Apple AR/VR başlık kullanıcıyı gözünden mi tanıyacak?


19 Mart 2021 Cuma 17:09
ABONE OL
Apple AR/VR başlık kullanıcıyı gözünden mi tanıyacak?

Apple’ın AR ve VR teknolojilerini bir arada kullanacağı başlık için yeni iddialar ortaya çıktı. Analist Ming Chun Kuo, VR başlığın kimlik tanıma için sürpriz bir özellik ile geleceğini iddia etti. Buna göre bu yeni sanal gerçeklik başlığı kullanıcıyı gözünden tanıyacak.

Apple AR/VR başlık için göz tanıma teknolojisi kullanabilir

Ming Chin Kuo’ya göre Apple VR ve AR karışımı bu başlık için yeni bir güvenlik önlemi planlıyor. Göz tanıma ya da İris tanıma olarak adlandırılan bu teknoloji, bilinen en ileri seviye güvenlik önlemlerinden biri.

Bu güvenlik teknolojisi, her insanda farklı bir yapıda olan iris tabakasının algılanması üzerine çalışıyor. FaceID benzeri sensörlerle çalışması beklenen bu teknolojinin gerçekten karşımıza çıkıp çıkmayacağı ise merak konusu.

Analist, Apple iris tabanlı göz tanıma teknolojisinden emin olmasa da, bu sanal başlığın kullanıcıların göz hareketlerini analiz edeceğinden emin. VR ve AR başlıklar genel anlamda kullanıcıların hareketlerini analiz eden teknolojilere sahip. Kuo’ya göre Apple bu analiz için çok daha gelişmiş sensörler kullanabilir.

apple ar başlık, apple vr başlık, apple ar vr başlık, iris tanıma, göz tanıma, apple göz tanıma

Apple’ın VR/AR başlığının tasarımı belli olmasa da son sızdırılan patente göre tahmini bir çizim yapılmıştı

Kuo, çıkacak VR/AR başlığın M1 ya da benzeri bir işlemci ile geleceği görüşünde. Analist daha önce bu sanal başlığın fiyatının 1000 dolar fiyata sahip olacağını raporlamıştı. Henüz bu başlığın özellikleri ile ilgili detaylar ortaya çıkmadı. Buna karşın Kuo, bu ilginç sanal başlığın 2022 yılında piyasaya çıkacağı görüşünde.

Geçen ay, Apple VR ve AR teknolojisini bir araya getiren yeni bir patent sızmıştı.  Bu patentle birlikte, firmanın sanal gözlük üzerinde çalıştığı da resmileşti. Apple aslında bu teknoloji üzerinde iki yılı aşkın bir süredir çalışıyor. Uzmanlara göre Apple, başlıklarda AR deneyimini temel alacak. VR deneyimi ise daha arka planda kalabilir.

VR gözlükleri ya da diğer bilinen adıyla başlıkları ise kullanıcıyı gerçek dünyadan tamamen koparıyor. Apple, bu patentle birlikte AR deneyimi yanında VR deneyimini de aynı başlıkta sunmanın peşinde. Bu iki teknolojinin nasıl kullanacağı belli olmasa da, başlık iki ayrı ekrana sahip olacağa benziyor. Ayrıca Apple, başlığın 200 gram olan ağırlığını da 100 gram civarına düşürmeye çalışıyor.
yazarVeyis Özen Ertuğ

Marmara Üniversitesi Gazetecilik mezunu olan yazar, ilk gençliğinden itibaren yeni teknolojilere, teknoloji tarihine ve kültürüne merak duyuyor. Bu merakını okuyucusuna aktarmaya çalışan yazarın, Mobimag dergisi ile 2011 yılında başladığı teknoloji editörlüğü macerası, 2018 yılından beri SDN ailesinde devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Olamaz
Olamaz
27 gün önce

25.000 Tl olduktan sonra artık gözümüzden değil sesimizden tanımalı

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
26 gün önce

Google glass yapınca herkes ayağa kalktı da Apple yapınca mı heyecan ile bekleniyor?

" Apple AR/VR başlık kullanıcıyı gözünden mi tanıyacak? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple AR/VR başlık kullanıcıyı gözünden mi tanıyacak? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple AR/VR başlık kullanıcıyı gözünden mi tanıyacak? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı
  2. 2 Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum
  3. 3 Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı
  4. 4 Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme! Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme!
  5. 5 Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli
  6. 6 9 yıllık Samsung Corby inceleme! 9 yıllık Samsung Corby inceleme!
  7. 7 Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme! Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme!
  8. 8 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar! 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar!
  9. 9 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  10. 10 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme