Okunma

Apple, Windows’a Metro iTunes Hazırlar mı?


13 Mayıs 2013 Pazartesi 14:00
Apple, Windows’a Metro iTunes Hazırlar mı?

Apple ile Microsoft arasındaki rekabet, uzun yıllardır bilinen bir gerçek. İki firma da, karşılıklı olarak farklı platformlara uygulama geliştiriyorlar. Mac için Skype, SkyDrive ve Office gibi uygulamaları hazırlayan Microsoft, bu konuda daha bonkör gibi gözüküyor. Apple‘ın Windows için çıkardığı nadir uygulamalardan olan iTunes ise, hem müzik severlerin hem de iOS tabanlı cihazlar başta olmak üzere i ailesinin tam kullanımı için gerekli bir program.

Windows 8 ile beraber değişen yeni tasarım anlayışı, uygulamaları da teker teker Metro arayüzü ile bütünleşmiş bir hale getiriyor. Bu furyaya Apple‘ın katılıp, katılmayacağı merak konusu.

iTunes Metro’ya gelecek mi?

Mevcut iTunes uygulaması sadece klasik Windows arabiriminde kullanılabiliyor. Apple‘ın dokunmatik desteği ile güçlendirilmiş Metro arayüzüne benzer bir iTunes hazırlama konusunda da pek bir çalışması yok. Bu Microsoft‘un içerisinden bir isim tarafından da dillendirildi.

Microsoft Finans Şefi olarak geçen Tami Reller, Apple ile bu konuda görüştüklerini ve talep ilettiklerini açıkladı. Apple‘ın, iTunes‘u Metro arayüzüne yenilemek gibi bir niyetinin olmadığını anladıklarını açılayan Reller, ayrıca Apple‘ın bunu yapması için hiç de bir zorunluluğunun bulunmadığını da söyledi. O açıklamayı da buradaki haberimizde paylaşmıştık.

Zaten mevcut OS X işletim sistemlerinde dokunmatik arabirime yer vermeyen Apple, mevcut iTunes uygulamasının tasarımını hem Windows‘ta hem de OS X‘te benzer tutuyor.

Eğer firma OS X‘te dokunmatik desteği verirse, Windows 8′e de kendi arayüzüne benzer bir şekilde güncelleme yapabilri ve Metro uygulaması çıkarabilir. Ama bu da uzak bir ihtimal gibi gözüküyor. Kısacası Metro tabanlı iTunes varsa, uzun bir süre daha beklemesi hatta bu fikri unutması gerekiyor.

:: iTunes, Metro arayüzüne göre tekrardan tasarlanmalı mı?
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Apple, Windows’a Metro iTunes Hazırlar mı?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Microsoft ios a office yazıyorsa, apple da w8 e itunes yazabilir. Olay çıkar meselesi.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  yapmaz steve amca bu konuda cok sert şikette öyle

 3. masterbaba dedi ki:

  Yapamaz…..

  Windows 8 için iTunes’u fazla beklemeyin!
  Microsoft’un tüm çabasına rağmen, Apple’ın Windows 8’li tablet sahiplerini sevindirmeye niyeti yok!

 4. TEGİN dedi ki:

  Söyleyelim de yapmasın beya. Tamam sadece güzel görünüyor iTunes ama onun dışında hiçbir icraatı yok. Her zaman dediğim gibi iTunes Go MAC

 5. SDN Okuru dedi ki:

  hayır olsa nolur olmasa nolur ben bunu anlamıyorum. microsoft içeriğe, kullanıcı arabirimine odaklanacağına şekilciliğe odaklanıyor.

 6. cgrszone dedi ki:

  Yapmaz; onun yerine iTunes için metro ile uyumlu remote controller yazar. Böylece maliyet de düşer istenilen de olur

" Apple, Windows’a Metro iTunes Hazırlar mı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple, Windows’a Metro iTunes Hazırlar mı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple, Windows’a Metro iTunes Hazırlar mı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "