Okunma

Apple’ın Reklam Stratejisi Değişebilir


08 Haziran 2014 Pazar 18:00
Apple’ın Reklam Stratejisi Değişebilir

Geçtiğimiz yılki iPhone reklamlarından tutunda yeni Mac reklamına kadar Apple reklamlarında konu sürekli benzer özellikler sergiliyordu. Beyaz ya da siyah arka fon ve ürünlerin çeşitli açılardan çekilmiş görüntüleri ile birlikte sanatsal bir görselliğe vurgu yapacak sadelikte bir müzik.

Bu reklam stratejisinin Apple’ın üst düzey yöneticileri tarafından eleştirilere maruz kaldığı basına yansıyordu.

Son günlerde ise Apple’ın Steve Jobs döneminden günümüze uzanan reklam ajansı TBWA/Media Arts Lab ile ipleri kopardığı haberi önde gelen yayın organlarına yansıdı. Resmi bir açıklama gelmiş değil, ancak bu yönde bir beklenti kuvvetle muhtemel.

Apple’ın planı ne? Cevabı sonraki sayfamızda…

Kendi içinde çözebilir

Apple’da gelecek dönemde ise şirketin kendi içinden çıkan bir medya planlama ekibi ile yoluna devam edeceği yönünde kuvvetli bulgular Amerikan basınında haber olmaya devam ediyor. Apple’ın kalem temalı iPad Air reklamı başta olmak üzere bir takım reklamlarını TBWA bünyesinden de önemli isimleri bünyesinde tutarak kendi özkaynakları ile tasarladığı belirtiliyor.

Apple, muhtemelen bundan sonraki reklamlarında kendi ekibi ile reklamlar meydana getirecek. Bu reklamlarda ağırlık noktası ise TV reklamları olacak.

“Samsung reklamları daha iyi!”

Apple’ın Pazarlama Şefi Phill Schiller ile TBWA/Media Art Lab CEO’su James Vincent arasındaki bazı e-posta yazışmaları basında yer bulmuş; Schiller’in Apple reklamlarını ağır bir dille eleştirdiği göze çarpmıştı. Schiller, bu yazışmalarda Amerika’da TV’de yayınlanan bir spor karşılaşmasının reklam arasında izlediği Samsung Galaxy S5 reklamının kendisini çok etkilediğini belirtmiş ve bu noktadan hareket ederek iPhone reklamlarını eleştirmişti.

Samsung Galaxy S5’in o çok beğenilen reklamlarından biri için buraya tıklayabilirsiniz.

:: Apple reklamlarında ne gözmek isterdiniz?
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Apple’ın Reklam Stratejisi Değişebilir konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple’ın Reklam Stratejisi Değişebilir ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple’ın Reklam Stratejisi Değişebilir ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "