Okunma

Apple’a, App Store için tekel davası!


13 Ocak 2017 Cuma 14:00
Apple’a, App Store için tekel davası!

2012 yılında iOS kullanıcılarının uygulamaları App Store dışında satın alamamaları sebebiyle açılan dava yeniden alevlendi. Dava, Apple’ın, üçüncü parti kaynakların aynı uygulamaları satmasına izin vermediği için özellikle iOS uygulamalarında fiyat rekabetinin önüne geçtiği iddiası ile açılmıştı. Davacılar Apple’ı fiyatları yüksek tuttuğu gerekçesi ile suçlamışlardı.

2013 yılında olumsuz sonuçlanmıştı

Apple aleyhine açılan dava Ağustos 2013’te Apple’ın lehine sonuçlanmıştı. Fakat dün temyiz mahkemesinin  iPhone uygulaması satın alan kullanıcıların App Store dışından uygulama satın almalarına izin vermemek suretiyle uygulamaları piyasaya sürdüğü iddialarıyla Apple’a dava açabileceklerine hükmetmesi ile işler değişti. Böylece 2013 yılındaki karar bozulmuş oldu.

2012’de açılan davanın duruşmasında davacılar adına konuşan avukat, hedeflerinin müşterilerin istedikleri yerden iOS uygulamaları satın almalarına izin vermek olduğunu söylemişti. Eğer dava başarı ile sonuçlansaydı bir çok mağazadan uygulama satın alınabileceği için Apple uygulama fiyatlarında indirime gitmek zorunda kalacaktı. iPhone kullanıcıları grubunu temsil eden avukatlar Reuters’e verdikleri demeçte, davada diğer bir seçeneğin Apple’ın tekel olması nedeniyle, rekabetçi fiyatların üzerinde sattığı uygulamalardan dolayı kullanıcıların zararlarını karşılamak olduğunu söylediler.

Apple’ın güvenlik kaygıları nedeniyle App Store dışında uygulama satılmasına izin vermeyeceği açık. Jailbreak yada başka yöntemlerle uygulama yüklemek tabiki mümkün. Ama ücretli uygulamaları bu yöntemlerle indirmek yasal değil. Dava Apple aleyhine sonuçlanırsa ilginç şeyler olacak gibi görünüyor.

:: App Store dışındaki mağalardan iOS uygulaması satın almak ister miydiniz?
yazarİlker Çiftçi

2009'dan bu yana akıllı telefonlar üzerine kurulmuş bir çok teknoloji sitesinde yöneticilik ve editörlük yapan İlker, artık bir SDN yazarı.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

27 yorum - “Apple’a, App Store için tekel davası!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  ios a crackli olarak uyg inderilebiliyor

 2. SDN Okuru dedi ki:

  varsayılan olarak tarayıcı, e posta istemcisi belirlenemiyor bunlara dava açın biz de nasiplenelim kardeşim ne saçma sapan sonucu belli davalar açıyorsunuz ama şu tarayıcı mevzusuna oldum olası kılım yer imleri eşitlemek için windowsa icloud kurduruyor yap adam gibi ufak bir eklenti tarayıcılara ya da adam gibi windows için safarinin arkasında dur nasıl itunes çıkartıyorsun veya insanları serbest bırak varsayılan tarayıcı seçebilelim farklı şeylere tıklayınca hemen safariyi açıyor

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Sen apple ın kısıtlamalarını bildiğin halde neden Apple kullanıyorsun arkadaşım.. madem sana hitap etmiyor git başka bir sisteme geç.. Apple denilen şirket pahalı tamam ama tek başına tüm firmalara hem kafa tutuyor hem bazı yenilikler ile teknolojinin belli kısımlarına yön veriyor

 4. SDN Okuru dedi ki:

  ya hep bu fakirler yüzünden .. almayın iphone kardeşim ..

 5. SDN Okuru dedi ki:

  App store dışından zaten ben şahsen program indirmem casus yazılım kaynar

 6. SDN Okuru dedi ki:

  apple nasıl en zengin şirket oldu sanıyorsunuz. müşterilerini soymak için en küçük fırsatı bile kaçırmıyorlar. burda tekelciliği savunan düşünce kıtları. geçen apple bir uygulamayı kafasına göre kaldırdı. e hadi bulun başka yerdende göreyim. adamlar sizi esir alıyor siz anlamıyorsunuz. Applenin istemediği hiçbir uygulama yükleyemezsiniz. iphone7 yi 3-4 bin verip alıyorsunuz, özelleştirme bile yapamıyorsunuz. neden, çünkü müşterilerini bir özelleştirme bile yapamayacak kadar aptaldır demek istiyor. sizin yerinize ben karar veririm diyorlar. android özgürlük. ne istersem yaparım. google bizi aptal yerine koymuyor.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  bence gerek yok yani appstore bize yetiyor, uygulamayı korsan satmak veya uygulamaya virüs koymak isteyenler aksini savunur. Düşünün siz uygulamaya virüs koysanız appstore kabul etmeyecek o halde apple'a dava açalım diye tutturursunuz

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Hayır cok saçma bişey böyle daha iyi apple ın izin vercegini sanmam asla

 9. SDN Okuru dedi ki:

  şahsım olarak apple mağazası hariç başka bir yerden ne uygulama alırım ne indiririm, 3 kuruş fazla olsun sağlam olsun. Ayrıca bu gerçekleşirse ilerleyen zamanlarda apple farklı kaynaklardan yüklenen uygulama ile sorun yaşayan telefonları garanti dışı bırakabilir.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  14:50 AYNEN!

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaş güvenlik diye bir şey kalmaz demiş lan arkadaşım adamlar internete bağlı olmadığın halen seni heckliyor zaten

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Apple hiç sevmem ama bu konuda haklılar. Uygulama geliştirenler fiyatları belirliyor zaten. Ayrıca alıp almamakta kullanıcının elinde. Alternatifsiz değil beğenmeyen benim gibi android kullansın. Apple alanlar bunları bilerek alıyor ya da bizim ülkedeki gibi tüm parayı telefona yatırıp sonra ücretsiz dandik uygulamalarla telefonu dolduruyorlar uygulamaya 2 lira çok pahalı diyorlar.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Ulan iOS'un sahibi Apple. Kendi mağazısını kullandırmak istiyorsa onu kullandırır. Android gibi açık kaynak işletim sistemi olsaydı açılıp saçılırdı.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  ahah 🙂 Sesli Güldüm Bu nasıl bir saçmalık

 15. SDN Okuru dedi ki:

  3. Parti yazılım = korsan

 16. SDN Okuru dedi ki:

  android de var ama kim samsung un app store sinden veya turkcell in appstore sinden uygulama indiriyo. google bu sebepten indirime gidiyomu hayır. başka sorum yok.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Saçmalık. Apple alma o zaman.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  o zaman telefonlar virüsten geçilmez. güvenlik diye bir şey olmaz. bence böylesi daha iyi.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Saçmalık. Adam ürün çıkarmış kendi storesini kurmuş. Çamurlaşmayın.İstemiyorsan almazsın iphone.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Apple tekelci troll'dür… hırsızdır, katildir…

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Çok yerinde bence , app store dışındanda uygulama yüklenmeli amazon gibi farklı mağazalar kulllanıma açılmaldır.tekelleşmenin önüne geçilmeli

" Apple’a, App Store için tekel davası! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple’a, App Store için tekel davası! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple’a, App Store için tekel davası! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "