Apple’dan yeni Apple Watch özelliği açıklaması


29 Haziran 2020 Pazartesi 19:00
Apple’dan yeni Apple Watch özelliği açıklaması

Apple’ın WWDC 2020 kapsamında duyurduğu watchOS 7 özellikleri arasında en çok dikkat çeken, yeni el yıkama tespiti olmuştu. Yeni Apple Watch el yıkama sayacı ile birlikte kullanıcının otomatik olarak el yıkama süreci saptanıyor ve 20 saniye tutuluyordu. Corona virüs pandemisi için özel olarak hazırlanmış olduğu düşünülen bu özellik, anlaşıldığı kadarı ile sadece hızlıca planlanmış bir özellik değil.

Apple Watch el yıkama sayacı yıllar önce düşünülmüş

Apple tarafından yapılan yeni açıklamalara göre söz konusu bu yeni özellik, pandemi sürecinde düşünülmemiş. Birkaç yıldır üzerinde çalışmalar yapıldığı ve planlamasının yıllar önce yapıldığı ifade ediliyor. Doğrudan doğruya Apple’dan gelen bu haber sonrası, pandemi için hazırlandığı düşünülen bu yeni özelliğin geçmişi de ortaya çıkmış oldu.

Apple Watch el yıkama sayacı

Bilindiği gibi WHO yani Dünya Sağlık Örğütü, en az 20 saniye boyunca ellerin su ve sabunla yıkanması gerektiğini ifade ediyor. Bu ifade, aslında yeni ortaya çıkmış bir açıklama değil. Apple’ın giyilebilir teknolojiler ile ilgili yaptığı çalışmalar arasında yer alan Apple Watch el yıkama sayacı da kullanıcılara bu noktada yardımcı olmayı amaçlıyor.

Hatırlatmak gerekirse su sesinden ve el hareketlerinden yola çıkarak Apple Watch, kullanıcının ellerini yıkamaya başladığını otomatik olarak tespit ediyor ve 20 saniyelik sayacı başlatıyor. Böylece kullanıcılar, saniye tutma konusunda önemli bir yardım almış oluyor. İşte bu özelliğin, Apple bünyesinde uzun yıllardır geliştirilmeye devam eden bir teknoloji olduğu gerçeğine ulaşılmış olundu.

Bununla birlikte yapılan açıklamalardan anlaşıldığı kadarı ile söz konusu özellik, ilerleyen yıllarda gelişim göstermeye devam edecek. Şu an için net olarak hangi geliştirmeler yapılacağı bilinmese de Apple’ın bu konuda çalışmalarına devam ettiğini söylemek mümkün oluyor.
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Apple’dan yeni Apple Watch özelliği açıklaması”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  He he he eminim öyledir daha önce düşünmüşlerdir

 2. Anonim dedi ki:

  Gitsinler kumda oynamaya okadar para hayatta vermem

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Apple’in gozleri yasli al beni al beni diye:))

" Apple’dan yeni Apple Watch özelliği açıklaması konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple’dan yeni Apple Watch özelliği açıklaması ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple’dan yeni Apple Watch özelliği açıklaması ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Açamadığı oyun yok! Monster Tulpar T7 V21.2.1 inceleme Açamadığı oyun yok! Monster Tulpar T7 V21.2.1 inceleme
 2. 2 iPhone SE 2020 pil ömrünü test ettik! Vlog! iPhone SE 2020 pil ömrünü test ettik! Vlog!
 3. 3 Yazılıma hangi bilgisayarla başlayalım? Yazılıma hangi bilgisayarla başlayalım?
 4. 4 Doğan Kabak ile iPhone 11 Pro Max UKT Doğan Kabak ile iPhone 11 Pro Max UKT
 5. 5 Doğan Kabak ile BMW 5 serisi UKT! Doğan Kabak ile BMW 5 serisi UKT!
 6. 6 iPhone parolasını unutursanız ne olur? - Kötü son! iPhone parolasını unutursanız ne olur? - Kötü son!
 7. 7 Xiaomi Mi Band 5 kutu açılışı! İlk karşılaşma Xiaomi Mi Band 5 kutu açılışı! İlk karşılaşma
 8. 8 Isırılmış elma logosu nereden çıktı? Isırılmış elma logosu nereden çıktı?
 9. 9 Apple Okula Dönüş kampanyası ile AirPods hediye ediyor! Apple Okula Dönüş kampanyası ile AirPods hediye ediyor!
 10. 10 30 tonluk bilgisayar olur mu? Dünden bugüne bilgisayarlar 30 tonluk bilgisayar olur mu? Dünden bugüne bilgisayarlar