Apple’dan yeni klavye patenti


25 Aralık 2019 Çarşamba 08:30
Apple’dan yeni klavye patenti

iPhone 12 ve iPhone SE 2 hakkında sızıntılar çıkmaya devam ederken, Apple da yeni patent haberleriyle karşımıza çıkmaya devam ediyor. Bugün de Apple yeni klavye patenti ile gündemde.

Apple yeni klavye patenti ile gündemde!

Teknoloji gündemi iPhone SE 2 ve iPhone 12 serisini konuşmaya ve detaylandırmaya devam ederken, Apple da yeni patent başvurularına devam ediyor. 2019 yılı içerisinde Apple’a ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi tarafından 53 yeni patent verildi ve yeni patentler için onay gelmeye de devam ediyor.

Bugün ise Apple’ın onaylanan son patentinin detayları ortaya çıktı. Şirket parmak hareketlerini destekleyen kumaş tabanlı bir klavye patenti aldı. Yeni klavyenin, Smart Keyboard Folio modellerinin daha geliştirilmiş ve cihazlara entegre bir hali olduğu düşünülüyor.

Daha önce, Apple Magic klavyelerde dokunma hareketleri için birkaç farklı patent almıştı. Şirketin dokunma hareketlerini Smart Keyboard Folio’ya da getirmeyi planladığı düşünülüyor. Yani böyle bir durumda, iPad Pro klavyedeki dokunma hareketlerini de destekleyecek gibi duruyor. Touch Gestures yani dokunma hareketlerini açacak olursak, laptop touchpad’leri üzerinde yaptığımız farklı hareketlerin farklı fonksiyonlarla karşımıza çıkmasına verdiğimiz genel ad diyebiliriz.

Apple yeni klavye patenti ile gündemde! - ShiftDelete.Net

Apple’a göre, kullanıcı çoklu hareketlere dokunmak veya farklı fonksiyonları yerine getirmek için sadece touchpad kullanmak zorunda olmamalı. Klavye üzerinden de bazı tuşların kendine ait işlevsellikleri olmalı. Bu yüzden yeni patenti ile yatay ve dikey kapasitif bir dokunmatik sensörün kesişme noktalarında kapasitans yükünü ölçebilmektedir.

Bu yeni teknikle de klavye üzerinde tuşlara sadece basmayacağız. Tuşlar üzerinde farklı dokunuşlarla farklı işlevlere sahip olacağız. Bu da kullanıcıların bazı şeyleri daha hızlı yapabilmesini sağlayacak. Sistemin tam olarak nasıl çalıştığı konusunda henüz net açıklamalar yok fakat bu yeni patentin hem yeni MacBook ailesinde hem de yeni iPad’lerde kullanılması bekleniyor.
yazarMustafa Büyükçağlayan

Teknolojik gelişmelerin insanlığa yön vereceğine inanan Mustafa Büyükçağlayan; Dijital pazarlama alanındaki çalışmalarını 3 yıla yakın bir süredir devam ettiriyor. Bilginin paylaştıkça çoğaldığına inandığı için bilişim ve teknoloji alanında makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Apple’dan yeni klavye patenti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple’dan yeni klavye patenti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple’dan yeni klavye patenti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
  2. 2 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
  3. 3 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
  4. 4 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
  5. 5 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
  6. 6 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
  7. 7 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?
  8. 8 SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası
  9. 9 Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama! Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama!
  10. 10 Ortalığı dağıtacak Fuji X-S10 inceleme! (Dünyada ilk) Ortalığı dağıtacak Fuji X-S10 inceleme! (Dünyada ilk)