Okunma

Apple Watch’un diyabet tespiti başarısı şaşırtıyor!


11 Şubat 2018 Pazar 11:00
Apple Watch’un diyabet tespiti başarısı şaşırtıyor!

Apple Watch şeker hastalığı konusunda önemli bir yere sahip. Araştırmalar cihazın diyabetin tespiti konusunda % 85 hassasiyete sahip olduğunu ortaya koyuyor.

Apple Watch şeker hastalığı tespitinde oldukça başarılı!

Apple’ın giyilebilir teknoloji ürünü satış başarısının yanı sıra hastalıkların tespiti konusundaki başarısı ile adından söz ettiriyor. Yapılan araştırmalara göre Apple Watch şeker hastalığı tespiti konusunda oldukça yüksek bir hassasiyete sahip.

Apple Watch şeker hastalığı

Cardiyogram ve UCSF (University of California San Francisco) araştırmacıları tarafından yapılan klinik araştırmaya göre, Apple Watch bir kişinin şeker hastası olup olmadığını tespit edebiliyor. Kalp sensörleri olan Apple Watch’taki Cardiyogram uygulamasıyla 14.011 kullanıcının 200 milyon kalp atış hızı ve adım sayımı ölçümleri takip edilerek, sağlık sensörü verileri aracılığıyla 462 kullanıcının diyabet hastası olduğu tespit edildi.

Apple Watch’un bu hastalığı % 85 hassasiyetle tespit ettiği görüldü. “Kalp, otonom sinir sistemi vasıtasıyla pankreasla bağlantılıdır. İnsanlar şeker hastalığının erken safhalarını geçtikçe, kalp hızı değişkenliği modelleri değişiyor” diyen Cardiogram’ın kurucularından Johnson Hsieh‘un Framingham Kalp Çalışması, 2015 yılında başladı. Bu çalışma ile araştırmacılar kalp atış hızı değişkenliğini takip ederek kimlerin 12 yıllık bir dönemde diyabet hastalığına yakalanacağını tahmin edebiliyor.

Cardiyogram,  Apple Watch gibi giyilebilir cihazlarla birlikte çalışıyor. Şu anda yaklaşık 187.000 kişi uygulamayı günlük kullanıyor. Uygulama verilerden elde edile anomaliler incelenerek hastalıklar profesyonel tıbbi yardım ile önlenebiliyor.

Sadece ABD’de 100 milyondan fazla diyabet hastası var. Tespit edilmeyenler de düşünüldüğünde bu rakam oldukça artıyor. Hastalıkların tespitinde giyilebilir cihazlar çok önemli bir yer teşkil ediyor.

Cardiyogram araştırmacıları Apple Watch aracılığıyla anormal kalp ritmini yüzde 97, uyku apnesini yüzde 90, hipertansiyonu ise % 82 doğrulukla tespit ettiler. Kardiyogram kullanılarak kalp algılayıcıları vasıtasıyla tespit edilebilecek diğer hastalıklara ilgili yeni verilen de yakında yayınlanması bekleniyor.

:: Sizce akıllı saatler hastalıkların tesbiti konusunda yeterince başarılı mı?
yazarİlker Çiftçi

2009'dan bu yana akıllı telefonlar üzerine kurulmuş bir çok teknoloji sitesinde yöneticilik ve editörlük yapan İlker, artık bir SDN yazarı.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Apple Watch’un diyabet tespiti başarısı şaşırtıyor!”

  1. ironmert dedi ki:

    Parmakları delmeden şeker ölçebilen sensörler yapılırsa o devrim olur. Beklemedeyiz…..

" Apple Watch’un diyabet tespiti başarısı şaşırtıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple Watch’un diyabet tespiti başarısı şaşırtıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple Watch’un diyabet tespiti başarısı şaşırtıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "