Intel’den Apple’a büyük çağrı: TSMC’yi bırak bize gel


25 Mart 2021 Perşembe 00:31
ABONE OL
Intel’den Apple’a büyük çağrı: TSMC’yi bırak bize gel

Intel’in yeni CEO’su Pat Gelsinger, Apple ile M1 işlemci yüzünden gerilen ilişkileri düzeltmenin peşinde. Apple’ın yıllarca kullandığı Intel işlemciler yerine TSMC ile kendi işlemcisini geliştirmesi, Intel için önemli bir pazar kaybı anlamına geliyor. Gelsinger ise bu kaybı önlemek adına kartlarını açık oynuyor.

Intel’den Apple M1 işlemci için dökümhane teklifi

Apple, iki sene içinde tamamen Intel işlemciler yerine M1 işlemci gibi ARM işlemcileri kullanacak. Intel ise eski ve sadık müşterisini ikna peşinde. Yeni CEO bu anlamda, Apple ile yeniden iş ortaklığı kurmak istediklerini açıkladı.

Gelsinger, verdiği röportajda Apple’ın ARM tabanlı işlemciler için TSMC’ye çok fazla güvendiğini göyledi. Yeni CEO, Apple’ın büyük bir müşteri olduğunu ancak TSMC’ye bağımlı halde olduğunu açıkladı. Intel’in Microsoft ve Qualcomm gibi firmalarla da çalıştığını hatırlatan CEO, Apple’da Intel dökümhanelerinden faydalanmaya çağırıyor.

Intel’in yeni dökümhane yatırımlarıyla bir araya geldiğinde ise açıklama daha da anlamlı hale geliyor. Bu yeni yatırımla birlikte ARM tabanlı işlemciler için de geliştirme yapacak firma, TSMC’nin önüne geçme niyetinde. Firma bu yaptığı büyük yatırımla halihazırda devam eden işlemci krizini de bitirmenin peşinde.

Apple M1 işlemci, Intel işlemci, işlemci krizi, Arm tabanlı işlemci

Intel CEO’su Pat Gelsinger

Intel bu yeni yatırımla birlikte, işlemci piyasasında hem üretici hem de tedarikçi olarak yer alacak. Son dönemde ARM tabanlı işlemcilerin yükselişi TSMC‘yi yükseltmiş olsa da, firma şu an için 5 nm işlemci taleplerine yetişemiyor. Pandemi koşullarının da devam etmesi, işlemci üretimi ve tedariği konusunda süreçlerin aksamasına neden oldu. Bu da tüm dünyayı saran işlemci krizi ile sonuçlandı.

Apple M1 işlemci, şimdiye kadar mobil işlemcilerde kullanılan ARM tabanlı işlemcileri bilgisayarlara taşıdı. Intel ise bu yeni teknolojiye karşı Intel işlemcilerin avantajlarını anlatan reklam filmleri çekti.

Yarı iletken devi sadece bu reklam filmleriyle kalmadı. Intel, M1 işlemcili Macbook modelleriyle Intel işlemcili dizüstü bilgisayarları karşılaştıran bir de internet sitesi hazırladı. Bu internet sitesinde paylaşılan bir veri ise Intel’in sosyal medyada alay konusu olmasına neden oldu.

İnternet sitesinde Intel, Acer Swift 5‘in 10 saatlik pil ömrüne sahip olduğunu açıkladı.  Acer’ın kendi sitesinde ise bu pil ömrü 18 saat yazıyordu. Arada yer alan bu devasa fark hem Intel hem de Acer’ı zor durumda bıraktı.
yazarVeyis Özen Ertuğ

Marmara Üniversitesi Gazetecilik mezunu olan yazar, ilk gençliğinden itibaren yeni teknolojilere, teknoloji tarihine ve kültürüne merak duyuyor. Bu merakını okuyucusuna aktarmaya çalışan yazarın, Mobimag dergisi ile 2011 yılında başladığı teknoloji editörlüğü macerası, 2018 yılından beri SDN ailesinde devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
24 gün önce

Uzun vadede zaten ABD hükümetinin baskısı ile öyle olacak.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
24 gün önce

Demekki neymiş.İntel işlemci yetiş***** bir mavalmış.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
24 gün önce

Intel: Apple aşkım n’olur geri dön seni çok seviyom n’olur geri dön işçiler PCB kemiriyor n’olur geri dön

" Intel’den Apple’a büyük çağrı: TSMC’yi bırak bize gel konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel’den Apple’a büyük çağrı: TSMC’yi bırak bize gel ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel’den Apple’a büyük çağrı: TSMC’yi bırak bize gel ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Ali Babacan ile gençleri ve teknolojiyi konuştuk Ali Babacan ile gençleri ve teknolojiyi konuştuk
  2. 2 HES kodu göstermeye son: HES kodumuzu bastık! HES kodu göstermeye son: HES kodumuzu bastık!
  3. 3 Uygun fiyatlı kulaklık Philips TAH4205 inceleme! Uygun fiyatlı kulaklık Philips TAH4205 inceleme!
  4. 4 Lydsto R1 Akıllı Robot Süpürge inceleme! Lydsto R1 Akıllı Robot Süpürge inceleme!
  5. 5 Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı
  6. 6 Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum
  7. 7 Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı
  8. 8 Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme! Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme!
  9. 9 Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli
  10. 10 9 yıllık Samsung Corby inceleme! 9 yıllık Samsung Corby inceleme!