Okunma

Arabalarda Otomatik Pilot Dönemi


25 Haziran 2011 Cumartesi 06:00
Arabalarda Otomatik Pilot Dönemi

Kara Şimşek dizisindeki Kitt‘i bilenler aracın zaman zaman nasıl kendi başına gidebildiğini hatırlayacaktır. Otomatik pilot sisteminin otomobillerde de olması, uzun süredir istenen bir şey.

Şehir içi trafiğinde bunu gerçekleştirmek henüz pek mümkün gözükmese de şehirler arası yollarda otomatik pilot kısmen de olsa gerçek oldu.

TAP ile direksiyona ve pedallara dokunmaya gerek yok

Geçici Otomatik Pilot

Volkswagen tarafından geliştirilen TAP (Temporary Auto Pilot – Geçici Otomatik Pilot) adlı teknoloji sayesinde otoyollarda pedallara ve direksiyona dokunmadan gidebilmek mümkün.

Cruise Control sayesinde pedala dokunmadan sabit bir hızla gidebilmek şimdiye kadar mümkündü. Volkswagen‘ın geliştirdiği TAP ise hızı ayarlamasının yanında yol çizgilerini takip ederek aracın yoldan çıkmasını engelliyor.

Sistemde bulunan radar, lazer ve kameralar da çevredeki araçların konumlarını ve hızlarını hesaplayarak aracınızın hızını ona göre ayarlayabiliyor.

:: Bu sisteme güvenip uzun yola çıkar mıydınız?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Arabalarda Otomatik Pilot Dönemi”

 1. totleben dedi ki:

  Google’inda buna benzer bir projesi vardı. Hatasız program olmayacağından olaya temkinli yaklaşmakta fayda var.

 2. mylife.eg dedi ki:

  Otobanda çalıştırılır zaten ki sürücü otobanda direksiyon çevirmediği için yorulmuyor .

 3. ulaş35 dedi ki:

  Volkswagen in vardır bir bildiği deyip gönül rahatlığıyla binerim o *****

 4. fakcakaya dedi ki:

  geliştirilmesi lazım…almanlar dünya teknoloji devidir yaparlar…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Ben Türkiye yollarında bu teknolojiye gü***** canımı buna emanet etmem sonuçta insan yapımı bir hata oluşsa kazaya sebep verebilir arkadaşın dediği gibi yol çizgisinde sıkıntı varsa.

 6. Enisor dedi ki:

  gerçekten çok iyi olur,bunu da zaten Almanlardan başkası yapamaz

 7. SDN Okuru dedi ki:

  yol çizgisi silinmişse!!!

" Arabalarda Otomatik Pilot Dönemi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Arabalarda Otomatik Pilot Dönemi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Arabalarda Otomatik Pilot Dönemi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "