Apple’dan Çift Yönlü USB Kablo


17 Ağustos 2014 Pazar 14:52
Apple’dan Çift Yönlü USB Kablo

2012 yılında piyasaya çıkardığı iPhone 5 ile eski 30 pin kablo yerine, çift yönlü olarak takılabilen 8 pin kabloyu kullanıcılarının beğenisine sunan Apple, oldukça iyi yorumlar almayı başarmıştı. Çünkü hem boyut olarak küçülen, hem de çift yönlü takılabilmesiyle Lightning, cihaz sahiplerini günlük hayatta en çok etkileyen bir yenilik olmuştu.

Neredeyse kişisel bilgisayarların ilk ortaya çıktığı dönemden bu yana hiçbir değişikliğe uğramayan USB arabirimi, yanlış takılma gibi sorunların yanı sıra özellikle daha ince cihazların çıkmasına engel olabiliyor.

Sızıntı bilinen bir isimden geldi

Daha önce iOS işletim sistemini kullanan Apple ürünleri hakkında yaptığı sızıntılarla haberlerde oldukça fazla adı geçen Sonny Dickson, iPhone 6 ile beraber tanıtılacak olan yeni Lightning kablosunun USB tarafının da çift yönlü olacağını belirterek, yeni bir görsel yayınladı.

‘Ters takılma’ sorunu ortadan kalkabilir 

Lightning kablosunun genel yapısından biraz farklı olarak orta kısımda yer alan 4 adet pine sahip yeni USB konektörü, var olan USB girişleriyle de uyumlu bir şekilde çalışabiliyor. Böylece kullanıcıları çevirici veya yeni bir cihaz almaya mecbur bırakmayan yeni arabirimin, en çok yaşanan ‘ters takılma’ sorununu ortadan kaldırması bekleniyor.  

Yaygınlaşma sürecini hızlandırabilir

USB 2.0‘ın yanı sıra 3.0 teknolojisinin de kullanılması mümkün olan yeni kablolar için henüz resmi bir bilgi yok. Fakat belirtildiği gibi Apple, iPhone 6’nın tanıtımı sırasında çift yönlü USB kablosunu da tanıtırsa, Lightning’de olduğu gibi yine olumlu yorumlar alabilir. Ayrıca Apple’ın bundan sonra tanıtacağı yeni cihazlarında, çift yönlü USB kablosunu kullanması, diğer firmalara örnek olarak yaygınlaşma sürecini hızlandırabilir.

:: Şu an kullanılan USB arabiriminin değişmesini istiyor musunuz?
yazarUtku Utkucu

ShiftDelete.Net'in çiçeği burnunda oyun editörü Utku, her gün en yeni oyun haberlerini SDN okurları için hazırlıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Apple’dan Çift Yönlü USB Kablo”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Tüm girişlerin değişmesi demek bu …

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Apple şarj kablosu olarak kullandığı teknolojiyi “HD” aldı.
  Başka bir amac için kullanamaz

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Artık onu da apple çalışanlarınınkine takar, bizde yeri yok ne yazık ki… Gerçekçi haberler yapın, USB standardını kafasına göre bir şirket belirleyemez. Lightning i taktığı yer kendi cihazı, usb yi taktığı yer benim cihazım. Standardı bana uydurması gerekir. Özensiz, cahilce, basit bir haber işte….

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Hem şu an mevcut usb lerle uyumlu hem de çift yönlü bir usb fiziksel olarak imkansız gözüküyor. Ancak yeni usb yuvalarıyla gerçekleştirilebilecek olan bu teknoloji çok gecikti bence.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Apple farkı

 6. SDN Okuru dedi ki:

  şu anki usb girişleri göz önüne alındığında fiziki olarak pek mantıklı görünmüyor, fakat olurda bir yolunu bulurlarsa çok iyi olur 🙂

 7. SDN Okuru dedi ki:

  işte bu ya

 8. SDN Okuru dedi ki:

  usb 3.1 çıkınca ne olacak aga 😮

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Aslında bu olay çok güzel olur fakat günümüz bilgisayarlarında bu arabime giren bi usb girişi yok bilgisayardan iTunes’e bağlanmak isteyen olucak buda ayrı bi sıkıntı.

" Apple’dan Çift Yönlü USB Kablo konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple’dan Çift Yönlü USB Kablo ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple’dan Çift Yönlü USB Kablo ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "