Okunma

AppStore’dan İlginç Veriler!


18 Aralık 2010 Cumartesi 15:30
AppStore’dan İlginç Veriler!

Apple’ın mobil uygulama mağazası AppStore, mobil dünyanın nabzını tutan önemli bir kaynak aynı zamanda. Bu son derece güçlü platform, sadece mobil uygulama mağazası anlayışına yön vermekle kalmadı. AppStore halen mobil dünyadaki alışkanlıklara ciddi manada yön veren bir mobil dünya konumunda.

 


AppStore’da 300.000’in üzerinde mobil oyun ve uygulama bulunuyor.

Her zaman olduğu gibi yine yılın son günlerinde sürekli yeni bir istatistikî araştırma yayınlanıyor. App of The Day sitesinin AppStore araştırması da bunlardan biri ve hayli ilginç. Şimdi gelin AppStore’un çarpıcı ayrıntılarına kısaca bir göz atalım.

Ücretsiz Uygulamalar

AppStore’da yer alan üçüncü şahıs yazılımların %67’lik kısmını ücretli uygulamalar oluşturuyor. Bu oran Android Market’e kıyasla bir hayli fazla. Toplamda 210.000 adetlik bir uygulamayı temsil eden bu rakamın %50’den fazlası 0.99$ ile 2.99$ arasında bir bedele sahip. Ve yalnıza %1’lik kısım 24.99$’lık bir bedelle satılıyor.

Platform

AppStore’da yer alan uygulamaların hemen hepsi iPhone ile uyumlu. Peki, ne kadarı sadece iPhone ile uyumlu? Bu rakam son dönemde yüzdesel olarak azalmış olsa da %85 gibi önemli bir büyüklüğe sahip. Tüm iOS‘li cihazlar ile uyumlu uygulama sayısı %8 olurken sadece iPad ile uyumlu uygulamaların oranı ise %7 düzeyinde.

Kategori Dağılımı

AppStore’da en çok elektronik kitap bulunuyor. Bu kategoride 50.000’den fazla içerik mevcut. Bunun yanında oyunlar da bir hayli fazla ve neredeyse kitaplar ile aynı düzeyde. AppStore’da yer alan uygulama ve oyunların %50’den fazla kısmını, elektronik kitap, oyun, eğlence ve eğitim yazılımları oluşturuyor.

Fiyatlar

Kategorilere göre fiyatlar konusunda AppStore’da hayli ilginç bir dağılım ortaya çıkıyor. En pahalı içerik ortalamasına sahip tür medikal yazılımlar olurken, haber uygulamalarının çoğunluğu (%65) ücretsiz olarak sunuluyor.

İstatistikler

Aralık ayı itibariyle AppStore’da yer alan tüm yazılımların genel fiyat ortalaması 2.43$ olarak belirlenmiş. Toplamda 62.126 adet onaylı geliştiricinin yazılımları AppStore’da yer alırken, ortalama yıldızlama derecesi ise üç yıldız.

 

:: Mobil uygulama mağazalarından hiç ücretli bir içerik satın aldınız mı?

 
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “AppStore’dan İlginç Veriler!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Ücretli uygulama aldık tabii ki, ancak bazılarını çok nadir kullanıyorum. Bu yüzden dikkat etmek lazım alırken. Genelde indirimleri takip etmek lazım. Bunun için hazırlanmış appler var. İndirimdeki ya da ücretsiz olan appleri size bildiriyor.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    iPhone ve iPad imde çoğu uygulama ücretli ama son zamanlardaki fiyat artışı fazla değişim meydana getirmedi bende.

" AppStore’dan İlginç Veriler! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere AppStore’dan İlginç Veriler! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda AppStore’dan İlginç Veriler! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "