Okunma

Apple, Yılbaşında da Rekor Kırdı


06 Ocak 2016 Çarşamba 15:00
Apple, Yılbaşında da Rekor Kırdı

Yılbaşındaki cihaz satışlarının geçtiğimiz senelere oranla daha düşük geçmesini bekleyen Apple, App Store tarafında ise 2015’i rekorla kapatıp, 2016’yı da rekorla açtı.

Apple tarafından yapılan açıklamada, bu yılbaşı döneminde App Store’a her zamankinden daha büyük ilgi gösterdiğini ve App Store’un Noel ve Yılbaşı haftalarında yeni rekorlar kırdığı belirtildi.
 
3 Ocak’a kadar devam eden iki hafta boyunca, müşterilerin uygulamalar ve uygulama içi alımlar için 1,1 milyar doların üzerinde harcama yapmasıyla trafik ve satın alma miktarı konularında arka arkaya haftalık rekorlar kırıldı. Müşterilerin 144 milyon doların üzerinde harcama yaptığı 1 Ocak 2016, App Store tarihinin en büyük günü oldu. Böylece, sadece bir hafta önce Noel gününde kırılan bir önceki gün rekoru da aşılmış oldu.

App Store, rekorlar kitabına girdi!

App Store rekorlar kitabına giren bir yılbaşı dönemi geçirdi. Müşterilerimizin App Store’da sadece geçtiğimiz yıl boyunca 20 milyar doların üzerinde harcama yaparak iPhone, iPad, Mac, Apple Watch ve Apple TV için bu kadar çok inanılmaz uygulama indirmeleri ve bu uygulamaları kullanmaları bizi heyecanlandırıyor” diyen Apple Dünya Pazarlamadan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Philip Schiller sözlerini şöyle sürdürdü:

“Müşterilerimiz için dünyadaki en yenilikçi ve heyecan verici uygulamaları üreten tüm geliştiricilere minnettarız. 2016’da geliştirilecek yeni uygulamaları heyecanla bekliyoruz.”

16-01/06/app-store1.png
App Store dünya genelinde 2008 yılından bu yana geliştiricilere yaklaşık 40 milyar dolar kazandırdı ve bu kazancın üçte birinden fazlası sadece geçtiğimiz yıl içinde gerçekleşti.

 

Büyük ölçüde App Store’un başarısının bir sonucu olarak, Apple sadece ABD’de 1,9 milyon iş yarattı ve destekledi. Bu istihdamın yaklaşık dörtte üçü, yani 1,4 milyondan fazlası iOS için uygulama geliştiren uygulama yaratıcıları, yazılım mühendisleri ve girişimcilerinin yanı sıra uygulama ekonomisinin doğrudan veya dolaylı olarak desteklediği IT dışı işlerden kaynaklanıyor.*

 
Apple iOS ekonomisinin Avrupa’da 1,2 milyon ve Çin’de 1,4 milyon iş yarattığını daha önce belirtmişti.

App Store’de en popüler kategoriler

Oyunlar, Sosyal Ağ ve Eğlence tüm Apple ürünlerinde yılın en popüler App Store kategorileri oldu. Müşteriler Minecraft: Pocket Edition, Trivia Crack ve Heads Up! ile kendilerini sınadılar ve Facebook Messenger, WeChat ve Snapchat kullanarak arkadaşları ve aileleri ile iletişim halinde kaldılar. Bu yılın en yüksek cirolu oyunları ve abonelik uygulamaları arasında Clash of Clans, Monster Strike, Game of War – Fire Age ve Fantasy Westward Journey’in yanı sıra Netflix, Hulu ve Match sayılabilir.

Yepyeni Apple TV ve Apple Watch’un kullanıma sunulması, insanların televizyonları aracılığıyla içeriklerden yararlanma biçimlerini değiştirerek ve Apple’ın bugüne kadarki en kişisel aygıtında bir bakışla yararlı bilgilere ulaşmalarını sağlayarak tümüyle yeni deneyimlerin yolunu açtı.

Ekim ayında lansmanı yapılan yeni Apple TV’nin en popüler uygulamaları arasında Rayman Adventures, Beat Sports ve HBO NOW da bulunuyor. Apple Watch sahiplerinin en beğendiği uygulamalar arasında fitness uygulamaları Nike+ Running ve Lifesum ve Seyahat kategorisinde iTranslate ve Citymapper sayılabilir.

:: Yılbaşında App Store’dan alışveriş yaptınız mı?
yazarOsman Tufan

Oyunculuk serüveni 1996 yılında 16 bitlik oyunlarla başlayan Osman, tam bir oyun tutkunu. Oyun dünyasını ve teknolojiyi yakından takip etmekte olan Osman, Xbox 360'a sahip fakat gözü PlayStation 4'te.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Apple, Yılbaşında da Rekor Kırdı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Apple candır

 2. SDN Okuru dedi ki:

  yıllık 100 dolar olan developer ücretini az düşürse bizde yayınlasak bir şeyler. 50 dolara fitim. .

 3. SDN Okuru dedi ki:

  palavra… palavra… palavra…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Apple store baya para kazandiriyor

 5. SDN Okuru dedi ki:

  2016 ya kadar Allah uzun ömür versinde bizde bakalım 🙂

 6. SDN Okuru dedi ki:

  2016da geliştirilecek yeni uygulamalar hımm Apple bayağı önden gidiyor lsldldld

 7. SDN Okuru dedi ki:

  : D asdafsd 2106 mi? 2016 olmasin o? Bir daha guleyim! : D asdasfsd

 8. SDN Okuru dedi ki:

  2106 mı o ben mi körüm?

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Dünyada devir degisir ama Isheepler tükenmez

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Kendileri bile insanların nasıl bu kadar aptal olabileceğine şaşırmış durumda.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Yani Apple sonuçta. Dünya iPad, iPhone istiyor.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Evet bizde 2106 ! da gelecek uygulamaları heyecanla bekliyoruz.

" Apple, Yılbaşında da Rekor Kırdı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple, Yılbaşında da Rekor Kırdı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple, Yılbaşında da Rekor Kırdı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "