Okunma

Apple’dan yeni iPhone rekoru!


03 Kasım 2017 Cuma 10:00
Apple’dan yeni iPhone rekoru!

Apple, bu yılın dördüncü çeyreğine dair gelir raporunu yayınladı. Rapora göre 3 aylık süreçte şirket, 46.7 milyon adet iPhone akıllı telefon satarak beklentilerin üzerine çıkmayı ve kendi rekorunu kırmayı başardı.

46.7 milyon iPhone satıldı!

Wall Street, şirketin 46 milyon adet satış gerçekleştireceğini ön görmüştü. Ek olarak ortaya çıkan son rakam, geçen yılın aynı dönemindeki 45.5 milyon adedi bile geçmiş durumda. Toplamdaysa bu çeyrekte akıllı telefonlar sayesinde 28.85 milyar dolar kazanıldığı belirtiliyor. Yine geçen yılın aynı döneminde bu rakam 28.16 milyar dolardı.

Şirket, iPad tarafında da büyüme elde etti. Geçen yıl 9.27 milyon adet olan satışların bu yıl 10.3 milyon adede çıkması dikkat çekiyor. Tablet tarafında ise geçen yıla göre yüzde 14 artışla 4.83 milyar dolar kazanılmış.

iPhone

iTunes, Apple Pay ve App Store servisleri ise bu son çeyrekte şirkete 8.5 milyar dolar sağladı. Satışların Çin’de oldukça yüksek olduğu ve geçen yıla göre yüzde 12 artışla 9.8 milyar dolar elde edildiği ifade ediliyor.

Genel tabloda ise Apple, dördüncü çeyrekte 10.7 milyar dolar net kâr kasasına götürüyor. Hisse başı kazanç ise 2.07 dolar. Yine Wall Street tarafından 1.87 dolar tahmininin yapılmış olduğunu not olarak düşelim. Son üç aydaki gelir de yüzde 12 artarak 52.6 milyar dolara çıkmış. Geçen yılın aynı döneminde şirket, 46.9 milyar dolarlık satış yapılmış ve hisse başına 1.67 dolar kazanç duyurmuştu.

Tüm bu açıklamalar sonrasında Apple hisseleri yüzde 5 artışla 174 dolar seviyesine çıktı. Bugüne kadarki en yüksek değere ulaşılırken, şirketin piyasa değeri ise 900 milyar dolar ulaştı. Kısacası Apple, ilk trilyon dolarlık şirket olma yolunda sağlam adımlarla ilerliyor.

:: Raporla ilgili görüşleriniz neler?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Apple’dan yeni iPhone rekoru! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple’dan yeni iPhone rekoru! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple’dan yeni iPhone rekoru! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "