Okunma

Apple ürünlerinin ortalama kullanım ömrü ne kadar?


03 Mart 2018 Cumartesi 10:00
Apple ürünlerinin ortalama kullanım ömrü ne kadar?

Apple tarafından son çeyreğe dair sunulan raporda, dünya çapındaki toplam aktif cihaz sayısının 1.3 milyar olduğu açıklanmıştı. Peki, Apple ürünlerinin ortalama kullanım ömrü ne kadar?

Apple ürünlerinin ortalama kullanım ömrü 4 yıl olarak öngörülüyor!

Asymo analisti Horace Dediu, Apple cihazların ortalama kullanım ömrünü belirlemeye odaklandığı yeni araştırmasını paylaşmış durumda. Mac, iPhone, iPad, Apple Watch, Apple TV gibi belirli cihazlar seviyesinde olmayan araştırma, tüm Apple cihazlarının dayanıklılığını tek bir genel kullanım ömrü ortalaması olarak yansıtıyor. Dediu, satılan aktif cihazlar sayısının ve satılan kümülatif (birikerek artan) cihaz sayısının kullanımıyla ortalama kullanım ömrünün hesaplanabileceğini önermekte.

Ortalama ömrü belirlemek üzere analist satılan kümülatif cihazlardan, bilinen aktif cihaz sayısını çıkartarak kümülatif emekli cihaz sayısını ortaya çıkartıyor. Daha sonra ise, bir ürünün kullanım ömrünün başındaki kümülatif satılan aygır ve şu anki kümülatif emekli cihaz sayısının arasındaki zaman hesaplanıyor.

Apple ürünlerinin ortalama kullanım ömrü

Dediu son olarak, Apple ürünlerinin ortalama kullanım ömrünün yaklaşık 4 yıl 3 ay olduğunu tespit etmiş. Bunun için 2013 yılının ikinci çeyreğinde satılan ve 2017 yılının dördüncü çeyreğinde emekli olan ürünlerin verilerine bakılmış. Bu süre sonunda 2013 yılında satın alınan cihazların çalışamaz hale geldiği, çalışmayı durdurduğu ve sahiplerinin yeni ürünler satın almak istediği belirtiliyor.

Analist kullanım ömrü ortalama sayısının her bir ürün için mükemmel şekilde uygulanamayacağının altını çiziyor. 4 yıl üstünün daha çok Mac kullanıcıları için geçerli olduğu, iPhone veya Apple Watch kullanıcıları içinse ürün bazında farklı istatistiklerin çıkabileceği vurgulanıyor.

:: Bu kullanım ömrü hesaplaması hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Apple ürünlerinin ortalama kullanım ömrü ne kadar?”

 1. Ahmet Guven dedi ki:

  Burda aktif olmayan cihazlar 4 sene önce satın alınmamış cihazlar da olabilir ancak mantıklı bir hesaplama yukarıdaki iphone5 kullanan arkadaş gibi istisnalar kaideyi bozmaz

 2. ScienceNET dedi ki:

  iPhone ve iPad için söylüyorum. Apple tarafından yayınlanan güncellemeleri yükleyip cihazınız sürekli güncel ise en fazla 2 yıl, bilemedin 3 yıl. Ardından, aşırı derecede kasmaya başlar cihaz, çıldıracak noktaya gelirsiniz. Apple’ın yeni ürün aldırma stratejisinin bir parçası.

 3. Garez Darktonk Song dedi ki:

  rakiplerde bu süre en az 10 yılken… apple 4 yıl çok az demektir…

 4. anıl gök dedi ki:

  2013 yılından beri iphone 5 kullanıyorum hala canavar gibi bataryayı değiştir devam et 10.3.3 JB 🙂

" Apple ürünlerinin ortalama kullanım ömrü ne kadar? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple ürünlerinin ortalama kullanım ömrü ne kadar? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple ürünlerinin ortalama kullanım ömrü ne kadar? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "