Okunma

Artık Windows 7’ye Güncelleme Yok!


13 Ocak 2015 Salı 09:10
Artık Windows 7’ye Güncelleme Yok!

Microsoft tarafınının merakla beklediği Windows 10‘a adım adım yaklaşırken, pazarın hala en çok kullanılan işletim sistemi olan Windows 7‘nin bileğini büküp bükemeyeceği tartışılıyor.

Hala günümüzde Windows 7, dokunmatik paneli olmayan dizüstü bilgisayar ve masaüstü bilgisayarlar için oldukça yeterli bir deneyim sunuyor. Bu yüzden kullananlar, Windows 8 ya da 8.1 sürümlerine geçiş yapmıyorlar.

Fakat Windows 7 için güzel haberlerimiz yok. Microsoft, Windows 7 için ana güncelleme desteğini çekiyor.

14 Ocak itibariyle Windows 7’ye büyük güncellemeler gelmeyecek

14 Ocak 2015 itibariyle ana güncelleme desteğinden mahrum kalacak olan Windows 7‘ye, bundan böyle artık büyük güncelleştirmeler gelmeyecek.

Büyük güncelleştirmelerden kastımız ise artık bundan sonra özellik değişiklikleri, arayüz eklentileri, performans iyileştirmeleri gibi sisteme doğrudan müdahale eden güncellemeler.

Güvenlik desteği 2020’ye kadar devam edecek

Güvenlik tarafında ise Windows 7, 2020 yılına kadar desteklenmeye devam edecek. 14 Ocak 2020 yılına kadar tespit edilen açıklara, Microsoft yama çıkaracağını belirtiyor. Kısaca Windows XP’deki gelişmelerin benzerlerini Windows 7’de de göreceğiz.

Zaten stabil ve hızlı bir şekilde çalışan Windows 7 için bundan sonra çok büyük güncellemelere gerek kalmayacak. Tabi zamanla yeni sisteme entegre sürücülerden mahrum kalacağı için, ilk kurulumdan sonra kullanıcılarını biraz daha uğraştırabilir. 

Bakalım Windows 7 efsanesini, Windows 10 silebilecek mi yoksa 2020 yılında hala geçmişte Windows XP’de olduğu gibi Windows 7 kullanım oranlarını mı tartışacağız?

:: Microsoft’un aldığı kararı nasıl buluyorsunuz? Sizce hala Windows 7’ye eklenebilecek ve güzelleştirebilecek noktalar var mı?

 

 
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

43 yorum - “Artık Windows 7’ye Güncelleme Yok!”

 1. Anonim dedi ki:

  masaüstü bilgisayarımda xp yüklü ama hala güncelleme alıyor nasıl oluyor bu. marka casper alfa wireless

 2. Anonim dedi ki:

  WİN 7 DEN WİN 10!A GEÇİŞ YAPTIM ÇOK İYİ OLDU MEMNUNUM. SÜPER

 3. Gürbüz Köse dedi ki:

  Win 7 den, Win 10 a ücretsiz geçiş yaptım bin pişman oldum…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  win7 xp gittiği yere kadar zorluyoruz 🙂

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Kaynak Kodu Kapalı işletim sistemlerine (Mandasoft:Microsoft Windows veya TakOS:Apple MacOS) cebindeki 300-500 doları= 1000-2000 TL kaptıracak bireyler, şirketler veya uluslar Maldır ve Geleceğin de torunlarının torunlarına kadar köle işçileridir. Yıl olmuş 2017 hala…..

  Örnek: arama motoru google idi Açık Kaynak Kodlu Linux İşletim Sistemi Çekirdeğine mobil cihazda yatırım yaptı oldu sana GOOGLE… Daha ne anlatayım…. Keşifler Çağında keşfedemedik, Sanayi Devrimine Geciktik, Atom Çağında göremedik, Bilişim Çağını da yanlış anladık bilemedik, böyle devam edip gidiyük.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Windows 7 update sayfası artık hiç bir güncellemeyi almı***** yaptıysak olmadı. Windows 10 a geçiş içiz diretiyorlar. Bizde mecburen geçiş yapacağız

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Win xp devam 😀

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Windows 10 için bilgisayarda günceleme uyarısı geliyor mesala ben yeni pc windows 8 ile geldi bi süre sonra windows 8.1 günceleme uyarısı geldi daha sonra hatırlat dedm geçiştirdim tekrar geldi ama bu sefer mecburen yükledim windows 10'da öyle bişi olabilir ekrana zaten bildiğim kadaryla günceleme uyarısı gelir

 9. SDN Okuru dedi ki:

  sp1 yeterince iyi güncelleme olmasa da olur

 10. SDN Okuru dedi ki:

  hala win7 diyorsunuz ya yuh diyorum sinyalciler sizi…

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Linux'a geçer mutluluklar dileriz. Sanki çokta meraklısıyız pencerelerin.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  windows 8 kulannım oranı düşerse windows 7 piyasalrda kalmaz:D Millet windows yediye 😀

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Hareket hayattir daha ne 7 ler çıkar

 14. kmurat dedi ki:

  Bütün Ýþletim sistemlerinin belirli bir süre destekleri var. Üreticisi tarafýndan desteklenmeyen sistemleri bazý topluluklar bir süre desteklemeye çalýþýyor, veya eski yazýlým ve güncellemeleri bir þekilde eriþilebilir olarak sunuyor. Hayat deðiþimden ibaret. yeniliklere uyum saðlamak gerek.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Ben önceleri sistem driverleri korkusuyla geçip geçmeme konusunda biraz tereddüt ettim ama win 7 den win 8.1'e geçtim hiç sorun çıkmadı iyi ki de geçmişim çünkü win 8.1 bence win 7 den daha iyi ve sistemi yormuyor sistemin hızı ***** 2-3 kat arttı diyebilirim…Bence hiç beklemeyin sizde geçin pişman olmayacaksınız…

 16. SDN Okuru dedi ki:

  iyi oldu zırt pırt çıkan güncelleme istekleri bi daha çıkmayacak :)))

 17. SDN Okuru dedi ki:

  mıy mıy mıy mıy mıy w7 nedir yahu 5 sene öncenin işletim sistemi. w8.1 gayet hoş w10 için de güzel bir yükseltme yaparsa w10 da alıp kurarız.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Bende tam tersini yaptım 🙂 Birçok insana w8 kurdum hatta sıfır cihaz dahi aldırdım w8 li. Memnun olmama değil teknoloji özürlü insanlar w8 de barınamıyor yoksa gayet de insanlar kullanıyor ve beğeniyor.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Adam Windows 8'i çıkardı yeni ürün olarak bu süreçte Windows 7'yi destekledi. Artık Windows 10 çıkacak mecburen bunu yapmak zorunda hatta 2020'ye kadar güvenli kalacak diyor. Windows 7 çok iyi bir masaüstü deneyimi yaşatıyor ama devir mobil devri ve masaüstüler kan kaybediyor. Ticari bir şirket olan Microsoft mecburen mobile önem verecek bunu da hem masaüstünü hem mobili yakınlaştırarak yapmaya çalışıyor. Windows 8 çok iyi bir sistem ama önyargılardan yaygınlaşamadı bu yüzden de uygulama sayısı az bu da Windows 10'u ortaya çıkarıp yeni bir heyecan oluşturmayı gerektirdi.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Apple pclerinin fiyatı düşürse Microsoft diye bir şey kalmaz zaten :))

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Microsoftun gözünü kar hırsı bürümüş. XP'ye gelen baskılarla 13-14 yıl destek verdiler, Win7'ye bi kaç yıl sonra desteği kesiyorlar. Sen zaten adam gibi işletim sistemi yapmış olsan millet win8 kullanırdı…

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Ben zaten güncelleme hiç yapmadım kullanmaya devam win 10 iyise belki geçerim:)

 23. SDN Okuru dedi ki:

  2015 win 7 ultimate 32 bit etkinleştirme ürün anahtarı nedir

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Güncelleme filan yapmıyorum win 8e geçme gibi bi niyetimde yok win7 devam

 25. SDN Okuru dedi ki:

  ANe zaman baracak bu MS

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Adam yenisi satmak için eskisini öldürüyor.
  Bir tür satış strateş***** tane windows 8 bilgisayarına windows 7 işletim sistemi yükledim,bu müşterilerin kendi istekleriydi,yani insanlar değişikşiklere pek sıcak bakmıyor,işlevsellik ve alışılmışlık ön ***** 7 daha çok yaşayacaktır.

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Kim takar güncellemeyi gittiği yere kadar win7

 28. Rüstembey dedi ki:

  "Microsoft Destek ömrü (MSL) ilkesi kapsamýnda, Ýþ ve Uygulama Geliþtirme ürünleri ile Tüketici, Donaným ve Multimedya ürünleri için en az 10 yýllýk çevrimiçi kendi kendine yardým desteði saðlanmaktadýr.
  Windows 7 için bugünden itibaren 2020 yýlýna kadar Uzatýlmýþ Destek kapsamýnda ek güncellemelere devam edilecektir. MSL kapsamýnda bu ürün için ana destek ise, planlandýðý üzere sona ermiþtir"….
  *****************
  microsoft resmi olarak böyle diyor…

 29. SDN Okuru dedi ki:

  windows 7 yerini diğer saçma sapan icatlara müsade etmez haksızlık en güzeli windows 7 hem hızlı hem kolay ayarlar menusu her açıdan daha iyi ve da muhteşem windows 7 dir

 30. SDN Okuru dedi ki:

  Microsoft, 2020 ye kadar Wİndows 7 ye güncelleme desteği vereceğini açıkladı…

 31. SDN Okuru dedi ki:

  2015 win 7 ultimate 32 bit key nasıl bulunur
  yardımcı olursanız

 32. Mr.Shadow dedi ki:

  Microsoft anasýna laf istiyo

 33. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar şimdi işletim sistemi olarak w 7 güzel fakat yenileniyor sistemler kendi içinde hareketli olmaya başladı gorseller vb dokunmatik olayıda artık dunyamızda daha hızlı ve önümüzdeki yıllarda da daha çok değişiklikler olucak o yüzden w7 eskimeye maruz kaldı w10 gelişi özellikleri ve bütün cihazlara uyumu olucak bunları bilerek yazılarınızı onumuzu gorerek yazmamız gerekiyor w10 diğer işletim sistemlerinden daha farklı olucak şidiye kadar olanlar birbirinin gelişmişi sayılır bu olçude bakmanızda fayda vardır tek işletim sistemiyle butun cihazlarınızı kontrol ediceksiniz ona göre yazalım lutfenn

 34. SDN Okuru dedi ki:

  2025 'e kadar gider

 35. SDN Okuru dedi ki:

  win 7 format sonrası etkinleştirme şifreleri günce değil
  şimdi ne olacak

 36. SDN Okuru dedi ki:

  aa

 37. SDN Okuru dedi ki:

  Bence win7 nin 2020 ye kadar yolu vardı. Ufak tefek makyajlarla ( mesela win8 teması gibi) uzun süre daha götürebilecek bir sistem. Professional kullanıyorum. Bir defa bile mavi ekran almadım ve bütün oyunlarım ( özellikle eski oyunlar ) sıfır sıkıntı ile çalışıyorlar win7 üstünde

 38. SDN Okuru dedi ki:

  Kapitalizmin beklenen ***** bir şey çıkar ve sat..İhtiyaç var veya yok farketmez..

 39. SDN Okuru dedi ki:

  bıktım bu microsofttan… Şu masa üstü ve dis üstüler için sağlam bir işletim sistemi çıkarsalarda micropsofttan kurtulsak…

 40. SDN Okuru dedi ki:

  win7 iyi bir işletim sistemi keşke bitirmeseler…

" Artık Windows 7’ye Güncelleme Yok! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Artık Windows 7’ye Güncelleme Yok! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Artık Windows 7’ye Güncelleme Yok! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "