Okunma

Apple’ın VR AR patenti ortaya çıktı!


10 Şubat 2018 Cumartesi 14:35
Apple’ın VR AR patenti ortaya çıktı!

ABD hükümeti tarafından yayınlanan yeni bir patent, Apple’ın potansiyel bir VR yada AR cihazı üzerinde çalıştığını gösteriyor. Apple VR diğer gözlüklerden daha hafif ve kompakt görünüyor.

Apple VR yada AR gözlüğü çıkaracak

Geçtiğimiz yıllardan beri süre gelen Apple’ın VR veya AR gözlüğü üzerindeki çalışmaları, çok yakında meyvesini verecek gibi gözüküyor.

Apple’ın patentlerini takip ederek açıklamalarda bulunan PatentlyApple sitesinin haberine göre, firmanın potansiyel bir VR yada AR gözlüğüne ait bir patenti ABD hükümeti tarafından yayınlandı.

Kafaya takılan optik bir sistem başlığıyla yayınlanan patent, içerdiği görsellere bakıldığında piyasada hali hazırda bulunan diğer gözlüklere bakış hafif ve kompakt görünüyor. Her ne kadar Apple’ın AR konusunda çalışmaları olsa da, patentin ağırlıklı olarak VR’a yönelik olduğunu belirtelim.

Apple’ın kendine has teknolojileri yer alıyor

Patentte yer alan bilgilerden bazıları ise, gözlüğün odaya konulan sensörler aracılığıyla kafa takibi ve göz takibi yapabilmesi.

Catadioptric optik sistem denilen ve teleskoplarda kullanılan bir optik teknolojinin benzerini kullanan VR gözlüğü böylece hafif ve ince bir yapıya sahip olabiliyor. Aynı zamanda bu teknoloji, mevcut VR ve AR gözlüklerindeki renk sapması problemini de ortadan kaldırıyor.

Gözlüğün diğer Apple ürünlerine bakış daha fazla giriş çıkış seçeneğine sahip olacağını belirtelim. Yani gözlüğe dair bir çok aksesuar Apple ve partner firmalar tarafından üretilerek tüketiciye sunulacak. Ancak firmanın asıl ve ana amacı, mümkün olduğunca ince, hafif ve uzun süre boyunca kullanılabilir bir gözlük üretmek.

:: Sizce Apple, potansiyel bir VR veya AR gözlüğünü ne zaman duyurur?
yazarBerkin Kayalar

Küçüklüğünden beri teknolojiyle içli dışlı olan ve en yeni gelişmeleri paylaşan Berkin, boş vakitlerinde Nintendo oyunları oynamaktan keyif alıyor
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Apple’ın VR AR patenti ortaya çıktı!”

 1. Plammekrog dedi ki:

  Büyük ihtimalle elle tutulur, gözle görülür, adam akıllı hiç bir fark ve avantaj sunmayan boş bir gözlük çıkaracaklar. Sonra da milletin senelerdir kullandığı bu teknolojiyi kendilerinin icat ettiğini iddia edip insanları kandırmaya çalışacaklar. Kısacası hemen hemen her konuda yaptıkları şeyi yapacaklar. Klasik Apple politikası, 3 5 sene geriden gel sonra her şeyi biz icat ediyoruz diye insanları dolandır.

  1. Mehbet dedi ki:

   Bazı yerlerde haklılık payınız var iken bazı yerlerde ise bulunmuyor. Apple nadiren var olmayan teknolojiler ortaya atarken genellikle zaten var olan teknolojileri en iyi noktasında ortaya çıkartıyor.

   DVD-RW’leri kaldırması,
   2.7mm jackli şarjli girişler yerine 40pin MM kullanması,
   Yüz tanıma için bekleyip fotoğraf ile açılmayan bir teknoloji ortaya sunması,
   Yazılımla değil de donanımsal 60 FPS 4K ortaya atması,
   USB Type-C ile şuan çok eleştirilse de gelecek yıllarda teknolojiye yön tutması

   ve buna benzer birçok önderliği var teknolojide hatrı sayılır. Emin olun Apple piyasadan çekilse tüm dünya teknolojisi sekteye uğrar.

" Apple’ın VR AR patenti ortaya çıktı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple’ın VR AR patenti ortaya çıktı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple’ın VR AR patenti ortaya çıktı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "