Okunma

Apple Yeniden Bir Numara!


12 Mayıs 2016 Perşembe 07:00
Apple Yeniden Bir Numara!

Dünya üzerindeki şirketlerin büyüklük kıstaslarının belirlenme konusunda önemli bir işlevi olan iş dergisi Forbes, yıllık çalışma rakamlarına bakıldığında Apple’ın hala zirvedeki yerini koruduğunu açıkladı.

Apple’ın, geçen yılın son çeyreği ve bu yılın ilk çeyreğinde yaşadığı birkaç olay ile dünya üzerindeki bir numaralı şirket olma özelliğini kaybettiği düşünülüyordu.

Çin merkezli olarak iTunes Film, iBook gibi servislerini devre dışı bırakan, kullanıcı beklentilerin altında kalan yeni cihaz iPhone SE’nin söz konusu gerilemede baş rolü oynadığı düşünülüyordu.

Ek olarak Google’ın sürücüsüz otomobil sistemleri, insansız hava araçları; Samsung’un ise yeni amiral gemileri Galaxy S7, Galaxy S7 Edge çalışmalarının Apple’ı geride bırakacağı ifade ediliyordu.

16-05/12/apple_tim_cook.jpg

Apple Hala Bir Numara

Fakat ekonomi dergisi Forbes’un son sayısında yayınladığı veriler ışığında Cupertino merkezli şirket, dünya üzerindeki hala 1 numaralı şirket konumunda.

Şirketlerin marka değerlerine bakılarak meydana getirilen istatistiklerde Apple, 154 milyar 100 milyon dolar rakamıyla ilk sırada yer alıyor.

Forbes’un marka değerleri kapsamındaki kıstasının ise şirketlerin sahip olduğu kazanç, fiyat-kazanç oranı, kar marjı, faaliyet gösterdiği sanayi dalları gibi mali kriterlerden oluştuğu Cnet’te yer alan haberde ifade edildi.

Apple’ın 2007-2013 döneminde zirvede olduğu yıllardaki performansını aynı ölçüde sürdürdüğünü söyleyemeyiz.

Fakat Android’in söz konusu yükselişinin, şirketin marka değerine önemli ölçüde bir zarar vermediğini ifade edebiliriz. Ne de olsa yerleşen algılar, fizyolojik koşullar ile kolay kolay değiştirilemiyor.

:: Apple’ın hala dünya üzerindeki 1 numaralı marka olması hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

25 yorum - “Apple Yeniden Bir Numara!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Hangi telefonu kullanırsan kullan 15 saniye takılma oldu diye telefona kötü diyorsan sat o telefonu , sen telefondan anlamıyorsun . Bir sürü gereksiz çöp uygulamalar yükle telefona , kaçak köçekl işlere bulaştır sonrada telefon takıldı . Komik . Ayrıca büyük şirketlerin rakamlarına aldanmamak lazım . Panama belgeleri yayınlandı , 200.000 üzerinde şirket veya kişi ne sahtekarlık yapıp paralarını aracı finans şirketleri vasıtasıyla kayıt dışı piyasalara aktarıyor vs… Apple, Samsung yada Sony vs… Bunların hiç biri temiz değiller. Yormayın kendiniz , bırakın kim neyin fanı olursa olsun . Hepimiz aynı efendiye kölelilik yapıyoruz . Adımı ?? Adı . Kapitalizm. Afrika'da çocuklar temiz içeçek su bulamıyor , bebekler süt bulamıyor , Çin'de insanlar günlük bir dolara çalışıyor . Biz ne yapıyoruz , bende dahil 3.000 tl telefonlarla ahkam kesiyoruz . Sevin birbirinizi , üzmeyin , kardeş kardeş yaşayın 🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Hiç şaşırmadım. O kadar zaman Samsung kullandım. Ya kırdım yada yenisi için değiştim. Komik gelebilir ama blackberry kullandıktan sonra samsungdan adam olmaz diyorum. Verilen parayı hak etmiyor. Bence Samsung gündemden düşmemek için telefon üretiyor iPhone kullanmadim ama kullananların da şarj dışında itirazına da şahit olmadım.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  iPhone'un 15 sn donması telefondan mı kaynaklanıyor, yoksa web sayfasından mı? Kullanmayı bilmeyen her sorunda telefona yüklenmesin. iOS ya da Android farketmez, web sayfasındaki ya da uygulamadaki sorunu telefonun sorunuymuş gibi cihaza yükleyen çok insan gördüm.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  dergi nereli olursa olsun öyle kafan atılmıyor o rakamlar cancazım. Elin ingilizi, çinlisi sıkar ümüğünü.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Nispeten ucuza satılan İphone 5S sağolsun.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Apple her zaman 1 numara, yeniden de ne demek. 😉

 7. SDN Okuru dedi ki:

  En düşük donanımlı telefonları en yüksek fiyata satarsan gösteriş meraklılarıda alırsa kar marjın yüksek olur tabi.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Yahu bu kadar da olmaz elinde ayfon var diye samsung a nasıl laf sokacağını şaşıranlar var. Yahu sen ülkene bak ne durumda onun bunun savunuculuğunu yapma. Bizim ülkede ayfon aşağılık kompleksini kapamak için kullanılıyor. Gerisi teferruat. İnsanlar o kadar küçük ki bir mobil telefonun arkasında saklanabiliyorlar.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Her zaman her yerde en büyük APPLE

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Bu yazıyı yazarken kullandığım 6s 15 saniye kadar dondu ekran hicbir tepki ***** stabiletisi filan tırı vırı.Para ederken kullandığım 6si satacağım.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  adı üstünde Amerika apple da Amerika şirketi koreli bir şirketi bir numara yaparlar mı hiç

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Sonuçta o APPLE!

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Eeee demekki en büyük marka olmak demek iyi telefon yapmak demek değil

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Eee Amerikan dergisi heralde Samsungu seçecek değil

 15. SDN Okuru dedi ki:

  üzüldünmü admin

 16. SDN Okuru dedi ki:

  bravo bravo bravo

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Apple batıcak diyenlere gelsin 🙂

" Apple Yeniden Bir Numara! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple Yeniden Bir Numara! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple Yeniden Bir Numara! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "