Okunma

Associated Press, VR İşine Giriyor


18 Nisan 2016 Pazartesi 14:00
Associated Press, VR İşine Giriyor

Dünyanın en yaygın haber ağına sahip haber ajansı sıfatına sahip olan Associated Press(AP), sanal gerçeklik teknolojilerini odağına alarak bu yönde çalışmalar yapmayı planlıyor.

AP, bu bağlamda ABD merkezli mikroçip üreten şirket Advanced Micro Devices(AMD) ile bir işbirliğine gittiğini açıkladı.

AP-AMD işbirliği çerçevesinde şirketler sanal gerçeklik, 360 derece video teknolojisini kullanıcılarına sunma hedefi taşıyacaklar.

Proje kapsamında, sanal gerçeklik teknolojisi ile 360 derece video teknolojisinin bütünleşmesi amaçlanacak. 360 derece video destekli VR teknolojisi kullanıcıların hizmetinde olacak.

16-04/18/ap-vr3-full.png

AP-AMD İşbirliği Neyi Hedefliyor?

AP, yüksek performanslı bilgi işlem, grafik ve görselleştirme teknolojisi alanlarında AMD’nin olanaklarından faydalanmayı hedefliyor.

Ayrıca AMD’nin sağladığı görüntü teknolojisini kullanmayı planlayan AP, raporlama derinliği ve küresel etkileşimi birleştirecek.

Yani, dünyanın en geniş haber ağına sahip ajansı, kullanıcılarına sanal gerçeklik deneyimini sunacak.

AP’nin Dijital Ve İnteraktif Haberler Bölümü Müdürü Paul Cheung; her yeni yayın teknolojisine uyum sağlamak istediklerini, bu amaçla geleceğin teknolojisi VR konusunda AMD ile işbirliğine gittiklerini belirtti.

AMD Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Baş Mimarı Raja Koduri ise; AMD Radeon ile mümkün olan en gerçekçi VR deneyimi küresel ekosistemde kullanacaklarında dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi.

AP’nin ilk sanal gerçeklik yayınları ABD’nin Kentucky, Lousville eyaletlerinde ve Fransa’nın yoğunluklu olarak göçmen nüfusu barındırdığı Calais’de gerçekleştirildi.

1846 yılında New York’da kurulan, 242 büroya sahip Associated Press, dünya genelinde 121 ülkeye haber servisi sağlamaktadır.

:: Dünyanın en büyük haber ajanslarından birinin sanal gerçeklik teknolojisi kullanacak olması hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Associated Press, VR İşine Giriyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    valla bu vr işi çok tutucak herkes bu işe giriyor

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Rahmetli Levent Kirca aklıma geldi. Assoseytit pres 🙂

  3. SDN Okuru dedi ki:

    vr sektörüne giren kalmayacak anlaşılan….

" Associated Press, VR İşine Giriyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Associated Press, VR İşine Giriyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Associated Press, VR İşine Giriyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "