diye birşey kalmaz #_#

" Apple Tedarikçilerine Denetim Başlatıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple Tedarikçilerine Denetim Başlatıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple Tedarikçilerine Denetim Başlatıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "