Okunma

CeBIT 2009: Üç Fanlı Soğutma


08 Mart 2009 Pazar 19:58
CeBIT 2009: Üç Fanlı Soğutma

Profesyonel kullanıcılar için sevindirici bir haberimiz var. Artık üst seviye ekran kartları için de etkili soğutma çözümleri mevcut. Artic Cooling, fuarda ATI Radeon HD4870X2 ve Nvidia Geforce GTX 285/280/260 ekran kartları için kendi soğutma çözümlerini tanıttı.

Accelero Xtreme olarak adlandırılan bu yeni soğutma çözümü üzerinde bulunan üç adet 92 mm’lik fanlarla ilgi çekiyor. Ekran kartını kaplayan bir tasarıma sahip olan bu soğutma sistemi, ısı dağılımı için tam sekiz adet ısı borusu bulunduruyor.  Bu gerçekten alışılagelmiş bir durum. Çünkü kimse üç fanlı bir soğutma çözümüne gitmemişti.

Artic Cooling
’in bu yeni soğutma sisteminde MX-2 olarak adlandırdığı termal macun kullanıyor. Bu macun sayesinde etkili bir soğuma sağlanabiliyor. Bu üründe beğendiğimiz bir özellik, SLI ve Crossfire teknolojilerini engelleyen bir tasarıma gidilmemiş olması.

Artic Cooling, ATI 4870 X2 ekran kartları için özel bir soğutma çözümü ile karşımızda.

 

Fanların dönüş hızları dakikada 1000 ile 2000 arasında değişebiliyor. Bu fanlar üzerinde bulunan sekiz ısı borusu, standart soğutma çözümlerle kıyasla (96 derece), tam 50 derecelik bir ısı farkı (46 derecede çalışma) yaratabiliyorlar. Ürünün diğer bir özelliği oldukça sessiz olması. Söylenenlere göre fanlar, tam performanslı çalışmada 0.5 Sone değerinde bir gürültü oranına ulaşabiliyorlar. Standart fanlarda bu değer 4.5 Sone olarak belirtilmiş.

 

:: Overclock tutkunları bu ürünü sevecek mi?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" CeBIT 2009: Üç Fanlı Soğutma konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere CeBIT 2009: Üç Fanlı Soğutma ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda CeBIT 2009: Üç Fanlı Soğutma ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "