Apple ve Intel ortak bir patent davası açtı


21 Kasım 2019 Perşembe 22:00
Apple ve Intel ortak bir patent davası açtı

Büyük şirketlerin birbirlerini dava ettikleri birçok kez görülmüş bir durum. Bu davalar genelde patentler sebebiyle oluşuyor. Görünen o ki Apple ve Intel patent davası için ortak bir çalışma yürütmeye karar vermiş. İkili, uzun yıllardır ortak çalışmalar yürüten birbirlerine yakın firmalar. İki teknoloji firması, patent stoğunun rekabet hukukuna aykırı olduğunu iddia ederek Fortress Investment Group‘a ortak bir dava açtı.

Apple ve Intel patent davası açtı

Softbank‘ın sahip olduğu bir kuruluş olan Fortress Investment Group’a karşı Apple ve Intel patent davası açtı. Apple, bu tarz kuruluşların tutumlarına karşı dava açmak zorunda kaldıkları için ekonomik anlamda kayıp yaşadıklarını belirtti.

Apple ve intel patent davası

Ayrıca Apple, Uniloc USA ve Uniloc Luxemburg’un bazı iddialarda bulunduğunu açıkladı. Görünüşe göre Uniloc USA ve Uniloc Luxemburg, Apple’ın ürünü başına 1.41 ile 2.75 dolar, toplamda ise 375 ile 732 milyon dolar arasında tazminat almaya hak kazandıklarını belirtmiş. Uniloc USA ve Uniloc Luxemburg daha önce de Apple’ın patentleri yüzünden Samsung‘dan almak istediği tazminat miktarını kabul etmişti.

Dava ile ilgili Intel ve Fortress Investmen Group henüz bir açıklama yapmadı. Intel, Fortress Investmen Group’a karşı Ekim ayında aynı sebepten dolayı bir dava açmıştı fakat Apple’ın davasına katılmak için kendi davasından geri çekildi. Fortress Investmen Group ise Intel’in eski davasına cevap verdi. Bir Fortress Investmen Group çalışanı verdiği demeçte, “İş uygulamalarımıza ve yasal konumumuza güveniyoruz. Intel’in bu davasını değersiz görüyoruz” dedi.

Fortress en son Eylül ayında Apple’a karşı, cihazlardaki yazılımı yükseltmek için kullanılan bir sistem üzerindeki patent ihlali sebebiyle dava açmıştı.

Siz şirketler arası patent davaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

 
yazarGorkem Say

Editörlük kariyerine SDN ile başlayan Görkem, aynı zamanda SDN Forum'da moderatörlük yapıyor. Eğitim hayatına bilgisayar mühendisliği okuyarak devam eden Görkem'in en büyük ilgisi ise bilgisayar donanımları.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

havadan para kazanma yolu olarak dusunuyorum.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Boş konuşma sanki paraya ihtiyaçları var. Onlarda çalmasın patent

" Apple ve Intel ortak bir patent davası açtı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple ve Intel ortak bir patent davası açtı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple ve Intel ortak bir patent davası açtı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Pandemi döneminde bankacılık nasıl değişti? Pandemi döneminde bankacılık nasıl değişti?
  2. 2 iPhone 12 Pro Max'i 'zırhlayıp' test ettik! iPhone 12 Pro Max'i 'zırhlayıp' test ettik!
  3. 3 Xiaomi'nin en güçlü telefonu Mi 11 incelemesi Xiaomi'nin en güçlü telefonu Mi 11 incelemesi
  4. 4 Performansı yeterli mi? MSI GL75 Leopard inceleme Performansı yeterli mi? MSI GL75 Leopard inceleme
  5. 5 Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım? Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım?
  6. 6 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  7. 7 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  8. 8 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  9. 9 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  10. 10 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi